Земеделският министър попита: Ако на българския кашкавал търговецът сложи 80% надценка, а на вносния – 20%, за крайния потребител кой ще бъде по-скъп?
Дори аз го чувствам по джоба си. Цените са високи. И ще ме пощадят комерсиалните вериги, само че в действителност прекалиха. Това най-отговорно съобщи в студиото на bTV министърът на земеделието и храните.
" Това е първото държавно управление, което в границите на предизборната акция пое ангажимент да направи нещо за това неконтролирано повишаване на цените. И е реалност – още в първата седмица на Народното събрание ние внесохме законопроект, който беше квалифициран. Законопроект, в който сме уверени, че ще овладее с чисто пазарни ограничения това повишаване “, съобщи Абровски.
Според него огромният проблем е неналичието на регулация и надзор през последните години. " От 2000 година до 2026 година никой в никакъв случай нищо не е правил. Над 70% от търговията на дребно в България се прави в огромните търговски вериги. Това е реалност “, акцентира той.
Абровски изясни, че част от бизнеса е изразил терзания по отношение на новите ограничения, само че съгласно него те се дължат на недоумение на законовите текстове.
" Оказа се, че когато се изясни от юридическа позиция какво стои зад наредбите, доста хора се успокоиха “, съобщи той. Министърът уточни като образец надценките при питателните артикули.
" Ако сте чели деликатно секторния отчет на Комисия за защита на конкуренцията за плодовете и зеленчуците и за млякото – аз съм изчел всичките 117 страници – надценките стигат близо 90%. В момента нямаме законодателна рамка “, сподели Абровски.
Той даде образец с български кашкавал, който съгласно него се слага в неравностойно състояние по отношение на вносните артикули.
" Представете си един прелестен български кашкавал, създаден с българско мляко, който коства 10 лв.. Срещу него има вносен артикул за 15 лв.. Принципно би трябвало да се купува българският кашкавал, тъй като е по-евтин. Но когато влезе в комерсиалната верига, тя има право сама да реши каква надценка да постави. Ако на българския кашкавал постави 80% надценка, а на вносния – 20%, за крайния консуматор кой ще бъде по-скъп? “, попита министърът. По думите му новият закон ще ограничи точно тази процедура.
" Нашето предложение е да няма разлика в надценката повече от 10% за идентични видове артикули. За да може българският производител в действителност да се конкурира “, изясни той.
Абровски акцентира, че страната няма да дефинира непосредствено цените, а ще вкарва механизъм за " обективна цена “. " Терминът " обективна цена “ се вкарва от страната, с цел да може да покаже на българския жител, на база справедливи стопански данни и съпоставяне с други страни от Европейския съюз, какъв брой би трябвало да коства един артикул “, сподели министърът.
Той добави, че чака резултат от ограниченията до няколко месеца след приемането на закона.
Абровски разяснява и връзките сред производителите и комерсиалните вериги, които дефинира като " робия “. " Вътре във взаимоотношенията им царува – не бих го нарекъл безпорядък – бих го нарекъл робия. Абсолютна робия “, съобщи той.
Министърът отхвърли да разяснява тематиката за понижаване на Данък добавена стойност за храните, като акцентира, че това е сектор на финансовото министерство. " Аз имам един принцип – разясня това, което е в патримониума на Министерството на земеделието. Това, което е в патримониума на министъра на финансите, не считам, че е редно да го разясня “, сподели Абровски.
По отношение на контрола върху храните и вноса на месо министърът съобщи, че системата работи, само че съгласно него не би трябвало да се подчертава единствено върху обособени акции. " Аз, в случай че бях на негово място, нямаше да се лаская с хванати 150 кг месо, а щях да потегли по веригата и да видя за какво това месо се появява “, разяснява той.
Абровски обърна внимание и на казуса с млечните артикули и произхода на суровините.
" Искам това прелестно българско мляко да се изкупува. За да се изкупува, ние би трябвало да тръгнем или от началото, или от края на тази агрохранителна верига “, сподели министърът. Той заяви още, че е разпоредил основаването на работна група, която да предложи механизъм за по-ясно обозначаване каква част от млякото в даден артикул е българско.
Министърът засегна и тематиката за отбраната от градушки, като предизвести, че сега половината страна остава без самолетна отбрана поради изминал контракт. " Договорът е изминал през есента на 2025 година. Оттогава до в този момент нищо не е свършено “, съобщи Абровски.
" Това е първото държавно управление, което в границите на предизборната акция пое ангажимент да направи нещо за това неконтролирано повишаване на цените. И е реалност – още в първата седмица на Народното събрание ние внесохме законопроект, който беше квалифициран. Законопроект, в който сме уверени, че ще овладее с чисто пазарни ограничения това повишаване “, съобщи Абровски.
Според него огромният проблем е неналичието на регулация и надзор през последните години. " От 2000 година до 2026 година никой в никакъв случай нищо не е правил. Над 70% от търговията на дребно в България се прави в огромните търговски вериги. Това е реалност “, акцентира той.
Абровски изясни, че част от бизнеса е изразил терзания по отношение на новите ограничения, само че съгласно него те се дължат на недоумение на законовите текстове.
" Оказа се, че когато се изясни от юридическа позиция какво стои зад наредбите, доста хора се успокоиха “, съобщи той. Министърът уточни като образец надценките при питателните артикули.
" Ако сте чели деликатно секторния отчет на Комисия за защита на конкуренцията за плодовете и зеленчуците и за млякото – аз съм изчел всичките 117 страници – надценките стигат близо 90%. В момента нямаме законодателна рамка “, сподели Абровски.
Той даде образец с български кашкавал, който съгласно него се слага в неравностойно състояние по отношение на вносните артикули.
" Представете си един прелестен български кашкавал, създаден с българско мляко, който коства 10 лв.. Срещу него има вносен артикул за 15 лв.. Принципно би трябвало да се купува българският кашкавал, тъй като е по-евтин. Но когато влезе в комерсиалната верига, тя има право сама да реши каква надценка да постави. Ако на българския кашкавал постави 80% надценка, а на вносния – 20%, за крайния консуматор кой ще бъде по-скъп? “, попита министърът. По думите му новият закон ще ограничи точно тази процедура.
" Нашето предложение е да няма разлика в надценката повече от 10% за идентични видове артикули. За да може българският производител в действителност да се конкурира “, изясни той.
Абровски акцентира, че страната няма да дефинира непосредствено цените, а ще вкарва механизъм за " обективна цена “. " Терминът " обективна цена “ се вкарва от страната, с цел да може да покаже на българския жител, на база справедливи стопански данни и съпоставяне с други страни от Европейския съюз, какъв брой би трябвало да коства един артикул “, сподели министърът.
Той добави, че чака резултат от ограниченията до няколко месеца след приемането на закона.
Абровски разяснява и връзките сред производителите и комерсиалните вериги, които дефинира като " робия “. " Вътре във взаимоотношенията им царува – не бих го нарекъл безпорядък – бих го нарекъл робия. Абсолютна робия “, съобщи той.
Министърът отхвърли да разяснява тематиката за понижаване на Данък добавена стойност за храните, като акцентира, че това е сектор на финансовото министерство. " Аз имам един принцип – разясня това, което е в патримониума на Министерството на земеделието. Това, което е в патримониума на министъра на финансите, не считам, че е редно да го разясня “, сподели Абровски.
По отношение на контрола върху храните и вноса на месо министърът съобщи, че системата работи, само че съгласно него не би трябвало да се подчертава единствено върху обособени акции. " Аз, в случай че бях на негово място, нямаше да се лаская с хванати 150 кг месо, а щях да потегли по веригата и да видя за какво това месо се появява “, разяснява той.
Абровски обърна внимание и на казуса с млечните артикули и произхода на суровините.
" Искам това прелестно българско мляко да се изкупува. За да се изкупува, ние би трябвало да тръгнем или от началото, или от края на тази агрохранителна верига “, сподели министърът. Той заяви още, че е разпоредил основаването на работна група, която да предложи механизъм за по-ясно обозначаване каква част от млякото в даден артикул е българско.
Министърът засегна и тематиката за отбраната от градушки, като предизвести, че сега половината страна остава без самолетна отбрана поради изминал контракт. " Договорът е изминал през есента на 2025 година. Оттогава до в този момент нищо не е свършено “, съобщи Абровски.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




