Две са структурите към МИИИ, които бяха ангажирани в последните

...
Две са структурите към МИИИ, които бяха ангажирани в последните
Коментари Харесай

Пулев за наводненията: Специалистите са категорични- няма опасност за хората и за инфраструктурата

Две са структурите към МИИИ, които бяха ангажирани в последните две денонощия с дейностите по обезопасяване на язовирите " Каленик " в община Угърчин и " Сеферчер " в община Габрово. Това са Държавното дружество " Управление и стопанисване на язовирите " (ДПУСЯ) и Държавната организация за метрологичен и механически контрол (ДАМТН).

Те са интензивно ангажирани с дейностите по надзор на равнищата на двата язовира и оказаха цялостно подпомагане на министрите от Министерския съвет, работили взаимно по преодоляване на последствията от наводнението в Северна България. Това оповестиха от пресцентъра на Министерството на стопанската система, вложенията и промишлеността.

 

 

„ Оценявам напъните на сътрудниците и отличната ни съгласуваност с министрите на енергетиката и районното развиване и с останалите сътрудници министри под управлението на премиера “. Това сподели вицепремиерът и министър на стопанската система, вложенията и промишлеността Александър Пулев по отношение на уговорката на структури от системата на МИИИ в поддръжка на потърпевшите от наводненията общини в Северна България.

 

Той акцентира, че управлението на ДАМТН е докладвало през няколко часа за положението на всички язовири в страната.

 

„ Екипите на ДПУСЯ бяха на терен и обследваха проблематичните язовири, благосъстоятелност на предприятието “, добави министърът и уточни, че за двата язовира - бент. " Сеферчер " и бент. " Каленик " - са подхванати поредност от  действия по ръководство на риска и равнището на водата. 

 

Осъществени са отводняване, укрепителни дейности и обезопасяване на оборудванията.

 

Екипите са били на място и вечерта, и сутринта, с цел да наблюдават положението на оборудванията,  включително и в днешния ден 24 май.  

 

Експертите оповестяват и за двата язовира, че  постепенно понижават водните им равнища до естествения размер, в това число и количеството преливащ воден размер.  Специалистите са безапелационни, че няма заплаха за популацията и за сериозната  инфраструктура.

 

За бент. " Каленик " прецизират, че при градежа на автомагистралата е зародил сериозен проблем с образуването на така наречен " втори дребен язовир " под същинския, заради проблеми с тръбите и отводняването на терена на градежа.

 

Екипите на ДПУСЯ и " Автомагистрали " са освободили речното течение в мястото на направения от тях насип, за гладко осъществяване на високите води след язовирната стена и недопускане на завиряване и навлажняване на въздушния откос.

 

Министър Пулев изрича задоволеност от координацията на структурите на МИИИ и на сътрудниците си от кабинета.

 

„ Това беше съществено тестване, през което преминахме с високо равнище на взаимоотношение. Целта ни е цялостна и навременна поддръжка за хората от засегнатите общини “, уточни Пулев. Той се свърза и с кметове на засегнатите общини, с цел да ги увери, че страната и структурите на МИИИ са на линия непрекъснато, с цел да оказват помощ на хората.

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР