Доцент Мирослав Дончев и д-р Михаела Декова са част от

...
Доцент Мирослав Дончев и д-р Михаела Декова са част от
Коментари Харесай

Двама нови специалисти ще подобрят диагностиката в КОЦ – Русе

Доцент Мирослав Дончев и доктор Михаела Декова са част от отделението по ядрена медицина
Двама лекари с дълготраен опит в региона на ядрената медицина - доцент Мирослав Дончев и доктор Михаела Декова, се причислиха към екипа на Комплексния онкологичен център в Русе. Двамата експерти са работили до момента в Плевен и ще укрепят отделението по ядрена медицина, което е единственото за огромна част от Североизточна и Централна България.

" Ще бъде закупена хибридна гама камера, която съставлява еднофотонна емисионна томографска камера, комбинирана с компютърен томограф. Това е стандартен базов уред в ядрено здравната диагностика, " изясни доцент Дончев.

Управителят на КОЦ – Русе доктор Камен Кожухаров удостовери, че сега тече процедура по преструктуриране и модернизиране на отделението. С решение на Общинския съвет в Русе ще бъдат обезпечени към три милиона лв. от локалния бюджет за закупуване на новата инсталация.
Ранна диагностика на онкологични болести
Новата хибридна гама камера работи посредством вписване на излъчване, което се вкарва в човешкия организъм под формата на радиофармацевтик. Този специфичен препарат селективно се натрупва или минава през избран орган, а апаратурата записва лъчението и обработва получената информация.

" Това е извънредно ефикасен способ за ранно разкриване на метаболитни процеси, свързани с обмяната на веществата в човешкия организъм, " акцентира доцент Дончев. Той означи, че посредством елементарна рентгенова фотография разпространяване на онкологично заболяване в костите може да се открие от половин до една година по-късно, в сравнение с посредством новото проучване.
Безопасност за пациентите
Д-р Михаела Декова изясни, че проучването се прави след една венозна операция на радиофармацевтика. След това се изчаква избран интервал от време за другите органи и системи, с цел да се натрупа препаратът в съответния орган.

" Работи се с по този начин наречените краткоживущи радионуклеиди, които са с къс интервал на полуразпад и бързо се изхвърлят от организма на пациента. Не бива хората да се тормозят, че ще се облъчат доста, " успокои доктор Декова. Тя добави, че облъчването от едно нуклеарномедицинско проучване е доста по-малко, в сравнение с една елементарна рентгенова фотография.
Функционална диагностика в тримерен облик
Според доцент Дончев, камерата може да работи непрестанно в тримерен облик и да даде в анимация функционалност на съвсем всички органи в човешкия организъм. Съчетана с компютърния томограф, информацията за биологичните процеси на молекулярно равнище се ориентира пространствено и тъкмо показва къде са измененията.

" Двата облика от еднофотонната емисионна томография и компютърната томография се съчетават и се получава една извънредно ефикасна функционална информация във връзка с функционалността на даден орган и система, " сподели още доцент Дончев.

Новата инсталация ще разреши проучване и следене на онкологичните болести, разкриване на първичните тумори, тяхното систематизиране и разпространяване, и най-много стадирането на болестта. Очаква се до края на годината да приключат всички нужни процедури по планиране и реорганизация на отделението и закупуване на апарата.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР