Добра новина за хората, които пострадаха от прословутите ипотечни заеми

...
Добра новина за хората, които пострадаха от прословутите ипотечни заеми
Коментари Харесай

Върховният съд реши: Само главницата по швейцарските кредити е дължима

Добра вест за хората, които пострадаха от прословутите ипотечни заеми в швейцарски франкове, отпускани от някои банки преди повече от 15 години.

Те ще може да претендират в съда банките да им възстановят всички платени лихви и такси, като дължима остава единствено чистата стойност на заема, пише в. " Сега ".

Това става допустимо след последното решение на Върховния касационен съд от 26 ноември 2024 година, с което тези контракти за разпределяне на заеми, деноминирани в швейцарски франкове, са оповестени за оскъдни.

Българите теглят повече заеми

" Швейцарските " заеми добиха известност в интервала 2006-2008 година поради извънредно преференциалните условия към датата на договарянето им. Последвалото рекордно повишаване на швейцарската валута по отношение на българския лев обаче докара до неспособност жители и компании да заплащат вноските си. Мнозина от тях изгубиха ипотекираните си жилища, компании банкрутираха, до момента в който банките, отпуснали тези заеми, направиха солидни облаги. Пострадалите жители заведоха каузи, само че съдиите просто ги държаха на бюрата си и не ги гледаха

Проблемът стана дотолкоз наболял, че се наложи и Съдът на Европейския съюз да се произнесе в редица свои актове в интервала 2013-2018 година, че настоящото законодателство на Европейски Съюз не разрешава кредитополучателят, т.е. потребителят на банковия артикул, да носи целия риск от валутните промени и разлики, когато заемът е провиснал в задгранична валута.

 istock istock

Нещо повече, предходната година Съдът на Европейски Съюз се произнесе по искане на Апелативен съд – София по отношение на контракти за заем в швейцарски франкове, сключвани с „ Юробанк България “ (Пощенска банка), като дефинира, че тези контракти са оскъдни в целокупност. А те са оповестени за оскъдни, тъй като банката не е разяснила икономическите последствия за кредитополучателя, ако франкът доста нарастне по отношение на лв..

До този миг нашият Върховен касационен съд, а и всички други съдилища, считаха, че договорите са годни като цяло и че са недействителни единствено обособени клаузи - тези за валутния риск и за едностранното увеличение на лихвата. Затова в делата, свързани с заемите в швейцарски франкове, се присъждаше, че кредитополучателят дължи главница, лихви и такси по курса на швейцарския франк към подписване на контракта, т.е. преди огромният скок на цената на франка. Т.е. банката трябваше да върне всичко надвзето над курса, който е бил при тегленето на заема.

С последното си решение от 26 ноември е видно, че Върховен касационен съд е трансформирал позицията си и тя е по-благоприятна за получателите на " швейцарските " заеми.

Банките стегнаха изискванията по заеми

" Нищожността на договорите в целокупност значи, че всяка от страните по контракта следва да върне на другата страна, това което е получила по него ", изясни юрист Десислава Филипова.

 istock istock
Кредитополучателят би трябвало да възвърне главницата по заема, а банката да му възвърне всички платени от него лихви и такси. И защото в множеството случаи с тези заеми хората към този момент са изплатили дълга си към банката, ще се окаже, че единствено тя има да им възвръща суми. 

Именно това постановява Върховен касационен съд с решението си от 26 ноември, което е по дело на клиент на Пощенска банка - банката да възвърне всички суми, получени като лихви и такси по този заем. Пощенска е една от трите банки, раздавала в предишното заеми, деноминирани в швейцарски франкове, дружно с Пиреос България, която се вля в Пощенска, и Хеброс бе добита от Уникредит Булбанк.
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР