Безжично захранване Ki ще преобрази битовите уреди
Домакинските уреди като плотове за готвене ще станат доста по-удобни за прилагане с новата технология за безжично зареждане (снимка: CC0 Public Domain)
Нов стандарт за безжично зареждане цели да избави потребителите на домашен уреди и електроника от кабелите. На ревюто IFA 2024 в Берлин консорциумът WPC (Wireless Electromagnetic Power Consortium) показа окончателните спецификации на технологията Ki.
Ki ще разреши на дребните кухненски уреди като тостери и блендери да работят без захранващи кабели, заяви The Verge. Стандартът към момента не е наличен за потребителите, само че е явно, че скоро това ще се промени. Още тази година производителите на домашен уреди ще могат да аплайват за узаконяване на продуктите си за сходство с Ki.
Подобно на необятно употребяваните стандарти за безжично зареждане Qi и Qi2, новият стандарт Ki разчита на правилото на електромагнитната индукция за транспорт на сила. Разликата сред Qi и Ki е, че в първия случай силата от безжичното зарядно устройство се употребява единствено за зареждане на батерията на мобилното устройство, било то смарт телефон или безжични слушалки, до момента в който Ki непосредствено зарежда устройствата по време на работа.
При сегашната технология потребителят може да извади батерията, да я сложи на зарядно устройство с Qi и тя ще продължи да се зарежда. В случая с Ki, генерираната сила се употребява непосредствено за зареждане на моторите, нагревателните детайли и електрониката, които обезпечават работата на устройството.
Малък поток от сила, излъчена по въздуха, е всичко, което е належащо за зареждане на батерията на смарт телефон. Кухненските уреди обаче изискват доста повече сила за работа. Това е друга разлика сред стандартите за безжично зареждане: Qi и Qi2 могат да обезпечат мощ не повече от 15 W, до момента в който Ki, поради потреблението на доста по-големи намотки, може да предава до 220 W. Това е задоволително за зареждане на разнообразни домашен уреди като тостери, да вземем за пример.
WPC чака индукционните готварски плотове, които към този момент употребяват сходна технология, да получат Ki поддръжка, което в допълнение уголемява полезността им в кухнята. Използването на стандарта Ki разрешава предаване на сила през разнообразни материали, в това число кварц, мрамор и дърво с дебелина до 3,81 см.
Безжичните предаватели на сила по стандарта Ki могат да бъдат интегрирани в разнообразни повърхности в кухнята. Това ще направи допустимо потреблението на домашен уреди, без да бъдат свързвани 6към мрежата със захранващи кабели.
Ki-съвместимите устройства споделят с предаватели на сила посредством NFC, тъй че прехвърлянето на сила стартира едвам откакто устройството бъде намерено и разпознато. Ако блендер или различен апарат се преобърне по някаква причина, зареждането незабавно ще спре. Освен това енергийните предаватели не могат да се задействат, в случай че върху тях са инсталирани други кухненски предмети, като елементарни тигани или тенджери.
Стандартът също по този начин изисква долната страна на уреда или повърхността на плота в никакъв случай да не става толкоз гореща, че да аргументи дисторция или друга щета. Дори в случай че Ki-съвместим тиган се употребява за готвене непосредствено върху плота, той би трябвало да има спомагателен изолационен пласт, който да защищава плота от топлота.
Големи производители на домашен уреди като Philips, Midea и Miele са членове на WPC. Може да се чака, че устройствата, съвместими със стандарта Ki, ще се появят на потребителския пазар още през идната година.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ