Тръмп: Иран е унищожен, ще ги върнем в каменната ера, където им е мястото
Доналд Тръмп се обърна към американския народ в първата си тирада, отдадена на войната в Иран. В 19-минутното си изявление президентът на Съединените щати уточни, че главните цели са съвсем изпълнени и прикани съдружниците на Вашингтон " да съберат храброст " за обезпечаването на корабоплаването през Ормузкия пролив.
След речта на Тръмп международните цени на петрола се покачиха до 105 $ за барел.
Тръмп, изправен пред обезпокоената от войната против Иран американска общност и спадащи рейтинги на утвърждение, съобщи, че Съединени американски щати са унищожили иранския флот и въздушни сили, като са парализирали стратегиите за балистични ракети и нуклеарни оръжия на страната.
Американският президент добави, че Съединени американски щати ще продължат да нанасят удари по цели в Ислямската република през идващите две до три седмици.
„ Днес на драго сърце мога да кажа, че тези съществени стратегически цели са на път да бъдат реализирани “, съобщи Тръмп.
„ Ще довършим започнатото и ще го създадем доста бързо. Приближаваме се доста “, сподели той.
Доналд Тръмп, президент на Съединени американски щати: " Вече 32 дни организираме тази толкоз мощна, толкоз брилянтна военна интервенция против една от най-могъщите страни. Страната е разорена и към този момент не е опасност. Иран е погубен. Трудната част е свършена. Би трябвало да е елементарно. И във всеки случай, когато този спор завърши, протокът ще бъде отворен по натурален метод. Те ще желаят да продават нефт, тъй като това е всичко, с което разполагат, с цел да се опитат да се възстановят. Корабоплаването ще се възвърне и цените на газа бързо ще паднат. Благодарение на постигнатия от нас прогрес, мога да кажа, че сме на път да осъществим всички военни цели на Америка доста скоро. Ще ги ударим доста мощно през идващите две до три седмици. Ще ги върнем в каменната епоха, където им е мястото. Междувременно диалозите не престават. Смяната на режима не беше нашата цел, само че тя се случи след гибелта на всичките им водачи. Ако няма договорка, ще ударим мощно всичките им електроцентрали. "
В обръщението си към американския народ президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп съобщи, че към този момент не се тормози за запасите на Иран от мощно обогатен уран, съобщи ДПА.
Според Тръмп нуклеарните уреди на Иран са били толкоз мощно наранени от американските въздушни удари през юни предходната година, че ще отнеме месеци, с цел да може някой да се приближи до " нуклеарния прахуляк ". По думите му обстановката се следи деликатно благодарение на спътници. Той акцентира също, че в случай че Съединени американски щати засекат " даже минимум придвижване от страна на иранците ", те ще бъдат ударени " доста мощно " с ракети.
" Ние държим всички карти, а те нямат нито една ", добави Тръмп.
По данни на Международната организация за атомна сила (МААЕ) преди въздушните удари на Съединени американски щати и Израел през юни 2025 година Иран е разполагал с над 400 кг уран, обогатен до 60%. За основаване на нуклеарно оръжие е належащо обогатяване над 90%, като специалисти означават, че достигането до това равнище изисква по-малко старания, откакто към този момент е доближат предел от 60%.
Според ръководителя на МААЕ Рафаел Гроси Иран съхранява обогатения си уран в подземни тунели и хранилища, а главните му обекти са в Исфахан и Натанз, които също бяха атакувани предходната година.
Техеран отхвърля обвиняванията, че се стреми да създаде нуклеарно оръжие, потвърждавайки, че нуклеарната му стратегия има напълно кротичък темперамент.
Тръмп и неговите съветници дават спорни пояснения и график за спора, който към този момент е в петата си седмица. Някои съдружници оказват напън върху президента на Съединени американски щати да успокои възходящите опасения измежду американците, множеството от които се опълчват на спора и са ядосани от покачващите се цени на бензина заради спиранията в международните доставки на нефт.
Президентът в резюме се спря на тези опасения, като даде обещание, че цените ще паднат още веднъж. Забележително бе, че той не се ангажира с никакъв график за привършване на войната и съобщи, че Съединени американски щати ще стартират да нанасят удари по енергийни и петролни обекти, в случай че това бъде сметнато за подходящо, макар че сподели, че краят е „ близо “, отбелязва Ройтерс.
„ Много американци са обезпокоени от неотдавнашното повишаване на цените на бензина тук, в страната. Краткосрочното покачване се дължи напълно на това, че иранският режим предприе безумни терористични офанзиви против търговски петролни танкери на прилежащите страни, които нямат нищо общо с спора “, сподели още той.
Тръмп не засегна непосредствено тематиката за НАТО, макар че по-рано денем през вчерашния ден в изявление за Ройтерс той съобщи, че ще изрази възмущението си към алианса за това, което той счита за липса на поддръжка за задачите на Съединени американски щати в Иран.
С речта си Тръмп се насочи към необятна публика, с цел да изложи ясни планове за войната, с които да се опита да съгласува траялите седмици наред изменящи се цели и постоянно спорни послания за това дали той понижава или е подготвен да ескалира военните интервенции, даже когато Иран продължава своите офанзиви против Израел и съседите си в Персийския залив, а Техеран е подлаган на нови въздушни удари, заяви Асошиейтед прес.
Агенцията отбелязва, че това се случва на фона на растящите цени на петрола, нестабилните финансови пазари и социологически изследвания, показващи, че доста американци считат, че армията на Съединени американски щати е отишла прекомерно надалеч в Иран, даже когато от ден на ден американски войски се придвижват към района за възможна сухопътна атака.
Тръмп се отхвърли да произнесе такава тирада незабавно откакто Съединени американски щати и Израел за първи път започнаха офанзивите и в този момент мнозина си задават въпроса дали към този момент не е прекомерно късно за това, което той споделя, да се увенчае с триумф.
Точно преди Тръмп да стартира да приказва, Обединените арабски емирства насочиха предизвестие към популацията в страната за ракетна опасност от Иран. След това в Дубай се чуха серия от детонации, до момента в който противовъздушната защита прехващаше вълна от ирански ракети.
Източник Българска национална телевизия, Българска телеграфна агенция




