До месец ще ни дадат пътната карта, която ще ни

...
До месец ще ни дадат пътната карта, която ще ни
Коментари Харесай

До една година България влиза в чакалнята на Еврозоната


До месец ще ни дадат пътната карта, която ще ни покаже пътя, по който би трябвало да вървим, с цел да стигнем сполучливо в чакалнята на Еврозоната, а до една година да аплайваме за Еврозоната. Това сподели министър председателят Бойко Борисов по време на полемика „ България в Еврозоната. Икономическата логичност против митовете “, съобщи БГНЕС. „ В тази пътна карта има периоди и критерии. Това, което те желаят от нас, е първо да влезем в банков и паричен съюз, а по-късно в чакалнята на Еврозоната. Ние желаеме един ден първо в Еврозоната чакалнята, а по-късно банковия и паричен съюз. Ще проведем тихи договаряния. Иска ми се да стане по-бързо, само че системата е мудна и консервативна, а и рисковете са доста “, сподели Борисов.

Премиерът посочи преимуществата, които ще ни донесе влизането в Еврозоната. „ Първото позитивно е, че кредитният рейтинг на страната ще тръгне нагоре, ще понижим лихвите по заемите, повече вложения идват, повече непоклатимост и сигурност в банковата система, стига да има политическа стабилност”, съобщи Борисов.

Премиерът подчертава, че сме трети в Европа по невисок външен дълъг, след Естония и Люксембург, които имат 23% дълг и добави, че до края на мандата си ще смъкна дълга на България на 20% и по този начин ще се наредим на второ място в Европа. Борисов акцентира още, че ние не представляваме риск за Европа, тъй като всички държавни управления не са дали националния ни запас. „ Ние не представляваме риск за Европа, тъй като не си продадохме златния запас. Ние имаме голям, доста добър златен запас. Имаме и добър фискален запас в Българска народна банка. Ако погледнете задълженията на Полша и Словакия ще видите, че в случай че дадем запаса си ще може да похарчим незабавно 10-15 млн. Тогава ще може да вдигнем заплатите и пенсиите. Това ми е главното терзание, че всички желаят това”, разяснява министър председателят.

Според сподели министърът на финансите Владислав Горанов консенсусът във връзка с еврото сигурно се е състоял в България. Горанов подчертава на митовете, които би трябвало да бъдат развенчани, с цел да могат хората да бъдат спокойни, че позитивите на страната ни от влизането в Еврозоната ще е в интерес на страната.

„ Искам да развенчая някои от главните легенди, които се популяризират за участието на България към Еврозоната. Един от тях е обвързван с повишаване на цените от прехода от лев в евро. Със сигурност сходен ценови скок е вероятен, само че той се мери с пренебрежими размери и доказателство за това можем да открием от времето, когато деноминирахме българския лев – тогава не видяхме да има подобен потрес. Вторият мит е опитът на някои условно патриотични обединения да настояват, че България ще загуби от своя суверенитет. Всъщност в противен случай - по този начин България ще бъде участник в решенията на Европейската национална банка. Тоест, влизането в Еврозоната ще усили опциите на страната и на Българска народна банка да вземат участие по- интензивно в паричната политика “, сподели министър Горанов.

Той разяснява още, че от всички страни членки в Еврозоната България е единствената страна, която от съществуването на еврото е отговаряла на критериите за него и че странната ни е по-добър член в Еврозоната от останалите страни.

„ Друг мит е, че приемането на еврото ще заплаши нашата конкурентоспособност. България сподели засилена интеграция в последните години и данните, че приемането на еврото няма да заплаши нашата конкурентоспособност, са показани от всички макроикономически индикатори “, добави той. Министър Горанов е безапелационен, че опасението на хората, че след приемането на еврото България може да се трансформира във втората Гърция е несъстоятелно, защото макроикономическите индикатори по развиване и конкурентоспособност са в интерес на България пред Гърция. Горанов посочи, че единственият индикатор, по който гърците ни превъзхождат, е Брутният вътрешен продукт на глава на популацията. Но през последните години България е допълнила 10 пункта, а Гърция е отстъпила с 27 пункта по този индикатор.

По-рано през днешния ден Бойко Борисов и заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис разискаха макроикономическото развиване на България и готовността на страната ни за участие в еврозоната. На срещата беше маркирано позитивното развиване на главните макроикономически, фискални и финансови знаци, по които се регистрира готовността на България за присъединение към еврозоната
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР