Две трети от родната къща на писателя Димитър Талев в

...
Две трети от родната къща на писателя Димитър Талев в
Коментари Харесай

Фондацията на Манол Пейков закупи 2/3 от родната къща на писателя Димитър Талев в Прилеп

Две трети от родната къща на писателя Димитър Талев в Прилеп към този момент е закупена. Това заяви във Фейсбук Манол Пейков, който от година събира средства да откупи парцела. Останалата една трета е благосъстоятелност на човек, който няма предпочитание да я продава. Собственичката на продадената част Снежана Ачевска удостовери за NOVA, че договорката е осъществена.

 

Пейков прецизира, че къщата към този момент е благосъстоятелност са на записаната в социална изгода фондация " Манол Пейков и другари ". Участвали са 1374-ма донори. Преведената сума по сметките на фондацията била 215 797 лв. и 58 стотинки, добавя Пейков.

  

„ Докато чакаме да се купи къщата на Талев в Прилеп, АНБ (Агенцията за национална сигурност) посредством локален варварин, към този момент я събори. Справедливост не чакайте ", алармира Виктор Стоянов от Фондация „ Македония " на 26 май.

 

Веднага по-късно държавното управление разпореди на министъра на културата Найден Тодоров в най-кратък период да изследва опцията и започва процедурата за закупуването на родната къща на Димитър Талев в Прилеп. Около това се сплотиха министрите от служебния кабинет на премиера Димитър Главчев по време на оперативното си съвещание през седмицата.

 

През март предходната година наследниците на Димитър Талев за следващ път приканиха българската страна да откупи къщата на писателя в град Прилеп, Северна Македония.

 

Сградата, разказана в „ Железния светилник " като дом на семейство Глаушеви, още тогава беше изправена пред съсипия.

 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР