До обяд е имало 36 машини, гласуването с които е

...
До обяд е имало 36 машини, гласуването с които е
Коментари Харесай

Машинното гласуване блокира на места в страната

До обяд е имало 36 машини, гласуването с които е било прекъснато, съобщи говорителят на Централната изборна комисия (ЦИК) Росица Матева на обедния си брифинг. Най-много са в Хасково – 4, в Бургас – 3, във Велико Търново – 3, в Пазарджик – 3.
Сред главните аргументи са развален принтер и нестартиращ екран; във Варна и Ловеч не използваха по една машина заради счупено капаче на отделението, в което се намират флаш паметите. За две от машините не са били открити смарт картите, което Матева дефинира като необичайно, защото в предизборния ден би трябвало секционните комисии да са стартирали машините за инспекция. Тя подсети, че на предни избори изчезнали карти са се оказали в чантата на ръководител на комисия.
Междувременно от Министерството на електронното ръководство оповестиха за сигнали за 74 неработещи машини. От ведомството показаха, че неизправностите засягат по-малко от 1 % от общия брой на устройствата.
Има голям брой сигнали за нарушавания, в това число за това, че секционни комисии не слагат щемпел на машинните бюлетини. По-рано през днешния ден, при сигнал от гласоподавател за подобен случай, ЦИК реши, че подадената без щемпел бюлетина ще бъде зачетена за действителна, макар пропуща на секционната комисия. От разнообразни места алармират също за това, че членове на комисии приканват жители да гласоподават с хартия с аргумента, че е огромна опашката за машината. Това е процедура, която ЦИК подлага на критика, защото гласоподавателите имат право да решат кой способ на гласоподаване да употребяват. 
На журналистически въпрос за сигнали от Варна и Бургас, че техници са влизали в секции, с цел да извадят батериите на машините, Матева удостовери. Действително се е оказало, че частната компания " Сиела Норма " е инструктирала свои техници да вадят изтощени акумулатори, в случай, че им е разрешено да се намесват, единствено в случай че секционните комисии имат проблем с устройствата и изискат помощ. Самата ЦИК не е била известена авансово за тези дейности. " Да влизат техници в секционните комисии, да подхващат каквито и да е дейности по отношение на машините по инструкции на " Сиела Норма ", е неприемливо ", отсече Матева. ЦИК е поискала детайлна информация от компанията в кои секции е станало това.
Бяха регистрирани и случаи, при които на машинните бюлетини се отпечатват остарели дата и час. От министерството на електронното ръководство увериха, че техниците на " Сиела Норма " " обхождат навреме всички машини и сверяват отначало датата и часа ", като този проблем не е причина за евакуиране на устройствата от изборите, защото те остават годни за гласоподаване. Ведомството не е коментирало случая с извадените от техниците акумулатори.
Източник: bulnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР