Две жертви на западнонилска треска у нас, кои опасни болести носят комарите?
Две жертви на западнонилска тресчица у нас, кои рискови заболявания носят комарите? Двама от инфектираните със западнонилска тресчица у нас са умряли. Двама от тримата инфектирани със западнонилска треска у нас са починали. Това съобщиха за от здравното министерство.
Вчера стана ясно, че са регистрирани
случаи на западнонилска тресчица в България.
Възможно е в България да има скрити форми на западнонилска треска или такива, които не се диагностицират вярно, обявиха от Националния център по заразни и паразитни заболявания, акцентирайки, че за това приказват многочислените случаи на инфекцията, докладвани в Гърция, Италия, Албания, Испания, Румъния,
Унгария, Франция, Австрия, Сърбия, Хърватия.
Инфекцията с вируса „ Западен Нил “ е трансмисивно заболяване, което се предава посредством захапване от инфектирани комари. Повечето случаи пораждат в интервала юли – септември поради интензивността на комарите, показаха още от Центъра.
Без признаци са 80% от инфектираните хора.
При към 20% от заболелите се развива западнонилска тресчица, характеризираща се с главоболие, неразположение, тресчица, болки в мускулите, повръщане, обрив, отмалялост, болежка в очите, увеличени лимфни възли.
При по-малко от един % от
инфектираните инфекцията може да протече като заболяване, засягащо нервната система, като рискови фактори са преклонна възраст, високо кръвно налягане, диабет, бъбречни болести, алкохолизъм и други
Инкубационният период е от три дни
до две седмици. Няма характерно лекуване на болестта, в това число и посредством използване на антибиотици. На инфектираните се ползва поддържаща терапия. Няма създадена ваксина за битка с вируса при хората, допълниха от Центъра.
Най-опасните заболявания, пренасяни от комарите.
През 20 век други заболявания, пренасяни от комари, са открити на всички континенти като се изключи Антарктида. Всички тези болести имат общи признаци: треска, главоболие, отмалялост, болки в мускулите или ставите. Правилната диагноза нормално изисква деликатна оценка на тези и други характерни признаци.
Превенцията си остава най-хубавата тактичност в борбата с комарите, като преди всичко в листата е потреблението на комарници, покриващи тялото облекла, репеленти и ограничения за понижаване на популацията на комарите (например източване на неподвижни или застояли водоизточници).
Маларията се предизвиква от едноклетъчни паразити от група, наречена Plasmodium. През 2022 година в целия свят са регистрирани над 249 милиона случая на болестта – с пет милиона повече от миналата година и с близо 20 милиона повече от междинната заболеваемост през 2015 г. Почти 95% от всички случаи са в Африка. Заболяването остава една от най-големите аргументи за детската смъртност в международен мащаб.
Предава се от женски комари от рода Anopheles, които хапят през нощта. Инфекцията протича с тресчица, като признаците включват главоболие и болки в крайниците, изпотяване и настинка, само че също и диария. Заболяването може съществено да повреди нервната система.
На пазара към този момент има ваксини като Mosquirix, а антималарийните медикаменти могат да понижат риска от заразяване с заболяването.
Денга е най-разпространеното заболяване, пренасяно от комари, като всяка година с нея се заразяват повече от 500 милиона души.
Симптомите варират от болки в мускулите и ставите до главоболие, гадене, повръщане и висока температура. По-тежките форми на Денга се характеризират с отмалялост, дехидратация, кръв в изпражненията, повръщане и мощни болки в носа, устата и корема. При повторни инфекции пострадалите са по-предразположени към тежки признаци.
Вече има ваксина, препоръчвана от Световната здравна организация (СЗО) за деца на възраст сред 6 и 16 години – засега единствено в районите, където болестта е постоянно срещано. Това е по този начин, тъй като даже имунизацията може да провокира смъртоносни реакции в организма.
Това е предотвратимо с ваксини заболяване, което понастоящем е ендемично в 34 африкански и 13 южноамерикански и централноамерикански страни.
Не всеки, инфектиран с вируса на жълтата тресчица, обаче развива признаци. Обичайно това са висока температура, мускулни болки, болки в гърба, главоболие, гадене и повръщане. Възстановяването нормално е в границите на 3-4 дни, само че при някои хора се развива по-тежка втора фаза. Тя може да аргументи проблеми с черния дроб и бъбреците, извънредно кървене. Ако не се лекува, може да докара даже до гибел.
Както имунизацията против жълта тресчица, по този начин и прекарана един път зараза обезпечават пожизнен имунитет.
Зика е заболяване, което постоянно е безсимптомно, само че може да съставлява риск по време на бременност.
През 2016 година, след появяването на огнища на Зика в Южна Америка, СЗО разгласи изключителна обстановка за публичното здраве. От 2018 година насам обаче равнищата на заразяване остават ниски.
Обикновено признаците включват обрив, тресчица и болки, които нормално са леки и не престават към седмица. Ако заразяването е по време на бременност, инфекцията може да се съобщи на плода и да докара до микроцефалия (намаляване размера на черепа) и проблеми с развиването на крайниците, със зрението и слуха.
На бременните дами от региони с висока заболеваемост се предлага още при първата симптоматика да потърсят неотложно здравна помощ.
Подобно на Денга, жълтата тресчица и Зика, западнонилската тресчица е евентуално гибелен вирус. Признаците на инфекцията при хората са като тези, породени от доста други заболявания, пренасяни от комари: трептене, студени талази, тресчица, главоболие и замаяност, последвани от кожен обрив. Не всеки инфектиран обаче има симптоматика – тя се демонстрира приблизително при един на петима пациенти.
Няма ваксина против западнонилската тресчица, нито пък антивирусни медикаменти, подобаващи за лекуването му. При съществуване на признаци би трябвало да се потърси здравна помощ.
Подобно на доста други вируси, пренасяни от комари, вирусът Чикунгуня може да не провокира признаци при всички. Когато се появят, те нормално не престават единствено към три дни. Обикновено са последвани от интервал на мощни болки в ставите с дълготрайност от една до две седмици, преди да отшумят изцяло. При някои пациенти се появяват обриви, както и лезии по лигавиците (например отвътре на носа или устата).
Инфекциите нормално не предизвикват трайни увреждания. След като заболяването бъде преодоляна, пациентите се снабдяват с имунитет до края на живота си. През февруари 2024 година Американската организация по храните и медикаментите утвърди имунизацията Valneva за хора на възраст над 18 години.
Това рисково вирусно заболяване се предизвиква от вируса на японския енцефалит JEV. В най-тежката му форма пациентите могат да получат гърчове и да изпаднат в кома. Освен тях различен присъщ признак на болестта е дезориентацията. Един от всеки три симптоматични случая има гибелен край. За благополучие съществуват ваксини против японския енцефалит.
Източник: flashnews.bg
КОМЕНТАРИ