Допълнителни 15 515 352 лева се отпускат за финансиране на

...
Допълнителни 15 515 352 лева се отпускат за финансиране на
Коментари Харесай

Отпускат над 15 млн. лева за предучилищно образование, личностно развитие и хранене на деца

Допълнителни 15 515 352 лв. се отпускат за финансиране на новообхванатите в наложителното предучилищно обучение 4-годишни деца, както и за спомагателна поддръжка на личностното развиване на деца и възпитаници и подкрепяне на храненето в просветителните институции. Това реши държавното управление през днешния ден.

От тази образователна година в 122 общини за първи път е въведено наложително предучилищно обучение на децата, навършили 4-годишна възраст. За тази активност се дават 5 606 281 лв. за интервала септември - декември 2023 година

7 964 689 лв. се дават за покриване на обновените от 1 октомври 2023 година стандарти и нормативи за спомагателна поддръжка на личностното развиване.

С отпущането на тези средства ще се подкрепи подобряването на средата и изискванията за спомагателна поддръжка на децата и учениците със специфични просветителни потребности.

Допълнителни 1 944 382 лв. се обезпечават и за покриване на покачвания норматив за подкрепяне на храненето на децата от подготвителните групи и учениците от I-IV клас в държавните и общинските детски градини и учебни заведения. С тези средства ще се компенсира повишаването на питателните артикули и ще се обезпечи опция за всяко дете и възпитаник в наложителното предучилищно обучение и началния стадий на обучение да получава здравословна храна.

Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР