Доскорошният премиер Николай Денков се опасява, че отказът от еврото

...
Доскорошният премиер Николай Денков се опасява, че отказът от еврото
Коментари Харесай

Денков за Клуб Z: Отказът от еврото ще ни отведе в грешна посока

Доскорошният министър председател Николай Денков се притеснява, че отводът от еврото може да води България в неверна посока.

Това стана от думите му в отговор на въпрос на Клуб Z в Брюксел.

Денков дойде за среща на представители на " Продължаваме промяната " (ПП) с българи. Заедно с него пристигнаха претендентите за евродепутати Никола Минчев, Даниел Лорер и други.

„ Моето безпокойство е, че можем да изпуснем още веднъж 5-10 години, в случай че вземем неверната посока “, сподели Денков.

На уточняващ въпрос на Клуб Z каква може да бъде тя той отговори:

„ Да се откажем, да се дръпнем от европейската си интеграция. Да дам образец с еврото. От толкоз години сме във валутен ръб. Всъщност ние сме свързани с еврото по метод, който е толкоз стеснен, че най-големият ни проблем – и той е единственият – е, че не участваме във вземането на решенията. Влизането ни в еврозоната в действителност ще ни разреши да стартираме да участваме във  вземането на решения, които са свързани с нашата орис. Ето ви образец от какво не би трябвало да се отхвърляме. “

Той обаче не чака към този момент промени в курса на България във връзка с Украйна. Но предизвести, че в по-средносрочен и дълготраен проект би трябвало да внимаваме за това.

Основното обръщение на Денков към сънародниците е, че България е в Европа, ще бъде в Европа, само че каква ще бъде нейната орис зависи от това какво ще решим ние, българите.

„ Какво успяхме и не успяхме, занапред ще се дискутира. Това, поради което желаеме да се забележим с българите, е да отговорим на техните въпроси. Те също се вълнуват, доста от тях питат по какъв начин, по кое време могат да се върнат в България, за какво да се върнат “, добави някогашният министър-председател.

Той бе запитан дали се притеснява, че след идните избори у нас може да се промени курсът на България радикално.

„ През последните месеци доста постоянно се сещам за мисълта, че демокрацията е битка, която би трябвало да водим всеки ден, за за я запазим. Тя не е даденост. В прочут смисъл всеки ден би трябвало да се борим за това какво ще е бъдещето на България. Дали ще бъде проевропейско – това, което ние харесваме и обичаме, дали няма да се появи някаква тирания, тъй като виждаме такива стремежи и опити да се наложи. Дали пък няма да бъде още веднъж послушание на някаква непозната мощ? “, сподели той.

Тези думи станаха причина Клуб Z  да го помоли да разяснява подмятанията, че още веднъж се подчиняваме на някого извън – този път на Европейски Съюз.

„ Това са хора, което се пробват да показват нещата по този начин, все едно, че Брюксел е нещо друго от България, тъй като тук е европейската централа. Отговорът е доста елементарен. България е Европа. Ние сме пълновръстен член на Европейски Съюз. Ние участваме във вземането на решения. Мога да го кажа с чисто сърце, откакто участвах в Европейските препоръки. Многократно сме променяли текстове в крайните документи, с цел да можем да създадем нещо, което е потребно за България. Нека да припомня за розовото масло. Не е най-важното нещо, само че за хората, които се занимават с този бизнес и произвеждане у нас, беше значимо. И то бе променено поради българските старания “, отговори Денков.

Докато експремиерът разговаряше с български публицисти, към него се приближиха двама българи, пристигнали на разходка до Брюксел. Това бяха Асен Нечев, живеещ в Норвегия, и вуйна му, която живее в Люксембург. Двамата бяха сюрпризирани да срещнат индивида, който до напълно наскоро бе отпред на българското държавно управление. Те му подариха европейския байрак.

„ Бих желал да попитам Николай Денков за какво да гласоподавам за него като българин, живеещ в чужбина “, сподели Асен Нечев, който е родом от София.

Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР