Социалистката Франсина Арменгол бе избрана за председател на долната камара на парламента на Испания
Долната камара на Народното събрание на Испания избра през днешния ден за собствен ръководител претендента на социалистическата партия Франсина Арменгол. Тя получи поддръжката и на партии, чиито гласове ще бъдат нужни, с цел да се образува водено от социалистите държавно управление, съобщи Ройтерс, представена от Българска телеграфна агенция.
Кандидатурата на Арменгол бе определена за нов ръководител на Конгреса на депутатите със 178 гласа " за " от общо 350. Тя получи решаващата поддръжка на седем депутати от партията " Заедно за Каталуния ", която пази концепцията за самостоятелност на самостоятелната област.
Споразумението на каталунската партия с Испанската социалистическа работническа партия би могло да е знак за желанието ѝ да поддържа настоящия министър председател Педро Санчес за нов мандат след изборите предишния месец, отбелязва Ройтерс.
Санчес ръководи от 2020 година отпред на държавно управление на малцинството с помощта на поддръжката на крайнолявата партия " Подемос ", която след това се сплоти с други групи в нов съюз, наименуван " Сумар ".
Консервативната Народна партия завоюва повече места в Народното събрание от социалистите, само че не доближи болшинство и няма нужната поддръжка, с цел да образува държавно управление.
От 2015 година до юни 2023 година Франсина Арменгол бе началник на държавното управление на Балеарските острови - испанска самостоятелна област, която включва обичаните на турстите острови Майорка, Ибиса, Менорка и Форментера. Тя управляваше на районно ниво в коалиция с " Подемос " и районната партия " Повече за Майорка ". През май тя обаче отстъпи властта на коалиция сред Народната партия и крайнодясната " Вокс " след локални и районни избори.
По-рано през днешния ден лявата каталунска партия " Републиканска левица " сподели, че е стигнала до съглашение със социалистите да поддържат Арменгол, която приказва и каталунски. Другата каталунска партия " Заедно за Каталуния " също я поддържа.
" Сумар ", четвъртата най-голяма група в Народното събрание, през цялото време сподели, че ще поддържа социалистическата партия.
Лидерът на " Републиканска левица " Габирел Руфиан от своя страна съобщи на конференция преди днешното гласоподаване, че съглашението за ръководител на долната камара на Народното събрание не значи безусловно поддръжка за сформирането на държавно управление на Санчес. Едното " няма нищо общо с " другото, акцентира той.




