Днес в галерия София на Столична библиотека ще бъде открита

...
Днес в галерия София на Столична библиотека ще бъде открита
Коментари Харесай

Столична библиотека посреща днес „Непознатия Райко Алексиев”


Днес в изложба „ София ” на Столична библиотека ще бъде открита документалната галерия „ Непознатият Райко Алексиев ”, отдадена на 125-годишнината от неговото рождение.

Гражданите и гостите на София ще могат да видят рисунки, карикатури и текстове, оповестени в учреденият от него язвителен вестник „ Щурец “, а от фонда на библиотеката ще бъдат показани книги, отдадени на живота и творчеството му. Интерес ще провокира портретът на Димитър Пешев, рисуван от Р. Алексиев, който ни е възложен за изложбата от неговия наследник Алекс Алексиев.

Райко Алексиев е извънреден български хуморист, публицист, издател, карикатурист, журналист, фейлетонист. Той е дълготраен ръководител на Съюза на сдруженията на художниците в България, сътрудничи на периодическите издания „ Македония “, „ Барабан “, „ Смях “, „ Людокос “, „ Българан “, „ Маска “, „ Зора “. През 1932 година основава седмичния вестник „ Щурец “. Райко Алексиев е създател на карикатурите, самичък написа публикациите, фейлетоните и хумористичните миниатюри, а самичък грижи и за разпространението му. „ Щурец “ се списва в дома на художника до последния брой от 8 септември 1944 година Тиражът му от 50 000 през всичките 12 години го държи на челно място измежду родните печатни издания.

Автор е на няколко сборника с хумористични разкази и фейлетони. Участва в няколко художествени изложения.

Книгите му са неразрешени в годините на социализма. След анулацията на комунистическия режим в страната през 1989 година Райко Алексиев е оправдан.

Изложбата ще бъде отворена за гости до 30 март 2018 година /БГНЕС
Източник: bgnes.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР