Досегашният служебен премиер е отговорен човек и може да оттегли

...
Досегашният служебен премиер е отговорен човек и може да оттегли
Коментари Харесай

Пламен Киров пред Dir.bg: Калин Стоянов остава, ако Главчев не го оттегли, това е положението

" Досегашният длъжностен министър председател е виновен човек и може да отдръпна отхвърли си от поста, поради обстановката. Президентът играе по ръба на бръснача, в случай че откаже да насрочи предварителни избори "
Все още не се намираме в конституционна рецесия, само че сме в конституционно усложнение, разяснява преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров в изявление за Dir.bg. По думите му единственият излаз в сегашната обстановка след отхвърли на президента да издаде декрет за кабинета " Кожарева " е да остане да ръководи досегашното служебно държавно управление " Главчев ", като даже не се постанова Румен Радев да го преназначава. Към момента президентът не нарушава Конституцията, тъй като негово право е да откаже декрет, разяснява още конституционалистът. Според проф. Киров такова нарушаване от страна на президента би бил единствено отвод от негова страна да насрочи дата на предварителни избори. Професорът не изключи вотът да се измести и към 5 ноември - когато гласоподават и в Съединени американски щати. А за конституционния капан, в който се намираме, той прикани отговорност да поеме водачът на " Да, България " в оставка Христо Иванов и " групичката към него ".

- Проф. Киров, пресилено ли е да кажем, че навлизаме в конституционна рецесия?

- Струва ми се, че към момента не сме в конституционна рецесия, въпреки че такава е допустима. Хайде да го назовем по този начин - в конституционно усложнение сме. Ние предупреждавахме /б.р. - конституционалистите/ още когато се гласоподаваха текстовете в Закона за изменение и допълнение на Конституцията. Самото изменение дава опция в една последна догадка да се стигне до патова обстановка, когато не може да бъде назначено служебно държавно управление по новата уредба. И сякаш сме на път да се стигне до такава степен. Разбира се, от това нещо също има излаз. 

- Какъв е тогава изходът от тази обстановка?

- Изходът е остарялото служебно държавно управление, отпред с Димитър Главчев и несъмнено, със длъжностен министър на вътрешните работи Калин Стоянов, да не престават да си извършват функционалностите, откакто не може да бъде назначено ново служебно държавно управление. И да се отиде на предварителни избори със остарялото служебно държавно управление.

- Само да бъде преназначено ли настоящето държавно управление?

- Не, даже и да не бъде преназначено служебното държавно управление, то продължава да си извършва функционалностите, защото страната не може без изпълнителна власт. Разбира се, президентът може, със единодушие към този момент на Димитър Главчев, защото той отдръпна своята кандидатура за нов длъжностен министър-председател, само че може да размишления. Той е виновен човек и може в един миг, поради на обстановката, да каже - " отдръпвам си отхвърли да се кандидатирам за нов длъжностен министър-председател ". Това е допустимо. Но желая да подчертая, че това, че не може да бъде назначено ново служебно държавно управление, въобще не значи, че предварителните парламентарни избори могат да бъдат отлагани до безконечност. Такава догадка не съществува по Конституция. И в случай че президентът откаже да насрочи предварителни избори, той си играе по ръба на бръснача.

- Той не отхвърли да ги насрочи, а ги отдалечи във времето след 20 октомври.

- След 20 октомври е разбираемо. В последна сметка, на 5 ноември са изборите в Съединени американски щати, а както е добре известно, всички полезности идват оттатък Атлантика, политически и всевъзможни други, тъй че ще изчакаме да забележим какво става при началниците и по-късно ние ще проведем нашите избори.

- С отхвърли си да подпише указа поради оставането на Калин Стоянов в Министерство на вътрешните работи, се получава и друго - че в действителност президентът го бетонира в служебното държавно управление, при изхода, който чертаете вие - да остане сегашният длъжностен кабинет?

- Така стоят нещата. И това е единствената конституционна вероятност, която се обрисува в тази догадка. Няма по какъв начин да го махнем Калин Стоянов. Калин Стоянов и сега е министър на вътрешните работи. Това е ситуацията.

- Може да го махне единствено министър председателят Главчев, в случай че реши?

- Точно по този начин.

- Президентът насочи и съответен апел към Народното събрание - депутатите да попълнят вакантните длъжности от десетте, които попадат в Конституцията като евентуални претенденти за длъжностен министър председател. Представлява ли нарушаване на главния закон фактът, че Румен Радев няма пред себе си обезпечен лист от 10 имена, от които да избира?

- Какво можем да създадем на този парламент, който не желае да избере омбудсман и зам.-омбудсман? Да ги вкараме в лагер ли, какво? Нищо не можем да създадем. Парламентът две години и половина не назначи конституционни съдии и провокира проблем със състава на Конституционен съд. Президентът по какъв начин си показва, че те ще се съберат и незабавно ще изберат омбудсман, зам.-омбудсман, нови заместник-председатели на Сметната палата и така нататък Как ще се случи това нещо, в случай че Народното събрание не може да излъчи държавно управление и го е посочил в три поредни опита?! Е, по какъв начин със същото болшинство да бъдат излъчени омбудсман и зам.-омбудсман?! Очевидно, че това няма да може да стане.

- Единственият излаз тогава остава да назначи настоящето служебно държавно управление?

- Дори да не го назначи, настоящето държавно управление си е в мандат и ще продължи да си извършва функционалностите, до момента в който не бъде сменено с ново служебно или с парламентарно определено държавно управление от 51-ия парламент на България.

- Кога най-рано можем да излезем от този парламентарен капан, който виждаме, че от ден на ден се задълбочава след последните промени?

- Трябва да питате Христо Иванов и групичката към него от велики мислители.

- Следващи промени на Конституцията при последващо Народно събрание и при нов състав на Конституционен съд виждате ли на хоризонта?

- Просто, като ми говорите за промени в Конституцията, ме втриса. По-добре да не пипат нищо повече, тъй като необразовани хора не би трябвало да пипат Конституцията. Защото се получават ей такива неща, каквито през днешния ден разясняваме.

- Имах поради не нови промени, а връщане на старите текстове в главния закон.

- Като виждам почти какъв ще бъде съставът на идващия парламент по социологическите прогнози, по-добре да не пипат в тази посока. Нищо няма да създадат.

- В момента някоя от страните по проблема " служебно държавно управление " нарушава ли Конституцията? Защото през днешния ден още веднъж излязоха служителите на реда да стачкуват пред Президентството. Президентът може ли да бъде упрекнат в това?

- В България всеки може да стачкува за всичко, както виждате, стига да съблюдава закона. А другояче президентът не нарушава Конституцията, тъй като той назначава с декрет служебното държавно управление, тъй че той може да откаже. Въпросът е какво следва от това. И ми се коства, че би трябвало да се откри някакъв разсъдък и да излезем от тази обстановка уместно, тъй като ще изпаднем в невъзможност от позиция на това, че няма да има ново служебно държавно управление. Но то остарялото ще си работи и може да се проведат избори с него.

- Излиза, че единствената смяна след през днешния ден е, че Радев публично смъкна отговорността от себе си за този длъжностен кабинет отсега нататък?

- Ами те всички си смъкват отговорността от този кабинет. Очаквам единствено Христо Иванов да я поеме.

- Той към този момент се пенсионира от политиката.

- Той може да се е пенсионирал, обаче не може да избяга от отговорността за това, което натвори преди да се пенсионира.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР