Камбоджа все още не е отнела гражданство по рождение на нито един гражданин
Досега в Камбоджа не е имало случай на лишаване на поданство на роден камбоджански жител, макар изменението на закона преди близо година, което да проправи пътя за лишаване на камбоджанското поданство, съгласно доктор Туч Сокак, заместник-говорител на Министерството на вътрешните работи.
Д-р Точ Сокак изясни, че член 33 от Конституцията в началото не е предвиждал лишаване на поданство. След изменението, признато на 15 юли 2025 година, третият параграф на новия член 33 проправи пътя за лишаване на камбоджанско поданство, което би трябвало да бъде планувано в закона.
Съгласно новия член 29 от Закона за изменение на Закона за поданството, камбоджанските жители по рождение могат да бъдат лишени от поданство, в случай че се откри, че са направили съществени закононарушения, засягащи националните ползи, суверенитета, териториалната целокупност и националната сигурност, като да вземем за пример сговор с непозната страна или постъпване на работа в непозната страна без съблюдаване на държавни заповеди и други Освен това, тези, които са получили камбоджанско поданство посредством машинация или са наказани от съд за закононарушения, свързани с монархията, държавната сигурност или тероризма, също могат да бъдат лишени от поданство.
Д-р Точ Сокак акцентира, че отнемането на кхмерско поданство по рождение не е решение, взето безгрижно. Това изисква осъществяването на спомагателни условия и прекосяване през няколко стадия на процедури, като да вземем за пример лицето да е навършило 18 години и към този момент да има друго поданство или да има ясни учредения да счита, че ще получи поданство или протекция от непозната страна, с цел да избегне да стане без поданство.
Отнемането на поданство се прави по искане на Националния комитет за съвещания по отношение на отнемането на кхмерско поданство по рождение. Първото съвещание на комитета се организира на 26 май. Негово Превъзходителство Сар Соха, заместител министър-председател и министър на вътрешните работи и ръководител на гореспоменатия комитет, акцентира, че Кралското държавно управление на всички мандати постоянно се придържа към правилата на върховенството на закона, като поддържа националната сигурност и пази националните ползи в оптималната степен. Създаването на този нов механизъм има за цел да способства за обезпечаване на акуратност, правдивост и съблюдаване на използваните закони в процеса на лишаване на кхмерско поданство по рождение, за по-нататъшно подсилване на цената и престижа на кхмерското поданство.
В продължение на съвсем година, което е позволено от закона, Камбоджа не е отнемала кхмерско поданство по рождение на нито един жител. Предишни отнемания на поданство са включвали единствено чужденци, които са придобили кхмерско поданство.
създател:
източник: ams.com.kh
Д-р Точ Сокак изясни, че член 33 от Конституцията в началото не е предвиждал лишаване на поданство. След изменението, признато на 15 юли 2025 година, третият параграф на новия член 33 проправи пътя за лишаване на камбоджанско поданство, което би трябвало да бъде планувано в закона.
Съгласно новия член 29 от Закона за изменение на Закона за поданството, камбоджанските жители по рождение могат да бъдат лишени от поданство, в случай че се откри, че са направили съществени закононарушения, засягащи националните ползи, суверенитета, териториалната целокупност и националната сигурност, като да вземем за пример сговор с непозната страна или постъпване на работа в непозната страна без съблюдаване на държавни заповеди и други Освен това, тези, които са получили камбоджанско поданство посредством машинация или са наказани от съд за закононарушения, свързани с монархията, държавната сигурност или тероризма, също могат да бъдат лишени от поданство.
Д-р Точ Сокак акцентира, че отнемането на кхмерско поданство по рождение не е решение, взето безгрижно. Това изисква осъществяването на спомагателни условия и прекосяване през няколко стадия на процедури, като да вземем за пример лицето да е навършило 18 години и към този момент да има друго поданство или да има ясни учредения да счита, че ще получи поданство или протекция от непозната страна, с цел да избегне да стане без поданство.
Отнемането на поданство се прави по искане на Националния комитет за съвещания по отношение на отнемането на кхмерско поданство по рождение. Първото съвещание на комитета се организира на 26 май. Негово Превъзходителство Сар Соха, заместител министър-председател и министър на вътрешните работи и ръководител на гореспоменатия комитет, акцентира, че Кралското държавно управление на всички мандати постоянно се придържа към правилата на върховенството на закона, като поддържа националната сигурност и пази националните ползи в оптималната степен. Създаването на този нов механизъм има за цел да способства за обезпечаване на акуратност, правдивост и съблюдаване на използваните закони в процеса на лишаване на кхмерско поданство по рождение, за по-нататъшно подсилване на цената и престижа на кхмерското поданство.
В продължение на съвсем година, което е позволено от закона, Камбоджа не е отнемала кхмерско поданство по рождение на нито един жител. Предишни отнемания на поданство са включвали единствено чужденци, които са придобили кхмерско поданство.
създател:
източник: ams.com.kh
Източник: novinata.bg
КОМЕНТАРИ




