Движението на Гюлен се представя пред обществото като модерна и

...
Движението на Гюлен се представя пред обществото като модерна и
Коментари Харесай

Каква е истината за Движението на Гюлен?


Движението на Гюлен се показва пред обществото като съвременна и демократична организация. Но някогашни членове приказват за еретически способи, за секрети паралелни структури, за промиване на мозъци. Каква е истината?

Фетхуллах Гюлен в къщата му в Пенсилвания

Турският президент Ердоган упреква Движението на Фетхуллах Гюлен, че е провело опита за прелом от 2016 година, при който бяха убити близо 250 души. Впоследствие бяха задържани над 78 хиляди хипотетични последователи на Движението, което в Турция е доведено до положение на цялостна неправоспособност. Хиляди съумяха да избягат - и откриха леговище в Германия, където до неотдавна не се гледаше сериозно на тази организация, напомня списание " Шпигел " в обширна обява по тематиката.

В изявление от март 2017 шефът на немското външно разузнаване Бруно Кал бе определил Движението на Гюлен като " цивилно обединяване за религиозно и светско обучение ". Сега обаче немското държавно управление е на път да промени мнението си за организацията. Съвместно журналистическо следствие на публичната телевизия ARD и на списание " Шпигел " стига до извода, че зад видимо модерната и световна фасада на Движението вероятно се крие властническа конструкция. Журналисти от двете медии са разговаряли с някогашен управителен кадър на Движението, който го е определил като антидемократична организация. Нещо повече даже: мъжът разказва Движението като фракция с секрети паралелни структури, в която могъщи религиозни водачи взимат всички значими решения.

" Голямата цел е построяването на ислямско общество "

Междувременно немското външно министерство се отнася все по-сериозно към информациите, подавани от турски източници, съгласно които Движението на Гюлен има за цел да подкопае страната. В отчет за вътрешно прилагане немското посолство в Анкара цитира свои събеседници със следните думи: " Конспиративната част от Движението се отличава със прецизни йерархични структури, които доста припомнят на тези, присъщи за проведената престъпност ".
Редакцията предлага
В публичния живот Движението на Гюлен се показва като съвременна и демократична организация. В Германия то има учебни заведения и детски градини, бюра за подкрепяне и културни центрове, предлага езикови и интеграционни курсове. Обявява се също по този начин за разговор сред религиите - в Берлин да вземем за пример Движението поддържа плана " House of One ", който има за цел да сближи евреи, християни и мюсюлмани. А рупорът на Движението в Германия - фондацията " Диалог и обучение " - публично преследва единствено всемирски цели. Именно тази част от Движението на Гюлен е предопределена за показ пред обществото.

Юристът Ахмет Метин (името е променено, защото мъжът желае да остане анонимен) дълго време е работил за Движението. Постепенно обаче открил, че ръководителите на организациите по места били единствено марионетки в ръцете на религиозни водачи, които вътре в организацията били наричани " имами ". Именно тези духовни водачи взимали всички значими решения, твърди Метин. Те били изпращани от Турция в Германия за по три години, като за прикритие упражнявали напълно естествени специалности. За всяка немска провинция отговарял избран имам, а над тях бил единствено имамът за цяла Германия.

Метин твърди, че гюленистите в Германия преследват една съществена цел: да възпитават в набожен дух живеещите в страната турски мюсюлмани, освен това още от най-ранна възраст. Този развой протича на два стадия: първо Движението предлага на хората от целевата група безобидни услуги - някакъв тип помощ или езикови курсове да вземем за пример. След време идва ред на втората стъпка: " Казват им, че е пристигнал моментът да се ангажират по-тясно с Движението и с значимите за него тематики. А огромната цел е построяването на ислямско общество ", твърди анонимният източник.

Еркан Каракоюн, началник на фондацията " Диалог и обучение ", отхвърля съществуването на паралелни структури. Решенията се взимат от ръководителите на локалните организации и на фондациите, твърди той и твърди, че Движението на Гюлен се застъпва за демокрацията, за човешките права и за модерното пояснение на исляма. " Всеки член на Движението може да прави каквото си желае. Никой не е подлаган на напън, камо ли пък принуждаван да се придържа към избран жанр на живот ", споделя още Каракоюн.

Ахмет Метин е на друго мнение. Напуснал е Движението по разбиране, само че и поради персонални претекстове - надява се да бъде изваден от черния лист на турското държавно управление, тъй като желае да пътува до родината си. Пред публицистите от АРД и " Шпигел " той твърди, че не приказва по поръчка на турското държавно управление или на тайните служби. Проверка на " Шпигел " е удостоверила, доколкото това е допустимо, че множеството подадени от него информации дават отговор на истината и се покриват с наблюденията на самостоятелни специалисти.

" Движението на Гюлен е фракция "

Сходни усещания споделя и Хакан Коркмаз, израснал в Германия внук на турски гастарбайтер. След като приключил междинното си обучение, Коркмаз (името е променено) се преместил да живее в една от така наречен " Къщи на светлината ". В тези къщи Движението на Гюлен настанява младежи, които след съответната обработка трансформира в свои предани прислужници. В цяла Германия има няколкостотин такива къщи. Експерти ги дефинират като религиозния пиедестал на Движението.

В къщата на Коркмаз били настанени единствено мъже, които се подчинявали на строги правила. Употребата на алкохол била категорично неразрешена, контактът с дами - също. Делникът бил определян от специфичен отговорник - така наречен " Голям брат ", който всеки ден съставял протоколи за жителите на къщата. В началото Коркмаз се възприемал като богопомазан, като един от дребното представители на едно златно потомство. Но когато се пробвали да го принудят да прекъсне всевъзможни контакти с не-мюсюлмани, Коркмаз внезапно се събудил. Избягал от " Къщата на светлината ", преместил се да живее в различен град и сменил телефонния си номер. За да стане незабележим за гюленистите. " Движението на Гюлен е фракция, която най-брутално използва своите членове ", споделя мъжът.
Източник: dw.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР