45 200 заявления са подадени за компенсацията от 20 евро за гориво
До 31 март в Агенцията за обществено подкрепяне са постъпили тъкмо 45 200 заявки за еднократна отплата за гориво. Сумата от 20 евро е предопределена за поддръжка на жителите при високи цени на енергоносителите. Служебният обществен министър Хасан Адемов разгласи формалните данни пред обществеността.
Общо 1,1 милиона българи имат евентуално право да получат тази финансова помощ. Всички те би трябвало да имат банкови сметки в Агенцията за обществено подкрепяне. Окончателното разпределяне на средствата ще се случи след наложителна инспекция от страна на Националната организация за приходите (НАП).
Активирането на програмата стана факт след доста повишаване на горивата на интернационалните пазари. На 24 март 2026 година цената на дизела доближи 1,60 евро за литър в продължение на три поредни дни. Това автоматизирано задейства държавния механизъм за поддръжка на потребителите. Над 500 заявки приблизително на час се подават за отплата от 20 евро за горивата, което удостоверява засиления интерес.
Право на отплата имат лица със средномесечен брутен приход за 2025 година до 652,41 евро. Тази сума съставлява тъкмо двукратния размер на формалната линия на беднотия. Кандидатите би трябвало да бъдат притежатели или лизингополучатели на леко транспортно средство. Държавната помощ се отпуска единствено за един автомобил на домакинство.
Гражданите, които са получавали обществени помощи през януари и февруари 2026 година, ще получат средствата автоматизирано. Останалите лица би трябвало да подадат своето заявление в териториалните дирекции на АСП. Изплащането на сумите е планувано за месец април 2026 година Самата стратегия за подкрепяне ще остане дейна до 30 юни 2026 година
Служебният обществен министър Хасан Адемов заяви и за нови ограничения в областта на заетостта. Правителството одобри нов координационен механизъм за претовареност без граници. Този план се финансира от Оперативна стратегия „ Развитие на човешките запаси “ към МТСП.
Става дума за 41 млн. евро, които в границите на 2-годишен интервал ще подкрепят разкриването на близо 15 хиляди работни места – за трайнобезработни, хора с увреждания и такива, които стартират за пръв път трудовия си път, изясни Адемов.
Програмата за претовареност обгръща и лица над 55 години без задоволително застрахователен стаж. Тя цели да интегрира уязвимите групи на пазара на труда посредством европейско финансиране. Общо 41 милиона евро ще бъдат вложени за интервал от две години.
Въпреки обществения темперамент на ограниченията, се появиха и сериозни отзиви от специалисти. Инж. Йоанис Партениотис от КТ „ Подкрепа “ изрази запаси към сегашния модел на финансиране. Според него обезщетенията се заплащат от всички данъкоплатци в страната. Това включва бизнеса и пенсионерите, които постоянно не имат персонални коли.




