До края на 2027 година се очаква да бъде готова

...
До края на 2027 година се очаква да бъде готова
Коментари Харесай

Новата Национална жилищна стратегия се очаква да бъде готова до края на 2027 година

До края на 2027 година се чака да бъде подготвена новата Национална жилищна тактика . В ход е процедура по основаване на нов стратегически документ в сходство със актуалните обществено-политически, социално-икономически и демографски условия и проблеми в страната, съгласуван с настоящите жилищни политики и старания за обезпечаване на досегаемост на жилищата в Европейския съюз. Предвижда се той да бъде със период на деяние минимум до 2040 година Целта е да се сътвори рамката за национална жилищна политика за цялото население.

Това стана ясно на среща на Павлета Пеловска и Десислава Георгиева с Комисаря по правата на индивида на Съвета на Европа Майкъл О’Флаерти и неговия екип.

В изявлението си заместник-министър Пеловска акцентира, че Министерство на регионалното развитие се управлява от правилата на правовата страна , пропорционалността и зачитането на човешкото достолепие. „ Политиката на министерството е ориентирана към всички български жители “ , акцентира тя. И обърна внимание на дейния разговор на министерството с разнообразни органи и механизми на Съвета на Европа в областта на правата на индивида. Част от образците за това са присъединяване на Министерство на регионалното развитие в разговора в границите на оценъчното посещаване на Европейската комисия против расизма и нетолерантността и в процеса по осъществяване на рекомендациите по Рамковата спогодба за отбрана на националните малцинства.

„ Със средства от Европейски Съюз надграждаме напъните на национално равнище “ , сподели заместник-министър Георгиева. Тя осведоми за вложенията в енергийна успеваемост и жилищна инфраструктура по Програма „ Развитие на районите “ 2021-2027 и Оперативната стратегия „ Региони в напредък “ 2014 – 2020 година В сегашния програмен интервал са отделени близо 90 млн. евро за енергийна успеваемост на съществуващия жилищен фонд и 29,35 млн. евро за създаване на нови енергийно ефикасни здания.

Малко над 17 млн. евро са планувани за жилищна инфраструктура, а за друга обществена инфраструктура, която да способства за обществено включване в общността – към 70 млн. евро . По Оперативна програма “Регионално развитие” 2014 – 2020 година са изпълнени 18 плана за обществени жилища за към 22 млн. евро . „ Благодарение на инвестицията са реновирани 854 жилища в градските региони. С това сме подобрили жилищните условия на 1688 представители на маргинализирани групи “ , добави заместник-министър Георгиева. Тя увери, че поддръжката ще продължи и след 2027 година

„ В подтекста на европейското финансиране имаме построени положителни практики за съгласуване на инфраструктурните ограничения с ограничения за даване на обществени услуги, с оглед обезпечаване на сложни решения на проблемите в обществената сфера. Необходими са спомагателна работа с локалната власт за тласъци и потенциал за повече планове, необятно публично разискване и по-добро схващане на проблемите преди реализация на инфраструктурни ограничения “ , заключи тя.

Комисар О’Флаерти приветства съдействието на министерството с локалните управляващи. Дискусиите по настоящи тематики ще продължат.

Присъединете се към нашия 

ДСИ поема случая с реколтата във Винарско! Незаконно ли е събирана продукцията до момента?

Източник: iskra.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР