Докато членовете на НАТО се подготвят за срещата си на

...
Докато членовете на НАТО се подготвят за срещата си на
Коментари Харесай

Рюте доволен: НАТО постигна целите си за увеличаване на разходите за отбрана

Докато членовете на НАТО се приготвят за срещата си на върха в Хага идната седмица, генералният секретар Марк Рюте разгласи, че алиансът към този момент е постигнал задачите си за увеличение на разноските за защита, контрактувани преди 11 години, съобщи ДПА, представена от Българска телеграфна агенция.

След като Португалия и Канада също се ангажираха да изразходват 2% от брутния си вътрешен артикул (БВП) за защита тази година, целият алианс на НАТО към този момент извършва задачата от 2%, съобщи Рюте в коридорите на срещата на върха на Групата на седемте в Канада. Той дефинира това като " в действителност чудесна вест ".

Но с възходящия напън от страна на президента на Съединени американски щати Доналд Тръмп да се харчи повече, се чака 32-членният защитителен алианс да реализира единодушие за нова цел от най-малко 3,5 % от националния Брутният вътрешен продукт на двудневната си среща на върха, която стартира на 24 юни. Допълнителни 1,5 % би трябвало да бъдат отделени за спомагателни разноски, свързани с защитата, като да вземем за пример инфраструктура, с което общата цел ще доближи 5 %, за което Тръмп се застъпва от известно време.

Президентът на Съединени американски щати неведнъж е подлагал на критика това, което счита за незадоволителни разноски за защита от страна на европейските съдружници и Канада, и даже на няколко пъти е заплашвал да изтегли Съединени американски щати от НАТО заради тази причина.

Единственият член на НАТО, който надвишава 3,5 % от разноските за защита като дял от Брутният вътрешен продукт, е Полша.

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР