До намирането на трайно решение на проблема така, както беше

...
До намирането на трайно решение на проблема така, както беше
Коментари Харесай

МЗ: Драмата с инсулина е преувеличена, забраната за износ се удължава

До намирането на трайно решение на казуса по този начин, както беше оповестено преди Нова година, ще продължим да удължаваме периода на възбраната за експорт на инсулини, тъй като и едно недоволство да имаме, това за нас е сериозен сигнал. Това съобщи зам.-министърът на опазването на здравето Илко Гетов на конференция по тематиката с инсулиновите медикаменти. Заповедта ще бъде в действие още веднъж единствено за един месец, от първи до 31 март в това число, сподели той.

Отчетливо се вижда, че при три инсулина има нерегулярни доставки, закъснение или отвод по складовете при близо 2/3 от всички области, сподели още Гетов. Голямата част от главните инсулинови лекарствени артикули ги има. За февруари към здравното министерство има подадени единствено два сигнала за липса на такива лекарства, изясни той.

" Всеки месец, през втората половина на месеца се прави тематична инспекция с Изпълнителната организация по медикаментите и районните здравни инспекции на място по райони и в аптеки за това какво има и какво няма, къде и какво липсва. В колаборация сме със Здравната каса във връзка с това дали потребностите на здравноосигурените лица в България са задоволени от съответните медикаменти, като нашата цел е това да се случва на 100 % ", разяснява проф. Илко Гетов.

Във връзка с неналичието на инсулин той разясни, че от началото на годината за месец януари има 3 сигнала от Стара Загора и Плевен. За февруари са единствено два - от Перник и от село Ягодово, Пловдивска област.

" За този месец са осъществени 357 инспекции на аптеки в разнообразни райони на страната във всички 28 области ", добави проф. Илко Гетов.

От ведомството настояват, че са обезпечени количества от инсулина, който се намира най-трудно в аптеките за идващите 3 месеца.

Три са инсулиновите продукта, за които има данни за закъснение. Основният проблем в 22 области е за инсулина Tresiba. На трето място е Fiasp.

За всички останали лекарствени артикули данните са пренебрежимо дребни за дефицит, сподели още зам.-министър Илко Гетов.

Работна група ще работи по основаването на система за следене на лекарствени артикули.
Източник: dir.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР