Д-р Ина Стойчева: Една донорска ситуация може да спаси до 7 човешки живота
Донорството на органи в България остава тематика, която постоянно се разисква, само че рядко се вземат действителни дейности за неговото разпространение и развиване.
" Трябва да има повече публичност по отношение на донорството и това по какъв начин може човек да стане донор, да се приказва с околните за това дали желаеме да бъдем донор, в случай че нещо се случи с нас. Трябва да има повече донорски бази, които да бъдат готови, повече координатори, които да се занимават с донорството ", сподели урологът д-р Ина Стойчева за " Директно ".
Координаторите играят основна роля в процеса на донорство. Те са виновни освен за подготвянето на евентуални донори, само че и за определяне на мозъчна гибел, осъществяването на проучвания и най-деликатната задача – диалогът с околните на донора.
" В този миг околните на един донор страдат, това решение за тях в положение на афект не е толкоз елементарно. Тук е мястото на самите координатори, които да намерят метод да приказват с тях ", посочи доктор Стойчева пред Bulgaria ON AIR.
Една донорска обстановка може да избави сред един и седем човешки живота, както и да промени качеството на живот на доста хора.
" Това е едно в действителност благородно дело ", съобщи гостът.