Доналд Тръмп не просто направи едно малко вероятно завръщане, а

...
Доналд Тръмп не просто направи едно малко вероятно завръщане, а
Коментари Харесай

Политико: Камала Харис претърпя зашеметяваща загуба. Шест поуки от победата на Тръмп

Доналд Тръмп не просто направи едно малко евентуално завръщане, а постигна убедителна победа макар правосъдните закани, непопулярната възбрана на абортите и послания, които отблъснаха забележителна част от електората.

 

Камала Харис претърпя зашеметяваща загуба, тъкмо както Хилъри Клинтън -  първата жена, номинирана за президент от Демократическата партия, загуби през 2016 година Бившият президент построи по-разнообразна коалиция от гласоподаватели, в сравнение с който и да е републикански претендент за последните 20 години, макар че водеше акция, пропита с расова злоба и мачо изразителност, демонизираща имигрантите.

 

Преброяването на гласовете още тече, само че можем да кажем шест неща за неговата победа:

 

Победата на Тръмп през 2016 година изглеждаше като исторически случай. Победата му във вторник e действително пренареждане.

За политик, чиято първа победа беше съвсем напълно задвижвана от бели гласоподаватели, Тръмп в тези избори събра изненадващо разнообразна коалиция, привлечена от неговия неповторим магнетизъм — или може би от неповторимите уязвимости на Камала Харис — измежду мъжете.

 

Според екзитполовете, съвсем един от всеки петима гласоподаватели за Тръмп във вторник е бил от малцинствата. При изборите през 2016 година към 13 % от гласоподавателите на Тръмп са били цветнокожи. Латиноамериканските гласоподаватели, в миналото надеждна част от базата на демократите, не престават завоя си надясно. Двата съществени екзитпола даваха сред 8 и 15 процентни пункта разлика в латиноамериканския избор в интерес на Харис, само че което и число да изберем, това е голям срив от времето на Байдън, който преди четири години имаше преднина от 30 процентни пункта измежду испаноезичните гласоподаватели.

Тръмп направи пробив и измежду чернокожите гласоподаватели, като съумя да надвиши 10%, откакто на последните два вота беше под тази линия. Сега екзитполовете му дават 12-15% от гласовете на чернокожите.

Републиканците привлякоха забележителен избор от мъжете, които бяха в прицела на акцията на Тръмп.

Проучванията не са единомислещи дали Тръмп е съумял да завоюва испаноезичните мъже — едно твърди, че е спечелил с малко, до момента в който друго сочи, че Харис води с дребна разлика. Но Тръмп завоюва сред 20 и 25 % от чернокожите мъже.

 

Тези триумфи освен изведоха Тръмп до победа в основните щати. Той може да се окаже и едвам вторият републикански претендент за президент от 1992 година насам, който печели националния избор, макар че ще са нужни няколко седмици, с цел да се завърши преброяването в синя Калифорния, с цел да потвърдим това.

 

Страната още веднъж гласоподава срещу жена за президент

 

За повторно в три изборни цикъла американците гласуваха срещу жена претендент на демократите в интерес на Доналд Тръмп. Харис, за разлика от метода на Хилъри Клинтън през 2016 година, не наблягаше на историческия късмет да е първата жена президент. Докато Клинтън безусловно разбиваше  " стъкления " таван, Харис избягваше тези въпроси.

Нито една от тези две тактики обаче не сработи.

 

Като цяло, дамите поддържаха Харис, само че белите дами избраха Тръмп. Според екзитполовете на телевизионните мрежи 54% от дамите поддържаха Харис. Само 26% от дамите с друг етнически генезис поддържаха Тръмп, само че 52% от белите дами гласоподаваха за него.

Демократите имаха вяра, че анулацията на „ Роу против Уейд “ (която отвори пътя към възбрана на абортите) ще стимулира дамите да гласоподават. Проучванията на електоралните настройки даваха на Харис непроменяемо преднина. До довечера.

Харис направи репродуктивната независимост централен детайл в своята акция, наблягайки от трибуната на Националната спогодба на демократите и в рекламите историите на дами, потърпевши от новите забрани на абортите в някои щати. През идващите седмици ще се търсят отговори дали тематиката за абортите е била надценена, дали обществото е станало безразлично към нея, дали Тръмп е съумял да я обезцени, или пък тя е отстъпила на икономическите проблеми.

 

Наследството на Байдън претърпя сериозен удар

 

Джо Байдън не се появяваше в последните дни на акцията, защото това щеше да се отрази отрицателно на Харис. Решението му да се отдръпна през юли даде късмет на демократите, само че първичното му неправилно схващане за триумфите на изборите през 2022 година като удостоверение на неговото ръководство и кандидатура за втори мандат сложи партията в неподходяща позиция. Това, както и отричането на напредналата му възраст, попречиха на Харис да преодолее публичното неодобрение от икономическите му решения и всеобщото разбиране, че страната не върви в вярната посока.

 

Самата Харис се затрудняваше да отговори по какво ще се разграничава от Байдън – въпрос, който беше значим за колебаещите се гласоподаватели. Но Байдън, чието комплицирано показване по време на дебата през юни на практика постави за 90 минути завършек на дългогодишната му политическа кариера, също по този начин имаше проблеми с ясното изложение на достиженията си макар огромните законодателни триумфи и положението на стопанската система, която изпреварва всяка друга стопанска система в света.

Докато медиите следваха разпокъсаните изявления на Тръмп по митингите, екипът му наводни колебаещите се щати с реклами, които свързваха Харис с Байдън.

 

До известна степен, неспособността на Харис да доближи до равнището на гласовете на Байдън през 2020 година удостоверява неговата неповторима прелест. Но загубата ѝ усложнява наследството на някогашния президент: той остава политикът, който победи Тръмп след първия му мандат, само че в този момент играе забележителна роля в неуспеха на напъните да се предотврати неговото завръщане на власт.

 

Работата на терен се провали

 

В последния месец на акцията екипът на Харис почука на два милиона порти – и това единствено в Пенсилвания. Кампанията на Тръмп, от своя страна, наподобява играеше ва банк, аутсорсвайки доста от работата на фигури като Илон Мъск.

Това беше явна стратегическа разлика сред двете акции и мнозина имаха вяра, че това ще даде преимущество на Харис и то ще бъде решаващо.

Като се има поради, че вицепрезидентът не съумя да доближи резултатите на Байдън през 2020 година в основни щати, а Тръмп завоюва убедително селските региони, без подозрение можем да чакаме разбор до каква степен обичайното обхождане на домовете и даже съсредоточените, професионални старания за готовност на гласоподавателите могат да надвият органичния възторг за даден претендент.

 

Харис не съумя да завоюва републиканците, подкрепящи Лиз Чейни

Харис прекара решаващи дни на акцията, ухажвайки републиканците, като даже провежда събитие дружно с Лиз Чейни в Рипън, Уисконсин – сантименталното отечество на Републиканската партия. Това обаче не проработи — най-малко не навсякъде.

 

Събитието в Рипън, малко градче отвън основните изборни региони, беше алегорично за една акция, която от време на време се концентрираше върху необятни тематики, целящи да привлекат националното медийно внимание, само че постоянно за сметка на времето на терен в основни окръзи. Например, в Уисконсин Харис не посети окръг Доор, единственият в щата, който е дал своя вот за спечелилия в президентските избори на всеки избор от 2000 година насам.

 

Някои демократи упрекнаха Харис за това, че отделя твърде доста време за привличане на републиканците. В някои републикански замъци тя реализира по-лоши резултати спрямо Байдън през 2020 година Например, в републиканските квартали на Милуоки тя изостава от маржа на Байдън в окръзите Вашингтон и Озауки, само че се показва с две точки по-добре в окръг Уокеша. В окръг Хамилтън, Индиана, където Ники Хейли завоюва 33,8% от гласовете на първичните избори през май, Харис изостана от Тръмп с 6 процентни пункта — нищожно усъвършенстване в окръг, който Тръмп завоюва със 7 процентни пункта преднина през 2020 година

Още един индикативен образец е окръг Бъкс, Пенсилвания, където " зомби " акцията на Хейли завоюва съвсем 19% от гласовете през април. Наблюдавайки придвижването там, акцията на Харис усили рекламния си бюджет с шестцифрена сума в богатите окръзи към Филаделфия, в това число и в Бъкс. Но във вторник Тръмп завоюва Бъкс с три процентни пункта — окръг, който Байдън беше спечелил с четири пункта преднина.

 

Неудържимият Тръмп

 

През 2016 година изборът на Доналд Тръмп можеше да бъде отритнат като нещо случайно. Но след последните осем години нищо в завръщането му в Белия дом не е хипотетично или нереално. Сега Тръмп е два пъти импийчнат и наказан нарушител, с назначени съдии във Върховния съд, които анулираха историческото решение „ Роу против Уейд “, и без поддръжка от някогашни свои вицепрезидент, съветници и министри.

 

Кампанията му, още веднъж обременена от познатите вътрешни спорове, като че ли се препъваше до самия край: самият Тръмп постоянно говореше несвързано на митингите, правеше гафове, възхваляваше насилието над политическите си съперници и така нататък Да не приказваме за расистката, женомразка демонстрация в „ Медисън Скуеър Гардън “.

 

И все пак Тръмп още веднъж надмина упованията. Това е потвърждение на неговата резистентност към изборните последствия и на забележителната му дарба, може би неповторима в цялата история на американската политика, да е неподвластен на политическата гравитация. Завръщането му в Белия дом след всичко това би потвърдило личното му фамозно изявление, което мнозина неправилно мислеха, че ще провали първата му кандидатура: „ Ако си звезда, ти разрешават да го правиш. “

 

Превод:  " Сега "

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР