Един от мъжете разказва пред документален екип как е видял

...
Един от мъжете разказва пред документален екип как е видял
Коментари Харесай

Руски войници пред BBC: Видяхме как екзекутират наши другари по заповед на командири

Един от мъжете споделя пред документален екип по какъв начин е видял изтезанието на боец по заповед на неговия пълководец, който през 2024 година е бил почетен със званието „ Герой на Русия “.

„ Виждам го – единствено на два-три метра... щрак, щрак, взрив “, споделя той.

Един от тях също по този начин споделя, че е видял телата на 20 свои приятели, лежащи в яма, откакто са били „ занулени “ от съратници. Терминът „ нулиране “ е съветски боен диалект за екзекуция на лични бойци.

Четиримата мъже, които сега се укриват, описват за ужасите, на които са станали очевидци, от неразкрита локация, отвън Русия.

Руското държавно управление декларира, че въоръжените му сили „ работят с оптималната въздържаност, доколкото е допустимо в изискванията на спор с висока активност, отнасяйки се към своя персонален състав с оптималната грижа “.

„ Информацията по отношение на хипотетични нарушавания и закононарушения се проверява съответно “, се прибавя в изказването. „ Не сме в положение да проверим без значение точността или достоверността на предоставената от вас информация ".

Иля, боецът, който е разпознал и броил починалите, е един от мъжете, които настояват, че са видели по какъв начин командири убиват техни приятели.

След идването си в Украйна, Иля споделя, че множеството мъже са били изпратени непосредствено на фронтовата линия. Той споделя, че не е желал да стреля или да убива никого и е попаднал в команден пункт.

„ Най-тъжното е, че ги познавах. Спомням си по какъв начин един от тях крещеше: „ Не стреляй, ще направя всичко! “, само че той [командирът] ги занули все пак “, споделя Иля.

„ Съдбата ти зависеше от твоя пълководец. Командирът е по радиото: „ Занулете този, занулете оня “ “, споделя Иля.

Екзекуциите на бойци, отказали заповеди, не са се случвали единствено в частта на Иля.

Преди войната 34-годишният мъж е живял със брачната половинка и щерка си и е работил в Москва като механик по ремонт на съдомиялни машини. През октомври 2022 година, до момента в който се движел сред работни задължения, група служители на реда го извикали.

„ Те просто виждат паспорта ми, вършат нещо на преносимия компютър си и ми споделят: „ Ако не отидеш в армията, отиваш в пандиза “, спомня си Дима.

Именно там, в 25-а бригада, Дима твърди, че е видял по какъв начин негови събратя по оръжие са екзекутирани по заповед на командира му.

Командирът на Дима, Алексей Ксенофонтов, е почетен със „ Златна звезда “ – най-високия държавен орден, и е разгласен за „ Герой на Русия “ през 2024 година

„ Те защитаваха нашата Родина с чест и горделивост!!! Но в реалност се оказаха в бандата на тези командири, които получиха награди за десетки хиляди починали и изчезнали! “, се споделя в писмото.

„ Той даде прекалено много заповеди за ликвидиране на бойци, прекалено много кръв има по ръцете му, прекалено много ", споделя мъжът.

„ Докараха ни двадесет момчета. Просто им взеха банковите карти и ги убиха “, спомня си той. И прибавя: „ Не е проблем да отпишеш някого. Просто съставяш отчет ".

Дима споделя, че му е било казано, че банковите карти са били взети от командирите.

Мъжът споделил, че е бил част от „ ликвидационен отряд, изпратен да довърши всички оживели “, спомня си някогашният офицер.

„ Виждал съм ги [командирите] да изпращат вълна след вълна, хвърляйки мъже като месо против украинците, с цел да им свършат боеприпасите и дроновете, и идната вълна да може да доближи задачата си “, споделя различен някогашен боец, Денис.

Според Министерството на защитата на Обединеното кралство, всеки ден през 2025 година към 900-1500 руснаци са били убивани или ранявани в Украйна.

Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР