Двама българи признаха пред лондонски съд, че са били руски

...
Двама българи признаха пред лондонски съд, че са били руски
Коментари Харесай

Двама от българите се признаха за шпиони пред съда в Лондон, останалите отричат

Двама българи признаха пред лондонски съд, че са били съветски шпиони във Англия . Това се случи при започване на делото против трима други наши сънародници , упрекнати, че са били част от същата шпионска мрежа, съобщи Ройтерс.

Тридесет и три годишната Катрин Иванова, 30-годишната Ваня Габерова и 39-годишният Тихомир Иванчев не се признаха за отговорни по обвиняванията в скрит план за шпионаж, както посред им, по този начин и с други лица, в това число с съветски сътрудник с псевдоним Ричард Тич.

Иванова не се призна за отговорна и в владеене на подправени документи за идентичност.

В началото на съвещанието на лондонския съд прокурорът Алисън Морган сподели, че други двама мъже - Орлин Русев и Бисер Джамбазов, са признали, че са били част от шпионския скрит план.

„ Между 2020 година и 2023 година тези обвинени, дружно с редица други лица, са шпионирали в интерес на Русия “, съобщи Морган. „ Всички те са знаели за какво им е било подредено да правят техните интервенции. Тяхната активност е била подхваната непосредствено и косвено в интерес на Русия “, добави той.

По думите на Морган групата е правила наблюдаване, употребила е подправени самоличности и високи технологии, и е изготвяла подробни отчети в подмяна на обилни парични суми.

Делото се преглежда в миг, когато връзките на Англия с Русия са най-враждебните от няколко десетилетия поради нашествието на Москва в Украйна и на фона на известията, че английски ракети с огромен обхват са били употребявани на съветска територия, отбелязва Ройтерс.

Русия във вторник изгони английски посланик, упрекнат в шпионаж, а през октомври ръководителят на английското вътрешно разузнаване упрекна съветските разследващи служби, че се пробват да „ причинят безпорядък “.

Всеки миг е значим! Последвайте ни ви , с цел да сте в крайник с тематиките на деня
Източник: dariknews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР