Докато за българина не стане по-изгодно да си купи, да

...
Докато за българина не стане по-изгодно да си купи, да
Коментари Харесай

Борислав Цаков: Българинът няма да купува електромобили, докато не станат изгодни

Докато за българина не стане по-изгодно да си купи, да поддържа и зарежда електромобил, той ще избира обичайните модели. Това сподели Борислав Цаков, състезателен публицист и основен редактор на списание " Анто-мото спорт “, в " Денят на Фокус “ по радио " Фокус “. " Продажбата на електроавтомобили в Европа и в България пораства като проценти. През 2023 г този растеж, който наблюдавахме всяка година, леко спадна. Най-запалените почитатели на електрическите коли първи са създали своя избор, през предходната година такива коли купуваха хора, които в началото евентуално са имали някакви запаси “, акцентира Цаков.

" Европейците са прагмагични хора, а българите сме преди всичко измежду тях, тъй като това е стопански обусловено. Ние взимаме решенията за покупка на автомобил доста прагматично и не разчитаме на еуфорията “, сподели още Цаков. Ние постоянно търсим икономическата логичност, акцентира той.

" Хората с повече материални благоприятни условия могат да си разрешат електрически автомобил – само че представете си да живеете в 6 микрорайон в " Люлин “, какъв кабел от 6 етаж да спуснете, с цел да имате непокътнато на паркинга място, да не направи " угодлив комшия “ някоя " услуга “ на колата ви през нощта. Електроавтомобилът е по-удобен за хората, които живеят в къщи, които могат да си заредят колата в двора “, обясни Цаков.

Електрическият автомобил е с 30% по-скъп от колите на течни горива. На заряд на външна станция подобен автомобил няма да Ви бъде по-изгоден, в сравнение с в случай че карате на добър бензинов мотор, акцентира още специалистът.

Техническото възстановяване на батериите ще оказва помощ за увеличението на пазарния им дял, само че преди този момент има външни фактори – разликата в цената от покупката и зареждането на електрически автомобил е покрита от тласъци, които общо взето я компенсират. България е една от 5-те страни в Европейски Съюз, които не оферират никакви основни тласъци за закупуването на електромобил, сподели още Борислав Цаков.

" Добрата вест е, че е доста евентуално от началото на тази година да се вкарат някакви сходни тласъци – компенсиране на част от цената при закупуване на електрически автомобил. Европа ни притиска в тази посока. Ако върнете остаряла кола с неприятни емисионни характеристикики, ще можете да се възползвате от сходно стимулиране “, разясни още той.

" Развитието на електрическите автомобили и на хибридните коли продължава. Хибридите държат максимален пазарен дял измежду всички останали типове коли и не трябва да бъдат подценявани. Тунинг хибридите обаче не попадат в нашето законодателство – това са хибридите, които могат да се зареждат и от мрежата и при работата на мотора си. Те са междинна стъпка сред течните горива и електрическите автомобили. Аз карам подобен автомобил – в града през делничните дни се движа единствено на ток. Ако през уикенда би трябвало да мина по-дълги дистанции, употребявам опцията течно гориво “, разясни още Цаков.
Източник: varna24.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР