Закъснели мерки? Държавата реагира след години нарастващо домашно насилие
До края на годината във всички регионални градове в България ще бъдат основани районни центрове за съвещания с потърпевши от домашно принуждение . Това разгласи министърът на правораздаването Георги Георгиев по време на парламентарния надзор. По думите му планът към този момент се създава взаимно с Висшия адвокатски съвет, а с помощта на последните законодателни промени страната и общините ще могат да дават безплатно пространства за тези центрове.
Министър Георгиев акцентира, че домашното принуждение не е битов проблем, а тежко посягане върху човешките права. По последни данни, заповедите за отбрана, издадени от съдилищата, са се нараснали с 73%. Според него този растеж демонстрира какъв мащаб има казусът, само че също по този начин и че от ден на ден хора търсят отбрана от институциите. Той съобщи, че страната е длъжна да обезпечи ефикасни механизми за протекция и поддръжка на жертвите, което е повода за разширение на мрежата от консултативни центрове.
Министър Георгиев подсети, че страната обезпечава безвъзмездна правна помощ посредством Националното бюро за правна помощ. Това обаче важи единствено за жители, които са под прага на бедността. Той дефинира като безсрамие обстоятелството, че 100% от средствата, планувани за предварителна защита на домашното принуждение през предходната година, не са били усвоени и не са достигнали до хората, които най-вече се нуждаят от тях.
В идващите дни ще бъде образувана разширена експертна работна група, която ще разиска неотложните проблеми , свързани с домашното принуждение. Основната ѝ задача ще бъде разбор на сходството на българското законодателство с Директива /ЕС/ 2024/1385, която контролира битката с насилието над дами и домашното принуждение. Очаква се групата да изготви оферти за промени в законодателството.
Министър Георгиев приключи с явен ангажимент , че е нужна увереност и твърда позиция против случаите на домашно принуждение.
„ Най-вече е нужна ясна и безапелационна решителност за това, че няма да бъдат толерирани случаите на домашно принуждение “, съобщи той.
Създаването на консултативни центрове за жертвите на домашно принуждение във всеки регионален град е значима стъпка към възстановяване на системата за отбрана и поддръжка. Предстои да се види какви ще бъдат законодателните промени и дали обещаните центрове ще проработят дейно до края на годината.
За още вести вижте
Присъединете се към нашия
Здравният министър: Психиатричните лечебни заведения се нуждаят от спомагателни 30 млн. лв.