Докато пациентите в Германия чакат около 133 дни, за да

...
Докато пациентите в Германия чакат около 133 дни, за да
Коментари Харесай

Българите чакат 6 пъти по-дълго за нови лекарства от германците

Докато пациентите в Германия чакат към 133 дни, с цел да бъдат позволени за приложимост новаторски медикаменти, в България този интервал е 764 дни. Това стана ясно по време на конгрес на тематика " Защо се бавят новите медикаменти и по какъв начин да съкратим чакането за пациентите? ". Докато приблизително за Европа 46% от позволените от ЕМА за приложимост лечения сред 2017-2020 година са налични за пациентите, то за България са 31% плащаните с публични средства. В Германия да вземем за пример едвам 13 от всички 160 утвърдени медикаменти не са налични за болните, а в България пациентите нямат достъп до 111 нови медикамента.
Участниците във форума припомниха, че в интервала 2017-2020 година са утвърдени за приложимост 41 онкологични медикаменти в Европа. Към 1 януари т.г. всички те са налични за пациентите в Германия, в Италия са 37, а в България са единствено 17.
Годишно към 30 нови медикаменти стават налични за българските пациенти, а бюджетното им влияние в първата година спада от 46 млн. лева през 2020 година на 22 млн. лева през 2021 година, което е едвам 1,05% от бюджета на НЗОК за медикаменти през 2021 година
Анализаторите са безапелационни, че нарастването от 7,4% на бюджета на НЗОК за медикаменти за 2022 година по отношение на м.г. е незадоволително за покриване на възходящите чисти заплащания на касата.
Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР