Какво да правим при земетресение?: Съвети на БЧК на живо в ефира на bTV
е злополучие, което не може да бъде планувано. Според специалистите обаче най-важно е да знаем по какъв начин да реагираме.
Националният образователен център на БЧК разполага със. В него всеки може да се образова в това по какъв начин да реагира при мощен трус.
„ Първото нещо, което при земетресение, е да запазим хладнокръвие. В момента, в който стартира труса, в случай че се намираме на сутеренен или на първи етаж, по допустимо най-краткият път да напуснем постройката “, изясни Ромуалдас Каминскас, който е експерт в Дирекция „ Мениджмънт на бедствията “ в БЧК.
Ако човек е на по-висок етаж, би трябвало – под касата на вратата или до постоянни мебели в самото жилище. При разлюляване и падаме на огромна мебел се получава един триъгълник, който защищава от срутващи се тавани, изяснява още експертът.
„ Когато тръгне самият трус и, би трябвало да се намираме надалеч от прозорци, тъй като те могат да се счупят и да ни наранят. При напускането на жилището би трябвало да вземем със себе си неща като катастрофален пакет, аптечка, облекла съгласно сезона, храна и вода “, изясни Ромуалдас Каминскас.
Той разясни, че в така наречен „ катастрофален пакет “ би трябвало да има медикаменти, както и документи. Пълният лист на най-необходимите неща е оповестен на уеб страницата на БЧК.
„ Необходимо е всяко семейство да има. Един изключва електричеството и водата, като в новите здания е добре да се изключи и подаването на газ, а другият – да заключи входната врата, откакто се увери, че всички са напуснали жилището “, посъветва още Ромуалдас Каминскас.
Той подсети, че слагането на рафтове над леглата е рисково, тъй като могат да паднат тежки предмети.
Източник: btvnovinite.bg
КОМЕНТАРИ