Две са събитията, за които работещите в бургаския център Вселена“

...
Две са събитията, за които работещите в бургаския център Вселена“
Коментари Харесай

Център за жертви на сексуално насилие в Бургас ще има и медицински кабинет

Две са събитията, за които работещите в бургаския център „ Вселена “ експерти се приготвят. До дни медицинският кабинет към центъра ще получи лиценз и денят на отворени порти, който ще се организира на пети декември. Всички жители, които желаят да се срещнат с активността на организацията, могат да участват на събитието.
Центърът за поддръжка на жертви на полово принуждение „ Вселена “ работи в Бургас от 2016 година. Той е неправителствена организация , която е почнала своята активност с помощта на английското посолство у нас. Сега обаче, за неговото битие се грижат главно общините Бургас и Созопол, регионална администрация, работи със съдействието ОДМВР, Районна прокуратурата, МБАЛ Бургас и други институции. Благодарение на тях той съществува и оказва помощ на хора, които са станали жертва на полово принуждение.
Actualno.com беседва с Галина Георгиева, която е психолог в центъра: “Оказва се, че има ужасно доста жертви на полово принуждение, само че хората се срамят и не желаят да приказват по тази тематика. Трябва да се знае, че има такива центрове, на които могат да се опрат, да получа помощ и подпомагане. Ние вършим единствено спешни интервенции, нямаме база за оставане на пострадалите при нас. Жертвите би трябвало да знаят, че първо се подава сигнал в полицията, а по-късно се идва в центъра . Преди да стартира следствието, потърпевшите имат потребност от поддръжка. Нашата цел е да бъдат подкрепени душевен, в случай че има потребност и физически. Имаме кабинет за спешни интервенции и медицински кабинет, който чакаме да се лицензира.
В медицинския кабинет идва правосъден доктор, който удостоверява, че е станало съответното посягане “.

Центърът е основан по модел на сходни места за помощ на жертви на полово принуждение в Англия. Център „ Вселена “ е част от съдружие „ Демерта “, което подкрепя жертви на домашно принуждение.
Галина Георгиева изяснява още за работата на неправителствената организация: “Ние беседваме и оказваме помощ доста постоянно на чужденци, част от които са английски жители. Идват тук по нашите курорти и за жалост, някои от тях стават жертва на полово принуждение и ни търсят. Разбира се, че им оказваме помощ по всички вероятни способи, както вършим и за нашите жители. Опитваме се, колкото се може повече да бъдем в интерес на хората. Имаме безвъзмездна денонощна телефонна линия 080018 017, която би трябвало да се знае от колкото се може повече хора “.

Темата за насилието ще продължи да бъде на публичното внимание. На 10 декември в „ Център за предварителна защита на насилието и престъпността “ в Бургас, ще се състои полемика на тематика „ Предизвикателства, свързани с оказването на поддръжка на потърпевшите от принуждение “. В нея ще вземат участие разнообразни организации и институции, които имат за цел да оказват помощ на потърпевши хора.
Източник: actualno.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР