Андрей Гюров от Велико Търново: Днес трябва да признаем, че не успяхме напълно да достигнем всички високи цели, които българското Възраждане постави
Днес би трябвало почтено да признаем, че не успяхме изцяло да достигнем всички високи цели, които българското Възраждане сложи. Това подчертава в приветствието си във връзка 35-годишнината на Конституционния съд на Република България, която се празнува през днешния ден във Велико Търново служебният министър-председател, съобщи сътрудник на ФОКУС .
Той акцентира, че смисъла на юридическата специалност за върховенството на правото е голяма, а мястото на Конституцията е основно за живота на всяко свободно общество.
" Днешният ден по необикновен метод съчетава паметта за възобновяване на българската държавност и за приемането на Търновската конституция, една от най-напредничавите за времето си, с 35-годишнината от основаването на Конституционния съд като изразител и главен поръчител на новото конституционно устройство, открито с Конституцията от 12 юли 1991 година. Но това не е ден, в който просто означаваме исторически дати и институционални обстоятелства. Това е ден, в който си даваме сметка за нещо по-голямо - за принадлежността ни към европейското цивилизационно развиване, за избора ни да бъдем европейска народна власт, за устрема ни да бъдем, по думите и завета на Васил Левски, равни с другите европейски нации “, добави още министър-председателят.
Каза още и, че България е минала дълъг и сложен път след Освобождението си и възобновяване на своята държавност.
" И евентуално би трябвало почтено да признаем, че не успяхме изцяло да достигнем всички високи цели, които българското Възраждане сложи, и които откриха своя израз, както в Търновската конституция, по този начин и в тази от 91-а година. Може би най-ясният знак за това е, че и през днешния ден, повече от 35 години след началото на демократичния преход, главният проблем на българското общество продължава да бъде чувството за липса на правдивост, че правото не постоянно се ползва обективно, че идеалът за същинска правлова страна към момента не е сбъднат до край. И в случай че някой се съмнява в това, задоволително е да огледа обратно последните 10 даже 15 години от развиването на страната ни “, сподели още Гюров като добави, че не желае да помрачава празничния ден.
Той изрази вяра, че даже, когато има решения, към които обществото е сериозно, Конституционният съд ще продължи да стои на висотата на своята задача и отговорност.
" Защото без подобен поръчител една страна елементарно може да поеме по пътища, които нямат нищо общо с идеалите на Възраждането, нито с очакванията за независимост и народна власт, които белязаха времето след 10 ноември 1989 година “, добави министър председателят.
Той се обърна и към младите адвокати като им сподели, че са избрали една същински почтена специалност, само че дружно с това са приели едно голямо предизвикателство - да потвърждават всеки ден, че думите, които дефинират правото като изкуство за положителното и справедливото,
към момента носят същински смисъл.
" На всички млади адвокати, както и на всички, които празно през днешния ден, желая да пожелая, не спирайте да придавате смисъл на призванието да бъдеш правист. Чисти насочи “, приключи Гюров.
Той акцентира, че смисъла на юридическата специалност за върховенството на правото е голяма, а мястото на Конституцията е основно за живота на всяко свободно общество.
" Днешният ден по необикновен метод съчетава паметта за възобновяване на българската държавност и за приемането на Търновската конституция, една от най-напредничавите за времето си, с 35-годишнината от основаването на Конституционния съд като изразител и главен поръчител на новото конституционно устройство, открито с Конституцията от 12 юли 1991 година. Но това не е ден, в който просто означаваме исторически дати и институционални обстоятелства. Това е ден, в който си даваме сметка за нещо по-голямо - за принадлежността ни към европейското цивилизационно развиване, за избора ни да бъдем европейска народна власт, за устрема ни да бъдем, по думите и завета на Васил Левски, равни с другите европейски нации “, добави още министър-председателят.
Каза още и, че България е минала дълъг и сложен път след Освобождението си и възобновяване на своята държавност.
" И евентуално би трябвало почтено да признаем, че не успяхме изцяло да достигнем всички високи цели, които българското Възраждане сложи, и които откриха своя израз, както в Търновската конституция, по този начин и в тази от 91-а година. Може би най-ясният знак за това е, че и през днешния ден, повече от 35 години след началото на демократичния преход, главният проблем на българското общество продължава да бъде чувството за липса на правдивост, че правото не постоянно се ползва обективно, че идеалът за същинска правлова страна към момента не е сбъднат до край. И в случай че някой се съмнява в това, задоволително е да огледа обратно последните 10 даже 15 години от развиването на страната ни “, сподели още Гюров като добави, че не желае да помрачава празничния ден.
Той изрази вяра, че даже, когато има решения, към които обществото е сериозно, Конституционният съд ще продължи да стои на висотата на своята задача и отговорност.
" Защото без подобен поръчител една страна елементарно може да поеме по пътища, които нямат нищо общо с идеалите на Възраждането, нито с очакванията за независимост и народна власт, които белязаха времето след 10 ноември 1989 година “, добави министър председателят.
Той се обърна и към младите адвокати като им сподели, че са избрали една същински почтена специалност, само че дружно с това са приели едно голямо предизвикателство - да потвърждават всеки ден, че думите, които дефинират правото като изкуство за положителното и справедливото,
към момента носят същински смисъл.
" На всички млади адвокати, както и на всички, които празно през днешния ден, желая да пожелая, не спирайте да придавате смисъл на призванието да бъдеш правист. Чисти насочи “, приключи Гюров.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




