Доходите на Русия от износ на водород могат да надхвърлят

...
Доходите на Русия от износ на водород могат да надхвърлят
Коментари Харесай

Медия: Водородът може да носи на Русия повече печалби от природния газ

Доходите на Русия от експорт на водород могат да надвишават сегашните ѝ доходи от продажба на въглеводороди, считат специалисти на московското издание "Известия ", съобщи Българска телеграфна агенция.

"По разпореждане на президента Владимир Путин до 1 юни 2022 година вицепремиерът Александър Новак, външният министър Сергей Лавров и шефът на "Газпром " Алексей Милер би трябвало да показват отчет за опциите Русия да доставя водород за Европа ", показва вестникът.

Енергийната тактика на Русия планува водородните доставки на Русия за чужбина да набъбнат до 2035 година на 2 милиона тона годишно. Според енергийното министерство Москва се стреми до 2030 година да заеме 20 на 100 от международния пазар на водород, а към 2050 година да изнася от 7,9 милиона до 33,4 милиона тона.

"По калкулации на Кремъл, до 2030 година доставките на съветски водород в Европа могат да доближат минимум 20-30 милиарда $. Дотогава Европейски Съюз счита да усили пазара на водород на 10 милиона тона годишно, а половината от този размер ще би трябвало да идва от импорт ", показва Анатолий Чубайс, специфичен президентски представител за връзки с интернационалните организации по устойчивото развиване.

"С оглед оптималните благоприятни условия на Русия, нейните приходи от експорт на водород може да надвишават в бъдеще и 200 милиарда $ годишно, до момента в който сегашните ѝ доходи от експорт на въглеводороди са едвам 150 милиарда за 2020 година ", отбелязва специалистът Екатерина Косарева.

"В момента Русия изнася съвсем 20 на 100 от създавания в страната водород, или над 1 милион тона за година. Горивото на бъдещето се доставя във тип на водородсъдържащи артикули - амоняк и метанол ", споделя експертът Владислав Карасевич.

"Тръбата зове ", гласи заглавието на материала. "Единственият рационален метод Москва да транспортира водород за Европа са тръбопроводите. Ако става дума за Германия, за задачата на първо време евентуално ще се употребяват газопроводите "Северен поток ", предвижда финансистът Валерий Андрианов.

По думите му днешните технологии по принцип дават опция в тръбопроводния газ да се прибавя случайно количество водород. Според научни данни, ще е оптимално добавките да възлизат на към 5 %. При цялостно натоварване на "Северните потоци " това ще разреши Германия да получава към 220 000 тона водород годишно.

"Експертите обаче приказват за съществени опасности, засягащи инфраструктурата, и за проблеми от позиция на икономическите изгоди ", акцентира Алексей Гривач, зам.-шеф на съветския Фонд за национална енергийна сигурност.

"Трябва да се изследва да вземем за пример какви ще са разноските за преоборудване на компресорните станции за да работят с водород. Освен това превозването на водород на открито посредством "Северните потоци " или други газопроводи ще заплаши осъществяването на сегашните дълготрайни контракти, предвиждащи несъмнено количество на доставяния газ. И за Русия през днешния ден може би ще е по-изгодно да продава ресурсите си от екологично чист природен газ ", изяснява Екатерина Косарева.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР