Днешните консултации не са публичен линч над новия главен прокурор

...
Днешните консултации не са публичен линч над новия главен прокурор
Коментари Харесай

Румен Радев: Консултациите не са публичен линч срещу Гешев и Цацаров

Днешните съвещания не са обществен линч над новия основен прокурор Иван Гешев и ръководителя на КПКОНПИ Сотир Цацаров. Ако някой е пристигнал тук с желание за лични нападки към Гешев и Цацаров, мястото му не е в днешния спор.
Консултациите при президента не целят унищожаването на българската прокуратурата, не обслужват политически партии, нови политически планове и нови избори. Те не са и главното предизвикателство пред мандата на новия основен прокурор.
Това сподели президентът Румен Радев при започване на консултациите с неправителствени организации и професионални сдружения на магистрати, чиято цел е да посочат дали са нужни промени в Конституцията, съобщи БГНЕС.
„ Ако идеята на Гешев е за справедлива, самостоятелна и ефикасна прокуратура, той би следвало да се възползва от тези съвещания, тъй като те целят точно това. Една прокуратура може да се самоунищожи и самообезличи, в случай че не води ефикасна битка с корупцията по високите етажи на властта и в случай че не преследва с еднообразно озлобление всички олигарси “, съобщи Радев и сподели, че консултациите при него не са от неефикасно занятие.
Радев разяснява, че би трябвало да се даде опция на Гешев и Цацаров да работят умерено и да имат поддръжката на обществото.
„ От новия основен прокурор се чака да убеди обществото, че брани закона, а не ръководещите и избрани олигарси. Пред новия ръководител на КПКОНПИ стои предизвикването да трансформира този орган от въздържан, чакащ и разчитащ на неверно попълнени заявления и подаден сигнал, в същински ефикасен орган за битка с корупцията по високите етажи на властта, каквато е и неговата изразена упоритост “, съобщи президентът.
Той акцентира, че това са сложни задания в страна, в която корупцията е държавна политика, цитирайки думите, изречени от предходния основен прокурор.
Радев уточни, че в случай че те не навлязат в епицентъра на корупцията и престъпността, публичният напън ще нарасне, тъй като обществото е все по-чувствително във връзка с корупционни кавги.
Радев се обърна към гостите си с въпроса дали има потребност от промени в конституцията, с цел да подсигуряват мощни, ефикасни и самостоятелни съд и прокуратура и в случай че има какви би трябвало да са те и по какъв метод би трябвало да се случат.
„ Има ли място за промени в нашата конституция, които да подсигуряват действително разделяне на управляващите, които и да сложат бариери пред груповата безнаказаност, пред ерозията на държавността, пред опциите за авторитаризъм, пред паралелната власт, работеща зад фасадата на демократичните институции “, попита президентът.
Според него смяната е належаща и тя може да стане по два метода – посредством разговор и чуваемост сред институциите и гражданското общество и посредством спор в българския парламент.
„ Аз ще предложа по силата на тази конституция нейната смяна. За мен е значимо това предложение да има необятна социална основа “, добави още президентът и акцентира, че обществото стартира да излиза от апатията и да се отърсва от страха, да показва по-свободно своето мнение и да демонстрира, че има сила за смяна.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР