Един от бившите президенти на Иран, Махмуд Ахмадинеджад, е бил

...
Един от бившите президенти на Иран, Махмуд Ахмадинеджад, е бил
Коментари Харесай

ЕКСПРЕЗИДЕНТЪТ НА ИРАН УБИТ: Ормузкият проток затворен, светът на ръба на война

Един от някогашните президенти на Иран, Махмуд Ахмадинеджад, е бил погубен, оповестяват иранските осведомителни организации. Считан в миналото за върл зложелател на Израел, Ахмадинеджад бе президент от 2005 до 2013 година. След началото на ответните удари на Иран през вчерашния ден, районът бе залят от хиляди ракети и дронове.

Обединени арабски емирства оповестиха, че системите им за противовъздушна защита са свалили 152 балистични ракети, 2 крилати ракети и 506 дрона. За страдание, трима души от Пакистан, Непал и Бангладеш починаха.

Някои парчета предизвикаха дребни и умерени материални вреди на цивилни обекти

В изказването се прибавя, че „ някои парчета са паднали в разпръснати региони на страната вследствие на прехващане на балистични ракети и дронове от системи за противовъздушна защита, което е довело до дребни и умерени материални вреди на редица цивилни парцели “.

Малко по-рано иранският президент Масуд Пезешкиан произнесе телевизионно послание, излъчено от държавната телевизия IRIB. Пезешкиан изрази съболезнования за гибелта на висшия водач и разгласи, че краткотрайният съвет за управление, който краткотрайно поема функционалностите на висшия водач, е почнал работа.

Докато този съвет за водачество ще ръководи краткотрайно, 88-членен панел, наименуван Асамблея на специалистите, ще избере нов водач. Съгласно иранското законодателство това би трябвало да се случи допустимо най-скоро.

Междувременно стана ясно, че Ормузкият пролив е затворен.

Ето за какво той е толкоз значим:

Близкият изток е най-големият район за произвеждане на нефт в света и значим център за морска търговия. Водните му пътища са сериозна артерия за товарни кораби, пренасящи нефт, и контейнеровози със артикули и уреди на борда.

Това е изключително правилно за Ормузкият пролив, през който минава една пета от международната търговия с нефт.

В устието на Персийския залив, тесният канал се намира в териториалните води на Иран и Оман, като в най-тясната си точка е необятен единствено 33 км.

Влива се в Оманския залив и оттова корабите могат да пътуват до останалата част на света.

Ормузкият пролив – сериозна артерия за една пета от международната търговия с нефт. Анализатори от Goldman Sachs предвиждат скок на цените над 100 $ за барел. Международен валутен фонд предизвестява, че инфлацията в развитите стопански системи ще се усилва с 0,4 пункта за всеки 10% растеж на петрола.

Десетки плавателни съдове са блокирани, а обстановката в района остава сериозна. Военната и икономическата ескалация демонстрира, че това към този момент не е просто напрежение – това е действителна война с световни последици.

Както SafeNews към този момент писа когато висш водач умира, когато стотици балистични ракети и дронове летят над района и Ормузки пролив е затворен, това към този момент мъчно се назовава „ напрежение “.

Това е война, даже и без публично съобщение с фанфари

Затварянето на пролива единствено по себе си е икономическо оръжие. През него минава към една пета от международната търговия с нефт. Ако този кран бъде спрян, резултатът не остава в Близкия изток. Той стига до бензиностанцията в София, до инфлацията в Европа, до сметките на всяко домакинство. Анализаторите от Goldman Sachs към този момент приказват за вероятни цени над 100 $ за барел. Международен валутен фонд от години предизвестява, че всеки 10% скок на петрола подвига инфлацията в развитите стопански системи с към 0,4 пункта. Това не е абстракция. Това е действителна сметка.

Паралелно с това Обединени арабски емирства оповестяват за стотици свалени ракети и дронове, жертви и материални вреди. Десетки кораби са блокирани. Въздушни пространства се затварят. Държави задействат спешни щабове.

Войната в 21 век не постоянно наподобява като окопи и фронтова линия. Понякога е ракети, киберудари, стопански блокади и телевизионни обръщения. Понякога е композиция от всичко това едновременно.

И да, колкото и дипломатично да го опаковат, това към този момент е война. Въпросът е какъв брой надалеч ще стигне и какъв брой още страни ще бъдат засмукани в нея.

 

 

Димитър Димитров/ SafeNews

Източник: skynews

Още вести четете в: Свят, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР