Две подводници на руските военноморски сили, едната от които въоръжена

...
Две подводници на руските военноморски сили, едната от които въоръжена
Коментари Харесай

Руски ядрени подводници преминаха под арктическия лед близо до брега на САЩ

Две подводници на съветските военноморски сили, едната от които въоръжена с нуклеарни ракети, приключиха пътуването си под ледовете на Арктика, с цел да се трансферират от Баренцово море в Тихия океан.

В понеделник съветското министерство на защитата разгласи прехвърлянето на две атомни подводници в границите на „ Океан-2024 “ - едноседмично стратегическо обучение, което се организира в Тихия и Северния ледовит океан. Мащабното военно обучение завърши същия ден.

Прехвърлянето се реализира и в миг, когато Москва и Вашингтон разгорещиха съперничеството си в Северното полукълбо този месец. Те разположиха бомбардировачи с нуклеарен капацитет в Северна Европа и Североизточна Азия и организираха силови проекции към мразовития арктически район.

Пътят беше дълъг повече от 4000 морски благи, като подводниците „ Император Александър III “ и „ Красноярск “ дойдоха в новия си дом на полуостров Камчатка в Далечния изток от Баренцово море на северозапад, преминавайки от Северния флот към Тихоокеанския флот.

По време на прехвърлянето двете подводници използваха маршрут, който преминаваше през водите на шест арктически морета при сложни ледови условия, заяви съветското Министерство на защитата.

The Borei-class SSBN Imperator Aleksandr III and Yasen-M class SSGN Krasnoyarsk has made their under ice transit to the Pacific Fleet, arriving during Okean

Seen here, possibly in the Bering Sea, along with the PACFLT corvette GreGremyashchiy, with rescue tug SB-408 also present
— Thord Are Iversen (@The_Lookout_N)
Смята се, че неназованите арктически морета са включвали, от запад на изток, Баренцово море, Карско море, море Лаптеви, Източносибирско море и Чукотско море. Всички те са крайни морета на Северния ледовит океан, ситуирани по продължение на дългия северен бряг на Русия.

Чукотско море е това, което граничи със Съединените щати. То се намира в северната част на Беринговия пролив - воден път, разделящ съветския Чукотски полуостров на запад и Аляска на изток, свързващ Тихия океан на юг и Северния ледовит океан на север.

Министерството не прецизира точките на потегляне и идване на пътуването. Северният флот има база за подводници с балистични ракети в Гаджиево и база „ Западна Лица “ за подводници с крилати ракети като „ Красноярск “. И двете се намират в северозападната част на Мурманска област.

Базата за подводници „ Рибачий “ край Петропавловск на полуостров Камчатка е домът на всички атомни подводници, придадени към Тихоокеанския флот. Полуостровът е ситуиран сред Берингово море на изток и Охотско море на запад.

„ Император Александър III “ е 24 000-тонна балистична подводница от клас „ Борей “, въоръжена с до 16 балистични ракети, изстрелвани от подводница, като всяка ракета носи най-вече шест нуклеарни бойни глави. Този вид оръжие е една от трите елементи на нуклеарната триада на Русия.

Този вид подводници са седем на въоръжение и се оферират в две версии. Три от тях са базовите „ Борей “, а останалите, в това число „ Император Александър III “, са усъвършенстваните „ Борей-А “, които имат по-добри стелт благоприятни условия и по-съвършено електронно съоръжение.

„ Император Александър III “, известна още като „ Император Александър III “, е седмата и най-нова подводница от клас „ Борей “. Тя е спусната на вода през декември 2022 година и е въведена в употреба в съветския флот година по-късно, след ходови тествания и тестово изстрелване на балистична ракета. Клас „ Борей “ е първото потомство подводници с балистични ракети, които са издигнати в постсъветската ера. Делта-IV, единственият различен вид подводница с балистични ракети, която сега е на въоръжение, е издигната в руско време и има пет такива в състава на Северния флот.

В същото време „ Красноярск “ е 13 800-тонна подводница с крилати ракети клас „ Ясен “ - още една подводница от ново потомство за съветския флот. Тя има 32 отвесни тръби за изстрелване на разнообразни противокорабни и наземни ракети с огромен обхват, в това число хиперзвукови ракети.

Клас „ Ясен “ също се предлага в две версии: базовата „ Ясен “ има една на въоръжение, а по-късата „ Ясен-М “ е с три въведени в употреба. Дължината на „ Ясен “ е 456 фута, а на „ Ясен-М “ - 426 фута. Броят на торпедните апарати също понижава от 10 на осем.

Подводницата „ Красноярск “, спусната на вода през юли 2021 година и въведена в употреба през декември 2023 година, е една от двете подводници клас „ Ясен “, назначени в Тихоокеанския флот. На въоръжение са четири подводници от същия клас, до момента в който другите две подводници принадлежат на Северния флот.

Клас „ Ясен “ се смята за най-модерната, мощна и безшумна съветска ударна подводница, изключително що се отнася до скритостта, която подхожда на най-новите западни подводници.

През последните години този клас подводници притеглят вниманието на Съединените щати. Представители на Пентагона обявиха пред предаването „ 60 минути “ на CBS News, че „ Северодвинск “, единствената базова подводница „ Ясен “, се е промъкнала в Атлантическия океан през 2018 година и в продължение на седмици е била неоткриваема.

Мощна съветска подводница, която се доближава неусетно до американските крайбрежия, може да се трансформира в злополучие при рецесия сред двете страни . Това подтикна Военноморските сили на Съединени американски щати да възстановят Втория флот през 2018 година за интервенции по източното крайбрежие и в северната част на Атлантическия океан.

Миналата година военачалник Глен ВанХерк, тогавашен началник на Северното командване на Съединени американски щати, предизвести, че през идващите две години Русия може да разположи клас „ Ясен “ в Атлантическия и Тихия океан и да патрулира непрекъснато край крайбрежията на Съединени американски щати.

Торд Аре Иверсен, самостоятелен анализатор в региона на защитата и някогашен офицер от норвежките военноморски сили, съобщи пред Newsweek, че прехвърлянето на двете съветски подводници е било планувано още през цялото време и се е очаквало за тази есен, след сходни прехвърляния през 2022 година и 2023 година

Тихоокеанският флот към този момент експлоатира пет подводници клас „ Борей “, а Северният флот разполага с две от същия вид. Повечето от клас „ Борей “ служат на Тихоокеанския флот, защото по-старите подводници с балистични ракети „ Делта-III “ се нуждаеха от замяна до 2010 година, изясни Иверсен.

Той посочи, че след разпадането на Съветския съюз Тихоокеанският флот дълго време е бил с по-нисък приоритет.

„ Това стартира да се трансформира при започване на 2010 година, когато производството на по-малки военни кораби и подводници от съветските корабостроителници още веднъж стартира да се усилва “, споделя той.

Изглежда, че класовете „ Борей “ и „ Ясен “ в последна сметка ще бъдат разпределени почти 50/50 сред Северния и Тихоокеанския флот, сподели той: „ Това значи, че относителната значимост на Тихоокеанския флот, изключително когато става въпрос за стратегически нуклеарни сили, се усилва. “

За съпоставяне, Военноморските сили на Съединени американски щати разполагат с 14 подводници с балистични ракети клас „ Охайо “, осем от които са основани в Тихия океан. Този вид подводници носят до 20 балистични ракети, изстрелвани от подводници, като всяка ракета има най-вече осем нуклеарни бойни глави.

Заглавната фотография е илюстративна: Германските военноморски сили извършват задачи за наблюдаване над Северно и Балтийско море като част от напъните на НАТО за наблюдаване на корабите в района, изключително на съветските военни надводни кораби и подводници

 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР