Путин "национализира" износа на руско зърно и обърква пазара в обширен район
Докато български производители и търговци на зърно се оплакват на президента и държавното управление и против задържането на украинско зърно в България, се задава нов търговски сезон, в който обстановката в черноморския зърнен пул наподобява ще донесе още неустановеност и неустойчивост.
Причината е, че Владимир Путин прогони огромните западни търговци от зърнения експорт и се за зърнените морски коридори за украинско зърно, до момента в който в Русия залежалото зърно и толкоз доста и цените са толкоз ниски, че фермерите споделят, че са пред банкрут. Руски медии настояват, че към този момент се приготвя директива за краткотрайно прекъсване износа на съветско зърно в опит да се увеличи цената.
" Дневник " наблюдава събития от последните месеци и прогнозите за добиви през новия сезон. Ето картината, която разказват те.
По-малко зърно в Украйна
Зърнената годишна продукция в Украйна за 2023 година се чака да падне до 44.3 млн. тона (спрямо 53.1 млн. през 2022 година и предстоящ съгласно Съединени американски щати експорт на 13.5 млн. т.) по данни на министерство на земеделието в Киев. Това въпреки всичко е много по-оптимистично от оценката на Националната академия за селскостопански науки - спад на зърнената годишна продукция с 37% до 34 млн. т. през 2023 година Причината е, че поради съветската инвазия са засети 1.4 милиона хектара по-малко площи и по-ниските добиви. Колко от създаденото ще бъде изнесено в сезона 2023-204 година още не е ясно.
Според министерството става дума за 16.6 млн. тона пшеница (20.5 млн. през м.г.), 21.7 млн. тона царевица (25.6 млн.) и 4.8 млн. тона ечемик (5.6 млн.) Рекордните 86 милиона тона зърно бяха прибрани през последната мирна 2021 година
В същото време брутното произвеждане на маслодайни семена се чака да нарасне до 19.2 млн. т. тона тази година от 18.2 млн. т. през 2022 година заради по-голямата посевна повърхност за по-доходоносната просвета, съгласно прогнозата на министерството. Реколтата от слънчогледово семе се чака да доближи 11.5 млн. т. тази година по отношение на 11.1 млн. т. през 2022 година Рапицата ще е със 100 хиляди т. повече, соята - с половин милион тона повече.
© Reuters
Но Русия остава несравнимо по-големият състезател на пазара. И през последната половин година там беше проведено изтласкването на водещите западни търговци от инфраструктурата за запазване, транспорт и експорт на съветско зърно.
" Национализацията " на съветския зърнен експорт
Според анализаторите повече от 70% от доставките на съветско зърно за експорт се падат на 10 търговци на зърно.
Търговска къща " Риф " е номер едно с 18% дял в износа на зърно за сегашния сезон (Пьотр Ходикин преди войната контролираше 83.75% в нея посредством компания GTCS Trading в ОАЕ, незабавно след началото притежателят се записва в Русия, съгласно сп. " Форбс " това е към този момент една от стоте най-големи частни компании в страната). " Уолстрийт джърнъл " я свърза с износа на украинско зърно.
Следват съветските " Деметра холдинг " и " Астон ", четвъртата бе огромният интернационален търговец Viterra, а пета - съветската Обединена зърнена компания (ОЗК). От интернационалните търговци в челната десетка влизаха още Cargill, Louis Dreyfus и основаният в Сингапур търговец Outspan International Ltd.
През последните седмици три от водещите търговци на зърно в света оповестиха, че напущат Русия или приключват активността си там.
Според Хавиер Блас, коментатор на " Блумбърг ", началник от бранша му споделил, че Путин им посочил вратата. Bunge Ltd. към този момент си потегли предходната година, а Olam International несъмнено също ще огледа в същата посока.
© Reuters
Това значи, че в ръцете на извънредно на руснаци остава най-големият експорт на пшеница в света и контролът на експорта на един великански производител на царевица, ечемик и слънчогледово семе. Руското зърно и други култури ще продължат да излизат на международните пазари, тъй като Владимир Путин се нуждае от всевъзможни източници на средства за финансиране на войната си в Украйна и стабилността на режима си. Както и с цел да употребява зърнения лост за поддържане на другарски или най-малко безпристрастен статут на подвластни от съветското зърно страни като Турция, Египет, Бангладеш и други в така наречен Глоблен юг.
Печелят търговците, губят производителите в Русия
" Вътре в страната локалните търговци ще изместят непознатите. А отвън него - там, където свършва властта на съветските пристанища и стартира активността на корабите под непознат байрак - западните търговци ще продължат да транспортират съветско зърно ", споделя Блас.
Той дефинира като губещи съветските производители, защото ще би трябвало да продават в среда на на практика монопол на зърнени олигарси, лоялни на Кремъл и печелещи още по-добре от войната му. Търговците ще купят на ниска цена (а западните притежатели ще отпишат активи за стотици милиони долари) звена от веригата за доставки, силози, експортни терминали по река Волга и Черно море дружно с личния състав в тях.
" Ще записват офиси в Близкия изток и Азия, подготвени да свържат новите притежатели със старите. Ще се изненадам, в случай че някой не записва компания с името " Экспортхлеб " - 100-годишната руска организация за търговия със зърно - в Дубай или Хонг Конг.
Както и в търговията с нефт, съветското зърно ще се реалокира в сенките.
Без западни търговци, които купуват и продават годишна продукция в сърцето на Русия, Вашингтон и Брюксел ще изгубят основен източник на разследваща информация. Ако не друго, Кремъл ще има по-силна дума за това къде и на каква цена отива зърното му, мощно икономическо оръжие. Неизвестност, пари и политическо въздействие е това, което Путин ще получи ", разяснява още Блас.
© Reuters
Миналата година Русия събра рекордна годишна продукция от зърно - към 150 милиона тона. По данни на Министерството на земеделието към 14 декември реколтата от зърно в Русия надвиши 159 милиона тона в бункерно тегло (т.е. преди разчистване и сушене). Износът през този сезон също се чака да бъде рекорден. Според резултатите от селскостопанската година (от 1 юли 2022 година до 30 юни 2023 г.) износът може да бъде повишен до 50 милиона тона, сподели Путин на съвещание на Съвета за стратегическо развиване и национални планове на 15 декември. Според прогнозата на Министерството на земеделието на Съединени американски щати Русия ще продаде към 43.5 милиона тона зърно през сезон 2022-2023 година, което ще бъде връх за най-близките й съперници. Европейският съюз ще продаде единствено 37 млн. тона зърно, Съединени американски щати - 21.1 млн. тона, а Украйна - 13.5 млн. тона.
Кампанията против " неприятелските " търговци
През декември по държавния ефирен канал " Россия 1 " бе излъчен документарният филм " Зърно ", в който се разказваше, че ръководителите на трите " зърнени " района на Русия - Краснодарския край, Ставрополския край и Ростовска област - са изпратили писмо до президента. В него те предложили да се лимитират до равнище от 20% дяловете на задгранични компании сдружения, изнасящи съветски зърно, а притежателите, регистрирани в чужбина, да се пререгистрират в Русия. В него имало обвиняване, че го изнасяли през " сенчести звена на веригата " и изказвания, че сходни механизми водят до по-ниски експортни цени, финансови загуби за производителите и бюджета.
Автор на кино лентата е Андрей Кондрашов, от 2018 година първи заместник-генерален шеф на Всеруската държавна телевизионна и радиоразпръсквателна компания (ВГТРК). От 25 февруари 2023 година той е под наказания от всички страни от Европейски Съюз и Канада поради поддръжка на войната на Путин и " разпространяване на съветска дезинформация и агитация ".
" Зърненият бизнес стана прекомерно политизиран и опасен. През този сезон неведнъж сме се сблъсквали със обстановки на дискриминация освен за съветски експортьори, само че и за интернационалните компании, търгуващи с съветско зърно. Вярвам, че откакто претегли всички плюсове и минуси, компанията реши да минимизира рисковете и да се отърве от евентуално токсичния бизнес ", разяснява Едуард Зернин, ръководител на борда на Съюза на експортьорите на зърно.
© Reuters
" Блумбърг " твърди,че и Съединени американски щати упорствали фирмите да прекратят всякаква активност с Москва. " Държавно финансираните [руски] търговци към този момент са завладели огромна част от пазара, когато президентът Владимир Путин трансформира продоволствения суверенитет в политически приоритет и износът на зърно стана знак на неговата геополитическа мощност ", написа още организацията.
Куп проблеми за съветския зърнен бранш
Московският " Комерсант " цитира разбор на съветския пазар, съгласно който върховете за зърнени реколти от последните години най-вероятно няма да се повторят, тъй като силозите са претъпкани със зърно, а промишлеността е под все по-голям напън от наказания. Става дума за залежали доста огромните ресурси от зърно от минали рекордни реколти: 26 млн. тона в силозите, в това число 17 млн. тона пшеница, на стойност 260 милиарда рубли. Това е към половината от годишния експорт на Русия.
© Reuters
Украинските фермери години наред ще изравят от нивите си мини и остатъци от снаряди, ракети и военна техника.
В същото време износните мита са високи и държавното управление не може да ги понижи, защото това ще докара до повишение на цените на вътрешния пазар. Закупки от земеделското министерство за държавния фонд тази година няма да има, тъй като фондът към този момент е цялостен и просто няма къде да се съхранява в допълнение зърно. Единствената вяра за земеделците остава износът, който създателите на разбора предлагат да се усили. През октомври-ноември той към този момент доближи рекордните надлежно 5.6 и 5.7 млн. тона, само че даже и такова нарастване (с 30-50% по отношение на предишния сезон), като се вземат поради наличните ресурси, е закъснение, написа Агроинвестор. " В актуалната обстановка чакаме големи пренесени ресурси (20-30 млн. т. зърно), което ще има депресивен резултат върху пазара и тази меланхолия към този момент не е оценка, а действителност ", сподели Александър Корбут, вицепрезидент на Руския зърнен съюз.
В допълнение към свръхпредлагането и регулирането, износът е директно задушаван от възходящите компликации при транспорта на товари, застраховките и разплащането. А производството - проблеми с доставката на най-производителната селскостопанска техника и аварийни елементи за нея, дефицит на висококачествени (предимно вносни) семена и препарати за растителна отбрана, разказва деловото издание The Bell.
Друг отрицателен фактор е дефицитът на фрагменти, с който са се сблъскали 46% от компаниите в сектора. Компаниите писаха до държавното управление в края на септември, че мобилизацията ще има сериозно влияние върху продуктивността на селскостопанския бранш.
В този подтекст Владимир Путин употребява върховете за съветското произвеждане на зърно като политически мотив, обвинявайки най-богатите страни в " хищническо пазаруване на храни " и дава обещание да обезпечи международна продоволствена непоклатимост - в случай че, несъмнено, рестриктивните мерки за съветския експорт бъдат отстранени.
© Reuters
Миналата седмица външният министър Сергей Лавров заплаши, че Москва ще се оправя като заобикаля схеми от вида на зърнените коридори за Русия и Украйна, контрактувани с поредничеството на Турция и Организация на обединените нации, изтичаща през май. Киев, съгласно него, може да си изнася продукцията не през Черно море, а по суша, жп линии и през пристанищата на страни като Полша и Румъния. Този вид обаче оскъпява в допълнение украинското зърно, понижава възможностите му да го купуват и понижава приходите в бюджета на Украйна.
Освен това Русия неведнъж е заявявала, че всяко по-нататъшно удължение на договорката за зърно ще изисква редица нейни условия да бъдат изпълнени от Запада, в това число повторното свързване на Руската земеделска банка (Росселхозбанк) към платежната система SWIFT. Други претенции включват обновяване на доставките на селскостопански машини и елементи, унищожаване на рестриктивните мерки върху застраховането и презастраховането, достъп до пристанища, обновяване работата на тръбопровода за амоняк Толиати-Одеса и деблокиране на активи и сметки на съветски компании, участващи в износа на храни и торове.
Путин има проблем и с съветските производители – зърното е на ниска цена на вътрешния пазар.
Според показателите на цените на " Совекон " на 29 март пшеницата от 4 клас е коствала 10 425 рубли/т, което е с 38.4% по-ниско от същото време през 2022 година, пшеницата от 3 клас - 11 550 рубли/т, което е по-евтино с 32.4%. Цените на вътрешния пазар падат на фона на ниското търсене от страна на експортьорите заради ниските цени на международния пазар, заяви " Ведомости ", цитирайки мониторинга при започване на последната седмица на март. Към 22 март 2023 година съветската пшеница е била приблизително $279/т, което е най-ниският знак от август 2021 година насам.
И с играта с митата има проблем, защото обезценяването на рублата (тя образува 70% при коефицента за изчисляването им) ще върне ценовата обстановка до тази, която беше преди година, споделя Владимир Петриченко, общоприет шеф на " Прозерно ". Като се има поради неустойчивостта на пазарите, всички параметри към този момент могат да изгубят своята съответност до края на сезона, споделя Едуард Зернин от Управителния съвет на Съюза на експортьорите на зърно.
Причината е, че Владимир Путин прогони огромните западни търговци от зърнения експорт и се за зърнените морски коридори за украинско зърно, до момента в който в Русия залежалото зърно и толкоз доста и цените са толкоз ниски, че фермерите споделят, че са пред банкрут. Руски медии настояват, че към този момент се приготвя директива за краткотрайно прекъсване износа на съветско зърно в опит да се увеличи цената.
" Дневник " наблюдава събития от последните месеци и прогнозите за добиви през новия сезон. Ето картината, която разказват те.
По-малко зърно в Украйна
Зърнената годишна продукция в Украйна за 2023 година се чака да падне до 44.3 млн. тона (спрямо 53.1 млн. през 2022 година и предстоящ съгласно Съединени американски щати експорт на 13.5 млн. т.) по данни на министерство на земеделието в Киев. Това въпреки всичко е много по-оптимистично от оценката на Националната академия за селскостопански науки - спад на зърнената годишна продукция с 37% до 34 млн. т. през 2023 година Причината е, че поради съветската инвазия са засети 1.4 милиона хектара по-малко площи и по-ниските добиви. Колко от създаденото ще бъде изнесено в сезона 2023-204 година още не е ясно.
Според министерството става дума за 16.6 млн. тона пшеница (20.5 млн. през м.г.), 21.7 млн. тона царевица (25.6 млн.) и 4.8 млн. тона ечемик (5.6 млн.) Рекордните 86 милиона тона зърно бяха прибрани през последната мирна 2021 година
В същото време брутното произвеждане на маслодайни семена се чака да нарасне до 19.2 млн. т. тона тази година от 18.2 млн. т. през 2022 година заради по-голямата посевна повърхност за по-доходоносната просвета, съгласно прогнозата на министерството. Реколтата от слънчогледово семе се чака да доближи 11.5 млн. т. тази година по отношение на 11.1 млн. т. през 2022 година Рапицата ще е със 100 хиляди т. повече, соята - с половин милион тона повече.
© Reuters
Но Русия остава несравнимо по-големият състезател на пазара. И през последната половин година там беше проведено изтласкването на водещите западни търговци от инфраструктурата за запазване, транспорт и експорт на съветско зърно.
" Национализацията " на съветския зърнен експорт
Според анализаторите повече от 70% от доставките на съветско зърно за експорт се падат на 10 търговци на зърно.
Търговска къща " Риф " е номер едно с 18% дял в износа на зърно за сегашния сезон (Пьотр Ходикин преди войната контролираше 83.75% в нея посредством компания GTCS Trading в ОАЕ, незабавно след началото притежателят се записва в Русия, съгласно сп. " Форбс " това е към този момент една от стоте най-големи частни компании в страната). " Уолстрийт джърнъл " я свърза с износа на украинско зърно.
Следват съветските " Деметра холдинг " и " Астон ", четвъртата бе огромният интернационален търговец Viterra, а пета - съветската Обединена зърнена компания (ОЗК). От интернационалните търговци в челната десетка влизаха още Cargill, Louis Dreyfus и основаният в Сингапур търговец Outspan International Ltd.
През последните седмици три от водещите търговци на зърно в света оповестиха, че напущат Русия или приключват активността си там.
Според Хавиер Блас, коментатор на " Блумбърг ", началник от бранша му споделил, че Путин им посочил вратата. Bunge Ltd. към този момент си потегли предходната година, а Olam International несъмнено също ще огледа в същата посока.
© Reuters
Това значи, че в ръцете на извънредно на руснаци остава най-големият експорт на пшеница в света и контролът на експорта на един великански производител на царевица, ечемик и слънчогледово семе. Руското зърно и други култури ще продължат да излизат на международните пазари, тъй като Владимир Путин се нуждае от всевъзможни източници на средства за финансиране на войната си в Украйна и стабилността на режима си. Както и с цел да употребява зърнения лост за поддържане на другарски или най-малко безпристрастен статут на подвластни от съветското зърно страни като Турция, Египет, Бангладеш и други в така наречен Глоблен юг.
Печелят търговците, губят производителите в Русия
" Вътре в страната локалните търговци ще изместят непознатите. А отвън него - там, където свършва властта на съветските пристанища и стартира активността на корабите под непознат байрак - западните търговци ще продължат да транспортират съветско зърно ", споделя Блас.
Той дефинира като губещи съветските производители, защото ще би трябвало да продават в среда на на практика монопол на зърнени олигарси, лоялни на Кремъл и печелещи още по-добре от войната му. Търговците ще купят на ниска цена (а западните притежатели ще отпишат активи за стотици милиони долари) звена от веригата за доставки, силози, експортни терминали по река Волга и Черно море дружно с личния състав в тях.
" Ще записват офиси в Близкия изток и Азия, подготвени да свържат новите притежатели със старите. Ще се изненадам, в случай че някой не записва компания с името " Экспортхлеб " - 100-годишната руска организация за търговия със зърно - в Дубай или Хонг Конг.
Както и в търговията с нефт, съветското зърно ще се реалокира в сенките.
Без западни търговци, които купуват и продават годишна продукция в сърцето на Русия, Вашингтон и Брюксел ще изгубят основен източник на разследваща информация. Ако не друго, Кремъл ще има по-силна дума за това къде и на каква цена отива зърното му, мощно икономическо оръжие. Неизвестност, пари и политическо въздействие е това, което Путин ще получи ", разяснява още Блас.
© Reuters
Миналата година Русия събра рекордна годишна продукция от зърно - към 150 милиона тона. По данни на Министерството на земеделието към 14 декември реколтата от зърно в Русия надвиши 159 милиона тона в бункерно тегло (т.е. преди разчистване и сушене). Износът през този сезон също се чака да бъде рекорден. Според резултатите от селскостопанската година (от 1 юли 2022 година до 30 юни 2023 г.) износът може да бъде повишен до 50 милиона тона, сподели Путин на съвещание на Съвета за стратегическо развиване и национални планове на 15 декември. Според прогнозата на Министерството на земеделието на Съединени американски щати Русия ще продаде към 43.5 милиона тона зърно през сезон 2022-2023 година, което ще бъде връх за най-близките й съперници. Европейският съюз ще продаде единствено 37 млн. тона зърно, Съединени американски щати - 21.1 млн. тона, а Украйна - 13.5 млн. тона.
Кампанията против " неприятелските " търговци
През декември по държавния ефирен канал " Россия 1 " бе излъчен документарният филм " Зърно ", в който се разказваше, че ръководителите на трите " зърнени " района на Русия - Краснодарския край, Ставрополския край и Ростовска област - са изпратили писмо до президента. В него те предложили да се лимитират до равнище от 20% дяловете на задгранични компании сдружения, изнасящи съветски зърно, а притежателите, регистрирани в чужбина, да се пререгистрират в Русия. В него имало обвиняване, че го изнасяли през " сенчести звена на веригата " и изказвания, че сходни механизми водят до по-ниски експортни цени, финансови загуби за производителите и бюджета.
Автор на кино лентата е Андрей Кондрашов, от 2018 година първи заместник-генерален шеф на Всеруската държавна телевизионна и радиоразпръсквателна компания (ВГТРК). От 25 февруари 2023 година той е под наказания от всички страни от Европейски Съюз и Канада поради поддръжка на войната на Путин и " разпространяване на съветска дезинформация и агитация ".
" Зърненият бизнес стана прекомерно политизиран и опасен. През този сезон неведнъж сме се сблъсквали със обстановки на дискриминация освен за съветски експортьори, само че и за интернационалните компании, търгуващи с съветско зърно. Вярвам, че откакто претегли всички плюсове и минуси, компанията реши да минимизира рисковете и да се отърве от евентуално токсичния бизнес ", разяснява Едуард Зернин, ръководител на борда на Съюза на експортьорите на зърно.
© Reuters
" Блумбърг " твърди,че и Съединени американски щати упорствали фирмите да прекратят всякаква активност с Москва. " Държавно финансираните [руски] търговци към този момент са завладели огромна част от пазара, когато президентът Владимир Путин трансформира продоволствения суверенитет в политически приоритет и износът на зърно стана знак на неговата геополитическа мощност ", написа още организацията.
Куп проблеми за съветския зърнен бранш
Московският " Комерсант " цитира разбор на съветския пазар, съгласно който върховете за зърнени реколти от последните години най-вероятно няма да се повторят, тъй като силозите са претъпкани със зърно, а промишлеността е под все по-голям напън от наказания. Става дума за залежали доста огромните ресурси от зърно от минали рекордни реколти: 26 млн. тона в силозите, в това число 17 млн. тона пшеница, на стойност 260 милиарда рубли. Това е към половината от годишния експорт на Русия.
© Reuters
Украинските фермери години наред ще изравят от нивите си мини и остатъци от снаряди, ракети и военна техника.
В същото време износните мита са високи и държавното управление не може да ги понижи, защото това ще докара до повишение на цените на вътрешния пазар. Закупки от земеделското министерство за държавния фонд тази година няма да има, тъй като фондът към този момент е цялостен и просто няма къде да се съхранява в допълнение зърно. Единствената вяра за земеделците остава износът, който създателите на разбора предлагат да се усили. През октомври-ноември той към този момент доближи рекордните надлежно 5.6 и 5.7 млн. тона, само че даже и такова нарастване (с 30-50% по отношение на предишния сезон), като се вземат поради наличните ресурси, е закъснение, написа Агроинвестор. " В актуалната обстановка чакаме големи пренесени ресурси (20-30 млн. т. зърно), което ще има депресивен резултат върху пазара и тази меланхолия към този момент не е оценка, а действителност ", сподели Александър Корбут, вицепрезидент на Руския зърнен съюз.
В допълнение към свръхпредлагането и регулирането, износът е директно задушаван от възходящите компликации при транспорта на товари, застраховките и разплащането. А производството - проблеми с доставката на най-производителната селскостопанска техника и аварийни елементи за нея, дефицит на висококачествени (предимно вносни) семена и препарати за растителна отбрана, разказва деловото издание The Bell.
Друг отрицателен фактор е дефицитът на фрагменти, с който са се сблъскали 46% от компаниите в сектора. Компаниите писаха до държавното управление в края на септември, че мобилизацията ще има сериозно влияние върху продуктивността на селскостопанския бранш.
В този подтекст Владимир Путин употребява върховете за съветското произвеждане на зърно като политически мотив, обвинявайки най-богатите страни в " хищническо пазаруване на храни " и дава обещание да обезпечи международна продоволствена непоклатимост - в случай че, несъмнено, рестриктивните мерки за съветския експорт бъдат отстранени.
© Reuters
Миналата седмица външният министър Сергей Лавров заплаши, че Москва ще се оправя като заобикаля схеми от вида на зърнените коридори за Русия и Украйна, контрактувани с поредничеството на Турция и Организация на обединените нации, изтичаща през май. Киев, съгласно него, може да си изнася продукцията не през Черно море, а по суша, жп линии и през пристанищата на страни като Полша и Румъния. Този вид обаче оскъпява в допълнение украинското зърно, понижава възможностите му да го купуват и понижава приходите в бюджета на Украйна.
Освен това Русия неведнъж е заявявала, че всяко по-нататъшно удължение на договорката за зърно ще изисква редица нейни условия да бъдат изпълнени от Запада, в това число повторното свързване на Руската земеделска банка (Росселхозбанк) към платежната система SWIFT. Други претенции включват обновяване на доставките на селскостопански машини и елементи, унищожаване на рестриктивните мерки върху застраховането и презастраховането, достъп до пристанища, обновяване работата на тръбопровода за амоняк Толиати-Одеса и деблокиране на активи и сметки на съветски компании, участващи в износа на храни и торове.
Путин има проблем и с съветските производители – зърното е на ниска цена на вътрешния пазар.
Според показателите на цените на " Совекон " на 29 март пшеницата от 4 клас е коствала 10 425 рубли/т, което е с 38.4% по-ниско от същото време през 2022 година, пшеницата от 3 клас - 11 550 рубли/т, което е по-евтино с 32.4%. Цените на вътрешния пазар падат на фона на ниското търсене от страна на експортьорите заради ниските цени на международния пазар, заяви " Ведомости ", цитирайки мониторинга при започване на последната седмица на март. Към 22 март 2023 година съветската пшеница е била приблизително $279/т, което е най-ниският знак от август 2021 година насам.
И с играта с митата има проблем, защото обезценяването на рублата (тя образува 70% при коефицента за изчисляването им) ще върне ценовата обстановка до тази, която беше преди година, споделя Владимир Петриченко, общоприет шеф на " Прозерно ". Като се има поради неустойчивостта на пазарите, всички параметри към този момент могат да изгубят своята съответност до края на сезона, споделя Едуард Зернин от Управителния съвет на Съюза на експортьорите на зърно.
Източник: dnevnik.bg
КОМЕНТАРИ