Шофьорите от катастрофата на АМ Хемус са имали десетки нарушения
Един човек почина, а 16 души пострадаха при тежка злополука сред рейс и тир на автомагистрала „ Хемус “ при входа на София след село Яна.
Инцидентът е станал малко след 1 ч. през нощта в региона на огромен търговски обект, откакто рейс от Добрич за София се е блъснал в тежкотоварен камион с полуремарке.
По първични данни рейсът е подхванал изпреварване, при което последвал конфликтът.
На място е умрял 73-годишен пасажер. Сред най-тежко потърпевшите е 69-годишна жена, която е настанена в реанимация и е с заплаха за живота. Петима души остават в болница, а останалите ранени са освободени за домашно лекуване след прегледи.
Сред потърпевшите има и 3-годишно дете, което дружно с майка си е било прегледано и по-късно освободено. Част от ранените са настанени в лечебните заведения „ Св. Анна “, ВМА и ИСУЛ. Според информацията от лечебните заведения положението на множеството пациенти е устойчиво.
Шофьорът на рейса е получил комоцио и също е приет в болница.
И двамата водачи са арестувани, до момента в който продължава следствието на аргументите за злополуката.
От „ Пътна полиция “ оповестиха, че лидерът на рейса има 41-годишен стаж зад кормилото и 45 нарушавания на Закона за придвижване по пътищата. В предишното книжката му е била отнемана поради злополука след приложимост на алкохол.
Шофьорът на камиона има брошура от 2000-та година. Той има 29 открити нарушавания. Два пъти е оставал без брошура.
Пробите за алкохол и на двамата са негативни. При полевия тест на лидера на тира обаче са регистрирани амфетамини и метамфетамини. Той е обяснил, че пие медикаменти и резултатът може да е повлиян от одобряваните лекарства. Дал е кръвна проба, която ще откри дали е бил под въздействието на опиати.
Министърът на превоза Георги Пеев е разпоредил незабавна инспекция по случая. Тя обгръща както техническото положение на транспортните средства, по този начин и документите на транспортните компании. Автобусът е на „ Юнион Ивкони “, а камионът – на компания „ Стели Мега Метали “.
От инспекцията досега е открито, че и двамата водачи са правоспособни, а транспортните средства са минали наложителните механически прегледи. При товарната компания обаче е установен проблем с изтекла финансова непоклатимост, като предстоят спомагателни инспекции.
Кметът на София Васил Терзиев изясни, че екипи на Столичната община са се присъединили неотложно в дейностите на терен дружно със Спешна помощ, полицията и пожарната. По думите му е оказано подпомагане за извеждането на пасажерите и за организацията на придвижването в региона.
Заради злополуката придвижването по автомагистрала „ Хемус “ в посока София беше съществено затруднено в продължение на часове, а към сутринта се образуваха дълги колони от коли. Трафикът беше изцяло възобновен към 10 ч. сутринта.
·
Инцидентът е станал малко след 1 ч. през нощта в региона на огромен търговски обект, откакто рейс от Добрич за София се е блъснал в тежкотоварен камион с полуремарке.
По първични данни рейсът е подхванал изпреварване, при което последвал конфликтът.
На място е умрял 73-годишен пасажер. Сред най-тежко потърпевшите е 69-годишна жена, която е настанена в реанимация и е с заплаха за живота. Петима души остават в болница, а останалите ранени са освободени за домашно лекуване след прегледи.
Сред потърпевшите има и 3-годишно дете, което дружно с майка си е било прегледано и по-късно освободено. Част от ранените са настанени в лечебните заведения „ Св. Анна “, ВМА и ИСУЛ. Според информацията от лечебните заведения положението на множеството пациенти е устойчиво.
Шофьорът на рейса е получил комоцио и също е приет в болница.
И двамата водачи са арестувани, до момента в който продължава следствието на аргументите за злополуката.
От „ Пътна полиция “ оповестиха, че лидерът на рейса има 41-годишен стаж зад кормилото и 45 нарушавания на Закона за придвижване по пътищата. В предишното книжката му е била отнемана поради злополука след приложимост на алкохол.
Шофьорът на камиона има брошура от 2000-та година. Той има 29 открити нарушавания. Два пъти е оставал без брошура.
Пробите за алкохол и на двамата са негативни. При полевия тест на лидера на тира обаче са регистрирани амфетамини и метамфетамини. Той е обяснил, че пие медикаменти и резултатът може да е повлиян от одобряваните лекарства. Дал е кръвна проба, която ще откри дали е бил под въздействието на опиати.
Министърът на превоза Георги Пеев е разпоредил незабавна инспекция по случая. Тя обгръща както техническото положение на транспортните средства, по този начин и документите на транспортните компании. Автобусът е на „ Юнион Ивкони “, а камионът – на компания „ Стели Мега Метали “.
От инспекцията досега е открито, че и двамата водачи са правоспособни, а транспортните средства са минали наложителните механически прегледи. При товарната компания обаче е установен проблем с изтекла финансова непоклатимост, като предстоят спомагателни инспекции.
Кметът на София Васил Терзиев изясни, че екипи на Столичната община са се присъединили неотложно в дейностите на терен дружно със Спешна помощ, полицията и пожарната. По думите му е оказано подпомагане за извеждането на пасажерите и за организацията на придвижването в региона.
Заради злополуката придвижването по автомагистрала „ Хемус “ в посока София беше съществено затруднено в продължение на часове, а към сутринта се образуваха дълги колони от коли. Трафикът беше изцяло възобновен към 10 ч. сутринта.
·
Източник: boulevardbulgaria.bg
КОМЕНТАРИ




