Юлиян Попов: Хора на Калушев идваха при мен в МОСВ, отказах да подновя меморандума. Сандов е подписал без процедура и без основание
Един от околните на Ивайло Калушев идва и при мен. Дойде Ивайло Иванов (един от тримата починали в хижа " Петрохан " - бел. ред.). Проведох диалог с него. Той искаше да се възобнови съглашението сред Министерството на околната среда и водите и неправителствената организация " Национална организация за надзор на предпазените територии " (НАКЗТ) (чийто ръководител е Иванов - бел.ред). Казах му, че няма по какъв начин. По-късно администрацията съумява да го приключи. Това съобщи в предаването " Лице в лице " на bTV служебният министър на околната среда и водите Юлиян Попов.
По думите му това е станало по време на предходния му мандат отпред на Министерство на околната среда и водите.
В началото на февруари някогашният министър на околната среда и водите Борислав Сандов изясни, че съглашението с НПО-то на рейнджърите от " Петрохан ", не е основало пълномощия, не е вменило отговорности и не е иззело функционалности на страната. " Тежестта му е чисто морална - поръчка за съдействие в опазването на околната среда, повишение на публичната осведоменост и продан на експертна и консултантска помощ ", изясни тогава Сандов.
По думите на Юлиян Попов няма сходни съглашения с други неправителствени организации, като меморандума с неправителствената организация на групата на Ивайло Калушев.
" Той е изцяло необвързващ, само че когато имаш един лист хартия, а изпод е подписът на министъра, и отидеш при кмета на село Гинци – това основава усещания. Не упреквам никого за меморандума, само че той не е минал съответно през администрацията на министерството ", изясни служебният министър на околната среда.
Попов добави, че по-късно е получен сигнал и е осъществена инспекция, при която е открито, че документът не е правно състоятелен.
След това е почнала процедура по преустановяване на съглашението по времето на министър Росица Карамфилова.
" Тъй като не е имало уговорка за преустановяване, е станало доста комплицирано. След това мина при мен (процедурата – бел. ред.). Тези хора идваха при мен. Дойде Ивайло Иванов (един от тримата умряли на Петрохан – бел. ред.). Проведох диалог с него. Каза ми, че желае да пазят гората и други неща. Отговорих, че няма правно съображение да се подписва меморандум. Много просто. Каза, че е член на интернационална организация на рейнджърите. Нищо изключително ", изясни Юлиян Попов.
Министърът на околната среда добави, че неговото кардинално мнение е, че министерството би трябвало да подписва меморандуми, а има и други форми на съдействие.
" Тези хора като общество ги съсипахме и продължаваме да ги съсипваме. И към службите, и към жителите, и към пишещите във Facebook се обръщам – дръжте се по-достойно ", съобщи още Попов.
По думите му това е станало по време на предходния му мандат отпред на Министерство на околната среда и водите.
В началото на февруари някогашният министър на околната среда и водите Борислав Сандов изясни, че съглашението с НПО-то на рейнджърите от " Петрохан ", не е основало пълномощия, не е вменило отговорности и не е иззело функционалности на страната. " Тежестта му е чисто морална - поръчка за съдействие в опазването на околната среда, повишение на публичната осведоменост и продан на експертна и консултантска помощ ", изясни тогава Сандов.
По думите на Юлиян Попов няма сходни съглашения с други неправителствени организации, като меморандума с неправителствената организация на групата на Ивайло Калушев.
" Той е изцяло необвързващ, само че когато имаш един лист хартия, а изпод е подписът на министъра, и отидеш при кмета на село Гинци – това основава усещания. Не упреквам никого за меморандума, само че той не е минал съответно през администрацията на министерството ", изясни служебният министър на околната среда.
Попов добави, че по-късно е получен сигнал и е осъществена инспекция, при която е открито, че документът не е правно състоятелен.
След това е почнала процедура по преустановяване на съглашението по времето на министър Росица Карамфилова.
" Тъй като не е имало уговорка за преустановяване, е станало доста комплицирано. След това мина при мен (процедурата – бел. ред.). Тези хора идваха при мен. Дойде Ивайло Иванов (един от тримата умряли на Петрохан – бел. ред.). Проведох диалог с него. Каза ми, че желае да пазят гората и други неща. Отговорих, че няма правно съображение да се подписва меморандум. Много просто. Каза, че е член на интернационална организация на рейнджърите. Нищо изключително ", изясни Юлиян Попов.
Министърът на околната среда добави, че неговото кардинално мнение е, че министерството би трябвало да подписва меморандуми, а има и други форми на съдействие.
" Тези хора като общество ги съсипахме и продължаваме да ги съсипваме. И към службите, и към жителите, и към пишещите във Facebook се обръщам – дръжте се по-достойно ", съобщи още Попов.
Източник: skandal.bg
КОМЕНТАРИ




