Дойче велеЗапочнат ли да падат температурите и завали ли сняг,

...
Дойче велеЗапочнат ли да падат температурите и завали ли сняг,
Коментари Харесай

Дойче веле: Кой да чисти снега пред входа - общината или гражданите? Ето как е в Германия

" Дойче веле "

Започнат ли да падат температурите и завали ли сняг, стартират и грижите по опесъчаването и почистването на улиците и тротоарите. В Германия тези отговорности са нормативно уредени. Кой, по кое време и какво би трябвало да почиства?

    
По закон почистването на снега в обитаемоте места в Германия е работа на общините. Те са тези, които дават отговор за почистването на снега освен по улиците и пътищата, а и по алеите и тротоарите. Почистването на частните парцели е отговорност на техните притежатели - те са длъжни при поледица или снеговалеж да провеждат опесъчаването или премахването на снега от пътеките до входната врата, кофите за отпадък или до намиращите се в границите на парцела паркоместа.

Кратки обедни почивки, шампанско късно и поздравяване в асансьора: тези немски правила на общуването в офиса не престават да впечатляват чужденците. 

Общините могат също по този начин да задължат притежателите на жилища да поемат грижата да метат, почистват от сняг или опесъчават тротоара пред входа на съответния парцел, а те от своя страна, когато са отдали парцела чартърен, да трансферират тази отговорност върху наемателите - посредством вписването на това обвързване в контракта за наем. В подобен случай наемодателят би трябвало да обезпечи нужните за опесъчаването или почистването от лед и сняг материали и принадлежности, както и да управлява постоянно дали наемателите извършват отговорностите си. Собственикът може също по този начин да разпореди на домоуправителя да почиства леда и снега пред жилището, или пък да наеме за тази активност профилирана компания. Тогава разноските за почистването се вписват в контракта за наем и се поемат от наемателя.

Правилата:

Все едно дали приказваме за притежатели, наемодатели или наематели, в Германия за почистването при зимни условия важат следните правила:

- в делнични дни снегът би трябвало да се почиства от 7 до 20 часа, в съботни, неделни и празнични дни - след 8 или след 9 часа сутринта;

- почистването на снега, респективно опесъчаването, би трябвало да се прави на тротоара пред парцела, пред входната врата, както и на пътеките, водещи до кофите за отпадък и гаражите;

- разчистените пътеки би трябвало да са не по-малко от 1 метър необятни, с цел да могат умерено да се разминават двама души; в случай че приказваме за по-оживени или търговски улици, разчистената пътека би трябвало да е най-малко метър и половина необятна, а пътеките, водещи до кофите за отпадък или до гаражни кафези, могат да бъдат и 50 сантиметра необятни, само че не по-малко; 

- при заплаха от замръзване неотложно би трябвало да се предприеме опесъчаване, като за предпочитане е да се употребява пясък или гранулат; в доста немски градове е неразрешено за тази цел да се употребяват сол или карбамид;

- в случай че зимните условия постановат това, чистенето на снега или опесъчаването би трябвало да се прави по няколко пъти дневно.

Собствениците, респ. наемодателите, би трябвало да обезпечат нужните за почистването принадлежности

Въпросът за виновността

И още нещо: в случай че минувач инцидентно се подхлъзне и падне пред дадена кооперация, той може да предяви към притежателя иск за обезщетение, включително парично за породени болки или премеждия. В случаите, когато потърпевшият не е показал задоволителна нерешителност или е подходил безгрижно, да вземем за пример когато е явно, че пътят не е измит, тогава той поема част от виновността. 

Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР