е едно от най-често срещаните вирусни заболявания сред малките деца,

...
е едно от най-често срещаните вирусни заболявания сред малките деца,
Коментари Харесай

Д-р Александрова пред Искра.бг: Коксаки вирус се разпространява в детските градини

е едно от най-често срещаните вирусни болести измежду дребните деца, което буди терзания у родителите с появяването на своите присъщи признаци като обриви по ръцете, краката и устата . Този вирус, част от фамилията на Ентеровирусите, постоянно се популяризира в детски градини и учебни заведения, където околните контакти и неналичието на построени хигиенични привички улесняват предаването му.

За да разберем повече за първите признаци, лекуването и предварителната защита на коксаки вируса, разговаряхме с, специализант по педиатрия в УМБАЛ-„ Бургас “. Тя даде особено изявление за Искра.бг :

Какво съставлява коксаки вирусът и какви са главните признаци на инфекцията?

Коксаки вирусът е част от семейство Ентеровируси, към което принадлежат също Полиовирусите и вирусът на хепатит А. Той се разделя на два съществени вида – вид А, който предизвиква болести като херпангина или заболяването „ ръка-крак-уста “, и вид Б, който може да докара до по-сериозни положения като миокардит и енцефалит. Вирусът е кръстен на градчето Коксаки в Съединени американски щати, където е открит за първи път. Основните признаци включват грипоподобни прояви като температура, която нормално трае към три дни, главоболие, мускулни болки, а постоянно и коремни болки, гадене и липса на вкус. Характерен е обривът, който не сърби и се появява главно по ръцете, краката и устата, само че може да се популяризира и по други елементи на тялото.

Защо коксаки вирусът е прочут като синдром „ ръка-крак-уста “?

Това название идва от присъщия обрив, който нормално се появява точно по тези елементи на тялото. Червени петна или леко надигнати обриви се следят към устата, по езика или вътрешната страна на бузите, както и по дланите и стъпалата. В някои случаи коксаки вирусът може да докара и до херпангина, която съставлява инфектиране на гърлото с формиране на дребни мехурчета по небцето. Тези мехурчета минават в ерозии с белезникав налеп и изчезват за към 7 до 10 дни.

Как се предава коксаки вирусът от човек на човек?

Коксаки вирусът се популяризира по няколко метода. Най-често това става по фекално-орален механизъм посредством нечисти хранителни артикули или вода. Също по този начин, предаването може да стане по контактно-битов път – да вземем за пример посредством мръсни ръце или контакт със нечисти повърхности. Вирусът може да се популяризира и по въздушно-капков път при кихане и кашляне.

Защо децата под 5 години са най-податливи към коксаки вируса?

Децата на тази възраст са по-уязвими, тъй като имунната им система към момента не е изцяло развита. Освен това те постоянно са част от проведени колективи като детски градини и ясли, където околните контакти сред тях улесняват разпространяването на вируса. Липсата на добре построени хигиенични привички също е важен фактор.

Как детските хигиенични привички способстват за разпространяването на вируса?

Малките деца постоянно не помнят да мият ръцете си, което улеснява разпространяването на вируса. Освен това те имат навика да пипат лицето и устата си с мръсни ръце, както и да споделят играчки и други предмети по време на игра. Липсата на защитни привички, като слагането на ръка пред устата при кихане или кашляне, също усилва риска.

Какви обществени фактори улесняват разпространяването на коксаки вируса?

Социалните условия като общи пространства за хранене, потреблението на едни и същи принадлежности и играчки, както и незадоволителна вентилация на закритите пространства, способстват за разпространяването на вируса. Близкият контакт сред децата в детските градини и учебните заведения също играе забележителна роля.

Какъв имунитет построяват децата след преболедуване?

След преболедуване децата построяват характерен имунитет към съответния вид коксаки вирус, с който са се заразили. Този имунитет се дължи на образуването на защитни антитела и нормално трае от един до три месеца. Въпреки това, даже след този интервал детето може да се болести с друг вид коксаки вирус, а в някои случаи и със същия вид, въпреки признаците тогава да са по-леки.

Какви са главните препоръки за предварителна защита?

Превенцията на коксаки вируса включва прецизна персонална хигиена, като постоянно миене на ръце, стерилизация на играчки и повърхности, отбягване на контакт с заболели деца и поддържане на добра вентилация в пространствата. Родителите би трябвало да научат децата си на верните хигиенични привички, с цел да се понижи рискът от заразяване.

Ако детето ви покаже признаци на зараза , консултирайте се с педиатър, с цел да осигурите най-хубавото лекуване.

Д-р Весела Александрова приключва медицина в Медицински университет-Пловдив през 2022 година От същата година е специализант по Педиатрия към МУ „ Проф. Параскев Стоянов ”-Варна и работи в Първо детско поделение в УМБАЛ-„ Бургас ”. Член е на Българския лекарски съюз и е част от Управителен съвет на Сдружение на младите лекари. Участва в конференции и семинари по обща медицина и педиатрия.

Българско светилище с антични съзвездия е показано на галерия в Сицилия

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР