Две седмици след като 49-ото Народно събрание започна работа народните

...
Две седмици след като 49-ото Народно събрание започна работа народните
Коментари Харесай

Депутатите отново се скараха заради парламентарните комисии докато гласуват правилника

Две седмици откакто 49-ото Народно заседание стартира работа народните представители се пробваха, само че не съумяха за един ден да одобряват дефинитивно правилника, по който ще работят. Очакванията, че гласуването ще премине безпроблемно поради провелото се предходния ден в дух на консенсус съвещание на краткотрайната комисия, не се оправдаха и този път мотив за спор станаха броят и типа на непрекъснатите парламентарни комисии.

От " Продължаваме промяната - Демократична България " желаеха към комисията за децата, младежта и спорта да се прибави и думата семейство като показаха, че то постоянно е било изтъквано като приоритет за парламентарните групи, а от Движение за права и свободи предложиха комисията по конституционни въпроси да бъде закрита. И двете оферти обаче бяха отхвърлени, само че по тази причина пък се одобри предлагането на ГЕРБ един път месечно ръководителят на Народното събрание да събира шефовете на непрекъснатите комисии, с цел да координира активността им.

Комисиите в този момент, ръководителите след това

Да има или да няма комисия по конституционни въпроси - този въпрос бе най обсъжданата тематика в днешния спор. Първоначално зам.-председателят на Народното събрание Никола Минчев от " Продължаваме промяната - Демократична България " предложи името на комисията по въпросите за децата, младежта и спорта да се редактира и към него да се добави думата семейство. Предложението му да има обособена комисия за фамилията бе отхвърлена предходния ден от краткотрайната комисия за правенето на правилника. В пленарната зала представители на обединението опазиха концепцията с аргумента, че фамилните политики в България нямат обединено звено, което се занимава с тях и нужно да бъде основано такова.

От " ИТН " и " Възраждане " отхвърлиха концепцията като показаха, че броят на комисиите е излишно повишен, а това предложение цели да бъде раздут щата и да се " угоди на следващото Неправителствени организации ". Репликата на зам.-председателя на " Възраждане " Цончо Ганев отпуши словесни офанзиви сред проруската групировка, която към този момент месеци наред назовава " Демократична България " " доносническа България ". Стигна се и до налагане на наказване " забележка ".

 Предозиране: Парламентът от фамилните политики до Предозиране: Парламентът от фамилните политики до " изхвърлете утайката " и " който написа с къси букви "

В дебата се включи и водачът на Движение за права и свободи Мустафа Карадайъ, който предложи да бъде отстранена комисията по конституционни въпроси, която бе в 48-то Народно заседание. По думите му има смисъл от такава комисия едвам откакто бъдат импортирани текстове за промени в Конституцията. Предложението му беше подкрепено от " Възраждане ", само че по тази причина пък ръководителят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова се опълчи с аргумента, че тази комисия с изключение на с текстовете за промени в Конституцията, може да се занимава с всяко тълкувателно решение на Конституционния съд и неговите последствия по отношение на законодателството. Зам.-председателят на Движение за права и свободи Йордан Цонев репликира, че в случай че Народното събрание продължи с тази процедура, може да бъдат създавани десетки комисии по разнообразни тематики.

В последна сметка гласовете не стигнаха предлагането да бъде признато, защото за него гласоподаваха единствено 49 души - от Движение за права и свободи, " Възраждане " и " ИТН ". Идеята на " Продължаваме промяната - Демократична България " също беше отхвърлена. Така броят на непрекъснатите комисии в Народното събрание се резервира на 25.

Въпреки че тематиката още веднъж стана мотив за спор, депутатите оставиха най-сложния въпрос - за ръководителите на комисиите - за края на седмицата. В 48-мото Народно заседание приемането на правилника лиши над три дни, поради по земеделието и спорта. Сега обединенията са се разбрали да гласоподават ръководителите настрана, с цел да имат време да се схванат кой да ги оглави.
В края на предходната седмицата тематиката се трансформира в разменна монета за опцията за съставянето на държавно управление, откакто от " Продължаваме промяната - Демократична България " лансираха предлагането, в случай че ГЕРБ поддържа тяхно държавно управление на малцинството да получи местата във водещите комисии, тъй че да може да се реализира надзор върху изпълнителната власт.
Предимството на ръководителите на парламентарните комисии е, че получават в допълнение заплащане, а и имат надзор върху определянето на дневния ред на комисията. Засега само е известно, че управлението на комисията по правни въпроси ще бъде поверено на " Продължаваме промяната - Демократична България ", след и на правната комисия.

 Стою Стоев евентуално ще оглави комисията по правни въпроси в Народното събрание Стою Стоев евентуално ще оглави комисията по правни въпроси в Народното събрание

Заради разногласията депутатите съумяха да гласоподават единствено първите 28 члена от правилника си за работа като се чака да продължат с разглеждането му в четвъртък (27 април).
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР