Тръмп удължава примирието с Иран, докато мирните преговори стигат до задънена улица
Доналд Тръмп разгласи във вторник, че удължава примирието на Съединени американски щати с Иран – ден преди приключването му – по искане на Пакистан и поради това, че иранското държавно управление е „ съществено разединено “.
Американският президент написа в Truth Social, че се въздържа от нова офанзива против Иран „ до момента в който техните водачи и представители не излязат с единно предложение “.
Последното удължение идва на фона на следващ ден с спорни сигнали от Съединени американски щати и Иран. Тръмп изрази вяра за спокойно съглашение, само че плануваните договаряния с присъединяване на вицепрезидента Джей Ди Ванс се оказаха в застой поради взаимни обвинявания в нарушавания на примирието.
Междувременно Съединени американски щати разполагат спомагателни военни сили в Близкия изток, в това число още една ударна група самолетоносачи, заяви американски представител – най-мащабното скупчване на сили в района от 2003 година насам.
От Белия дом обявиха, че в светлината на обявата на Тръмп в обществените мрежи Ванс няма да пътува за Пакистан във вторник.
Тръмп посочи, че решението за удължение на примирието е взето след искане от началника на пакистанската войска Асим Мунир и премиера Шехбаз Шариф, които посредничат в договарянията сред Съединени американски щати и Иран за преустановяване на войната, която към този момент е в осмата си седмица.
Президентът съобщи още, че Съединени американски щати ще продължат блокадата на ирански кораби, опитващи се да изоставен Ормузкия пролив – основният воден път, който Техеран на процедура е блокирал от началото на спора.
Цената на петрола вид Brent се увеличи с близо 6% до над 100 $ за барел по-рано във вторник, защото пазарите се подготвяха за неуспех на договарянията. След изказването на Тръмп растежът се ограничи до към 4%, като цената доближи 99,15 $.
В изявление за CNBC във вторник сутринта Тръмп съобщи, че Техеран „ няма избор “ с изключение на да върне договарящите си в Пакистан и предизвести, че ще възобнови офанзивите, в случай че не бъде реализирано съглашение.
„ Иран неведнъж наруши примирието! “, написа той по-късно в Truth Social.
От своя страна пълководец на Корпус на гвардейците на Ислямската гражданска война предизвести за нови офанзиви против съдружници на Съединени американски щати, в случай че Тръмп още веднъж предприеме военни дейности, като съобщи, че те би трябвало да се приготвят да „ се сбогуват с производството на нефт в Близкия изток “.
До вторник вечерта изглеждаше, че договарящите от двете страни са се отказали от проектите за възобновяване на диалозите в Пакистан.
Агенция Tasnim, близка до иранските революционни гвардейци, заяви, че иранските управляващи не виждат вероятност за договаряния поради нарушаванията на примирието от страна на Съединени американски щати и „ несъразмерните претенции “ на Вашингтон.
По-рано този месец двете страни организираха първи кръг договаряния в Исламабад. Ванс, зетят на президента Джаред Къшнър и специфичният делегат Стив Уиткоф преговаряха с иранските представители в продължение на 21 часа, само че без пробив.
Разменените тази седмица послания сред двете страни не са довели до „ никакъв значителен прогрес “, заяви Tasnim.
Иранският дипломат в Организация на обединените нации Амир Саид Иравани упрекна Съединени американски щати, че са нарушили интернационалното право, откакто в неделя са задържали ирански транспортен съд край крайбрежията на Оман - деяние, което той дефинира като пиратство.
Американският президент написа в Truth Social, че се въздържа от нова офанзива против Иран „ до момента в който техните водачи и представители не излязат с единно предложение “.
Последното удължение идва на фона на следващ ден с спорни сигнали от Съединени американски щати и Иран. Тръмп изрази вяра за спокойно съглашение, само че плануваните договаряния с присъединяване на вицепрезидента Джей Ди Ванс се оказаха в застой поради взаимни обвинявания в нарушавания на примирието.
Междувременно Съединени американски щати разполагат спомагателни военни сили в Близкия изток, в това число още една ударна група самолетоносачи, заяви американски представител – най-мащабното скупчване на сили в района от 2003 година насам.
От Белия дом обявиха, че в светлината на обявата на Тръмп в обществените мрежи Ванс няма да пътува за Пакистан във вторник.
Тръмп посочи, че решението за удължение на примирието е взето след искане от началника на пакистанската войска Асим Мунир и премиера Шехбаз Шариф, които посредничат в договарянията сред Съединени американски щати и Иран за преустановяване на войната, която към този момент е в осмата си седмица.
Президентът съобщи още, че Съединени американски щати ще продължат блокадата на ирански кораби, опитващи се да изоставен Ормузкия пролив – основният воден път, който Техеран на процедура е блокирал от началото на спора.
Цената на петрола вид Brent се увеличи с близо 6% до над 100 $ за барел по-рано във вторник, защото пазарите се подготвяха за неуспех на договарянията. След изказването на Тръмп растежът се ограничи до към 4%, като цената доближи 99,15 $.
В изявление за CNBC във вторник сутринта Тръмп съобщи, че Техеран „ няма избор “ с изключение на да върне договарящите си в Пакистан и предизвести, че ще възобнови офанзивите, в случай че не бъде реализирано съглашение.
„ Иран неведнъж наруши примирието! “, написа той по-късно в Truth Social.
От своя страна пълководец на Корпус на гвардейците на Ислямската гражданска война предизвести за нови офанзиви против съдружници на Съединени американски щати, в случай че Тръмп още веднъж предприеме военни дейности, като съобщи, че те би трябвало да се приготвят да „ се сбогуват с производството на нефт в Близкия изток “.
До вторник вечерта изглеждаше, че договарящите от двете страни са се отказали от проектите за възобновяване на диалозите в Пакистан.
Агенция Tasnim, близка до иранските революционни гвардейци, заяви, че иранските управляващи не виждат вероятност за договаряния поради нарушаванията на примирието от страна на Съединени американски щати и „ несъразмерните претенции “ на Вашингтон.
По-рано този месец двете страни организираха първи кръг договаряния в Исламабад. Ванс, зетят на президента Джаред Къшнър и специфичният делегат Стив Уиткоф преговаряха с иранските представители в продължение на 21 часа, само че без пробив.
Разменените тази седмица послания сред двете страни не са довели до „ никакъв значителен прогрес “, заяви Tasnim.
Иранският дипломат в Организация на обединените нации Амир Саид Иравани упрекна Съединени американски щати, че са нарушили интернационалното право, откакто в неделя са задържали ирански транспортен съд край крайбрежията на Оман - деяние, което той дефинира като пиратство.
Източник: profit.bg
КОМЕНТАРИ




