Руски дрон удари жилищен блок в Румъния, двама души са пострадали
Двама души са признати в болница, а към 70 са евакуирани, откакто дрон се е разрушил в жилищен блок в румънския град Галац.
Ударът е предизвикал детонация и пожар към 2 ч. през нощта. По същото време Русия е правила поредна нощна въздушна офанзива против цели в Украйна покрай румънската граница.
Галац се намира доста покрай украинската част на Бесарабия, където живее огромна българска общественост.
Министерството на защитата на Румъния оповестява, че един от дроновете е навлязъл в тяхното въздушно пространство, проследен е с радар до южната част на Галац и там се е разрушил върху жилищна постройка.
Това е най-сериозният сходен случай в Румъния - страна от НАТО - от началото на съветската инвазия в Украйна.
В отговор Букурещ е мобилизирал по паника два изтребителя F-16 от авиобаза Фетещ и боен хеликоптер IAR-330 SOCAT.
На мястото на случая са изпратени екипи на пожарната, полицията, армията и румънската работа за разузнаване.
Румънското външно министерство остро осъди навлизането на съветски военни дронове на своя територия.
" Руската федерация продължава да бъде страна агресор ", се споделя в тяхна позиция.
От началото на съветските офанзиви против украинските пристанища по Дунав съветските дронове са нарушавали румънското въздушно пространство 28 пъти, заяви в петък румънското министерство на защитата, представено от Reuters.
Ударът е предизвикал детонация и пожар към 2 ч. през нощта. По същото време Русия е правила поредна нощна въздушна офанзива против цели в Украйна покрай румънската граница.
Галац се намира доста покрай украинската част на Бесарабия, където живее огромна българска общественост.
Министерството на защитата на Румъния оповестява, че един от дроновете е навлязъл в тяхното въздушно пространство, проследен е с радар до южната част на Галац и там се е разрушил върху жилищна постройка.
Това е най-сериозният сходен случай в Румъния - страна от НАТО - от началото на съветската инвазия в Украйна.
В отговор Букурещ е мобилизирал по паника два изтребителя F-16 от авиобаза Фетещ и боен хеликоптер IAR-330 SOCAT.
На мястото на случая са изпратени екипи на пожарната, полицията, армията и румънската работа за разузнаване.
Румънското външно министерство остро осъди навлизането на съветски военни дронове на своя територия.
" Руската федерация продължава да бъде страна агресор ", се споделя в тяхна позиция.
От началото на съветските офанзиви против украинските пристанища по Дунав съветските дронове са нарушавали румънското въздушно пространство 28 пъти, заяви в петък румънското министерство на защитата, представено от Reuters.
Източник: boulevardbulgaria.bg
КОМЕНТАРИ




