Иран: Отварянето на Ормузкия проток е невъзможно заради груби нарушения на примирието
Два товарни кораба са били арестувани в Ормузкия пролив от Корпуса на гвардейците на Ислямската гражданска война.
Според иранската организация Tasnim става дума за панамския MSC Francesca и либерийския Epaminondas, който се ръководи от гръцка компания. Иран твърди, че корабите са се пробвали да изоставен протока „ без позволение “.
Ескалацията към протока – през който в спокойно време минават към 20% от международния нефт и газ – слага под въпрос дали прекъснатите мирни договаряния ще бъдат възобновени.
Председателят на иранския парламент Мохамад Багер Галибаф, който е и водещ договарящ, съобщи, че отварянето на Ормузкия пролив е „ невероятно “, до момента в който Съединени американски щати и Израел правят „ очевидни “ нарушавания на примирието, в това число посредством американската обсада на ирански пристанища и „ вземането на международната стопанска система за пленник “.
В обява в X той добавя, че Съединени американски щати и Израел „ не реализираха задачите си посредством военна експанзия и няма да ги реализиран посредством напън “.
Междувременно Израел и Ливан се готвят за втори кръг договаряния във Вашингтон, като диалозите са ориентирани към удължение на настоящото 10-дневно помирение.
Президентът на Ливан Жозеф Аун съобщи, че договарянията на равнище посланици са ориентирани към „ цялостно преустановяване на израелските офанзиви, евакуиране на Израел от ливанска територия, връщане на арестуваните, разполагане на армията по интернационалните граници и начало на възобновяване на разрушеното по време на войната “.
Според иранската организация Tasnim става дума за панамския MSC Francesca и либерийския Epaminondas, който се ръководи от гръцка компания. Иран твърди, че корабите са се пробвали да изоставен протока „ без позволение “.
Ескалацията към протока – през който в спокойно време минават към 20% от международния нефт и газ – слага под въпрос дали прекъснатите мирни договаряния ще бъдат възобновени.
Председателят на иранския парламент Мохамад Багер Галибаф, който е и водещ договарящ, съобщи, че отварянето на Ормузкия пролив е „ невероятно “, до момента в който Съединени американски щати и Израел правят „ очевидни “ нарушавания на примирието, в това число посредством американската обсада на ирански пристанища и „ вземането на международната стопанска система за пленник “.
В обява в X той добавя, че Съединени американски щати и Израел „ не реализираха задачите си посредством военна експанзия и няма да ги реализиран посредством напън “.
Междувременно Израел и Ливан се готвят за втори кръг договаряния във Вашингтон, като диалозите са ориентирани към удължение на настоящото 10-дневно помирение.
Президентът на Ливан Жозеф Аун съобщи, че договарянията на равнище посланици са ориентирани към „ цялостно преустановяване на израелските офанзиви, евакуиране на Израел от ливанска територия, връщане на арестуваните, разполагане на армията по интернационалните граници и начало на възобновяване на разрушеното по време на войната “.
Източник: boulevardbulgaria.bg
КОМЕНТАРИ




