Джордън Питърсън: един мотиватор и неговите правила за пълноценен живот
Днес ще ви разкажем за един незабравим човек. Той се споделя Джордън Питърсън. Роден и израснал в провинция Алберта, Канада. По специалност е клиничен психолог, учител в Университета в Торонто.
Често е именуван един от " най-от най-значителните модерни мислители " и " най-влиятелният интелектуалец на западния свят ", а милиони младежи са въодушевени от личността и словото му. Той е създател на известната книга " 12 правила за по-добър живот. Противоотрова против напрежението ", както и Maps of Meaning: The Architecture of Belief.
Докато преподава в Харвардския университет, е номиниран за влиятелната премия Levinson Teaching Prize. Лекциите му по митология и логика на психиката, основани върху Maps of Meaning, са превърнати в известна телевизионна поредност. Заедно с сътрудници, Питърсън основава две онлайн стратегии за себепознание. Някои от неговите думи и теории са одобрявани със смесени усеща, бил е много подложен на критика през годините.
Представяме ви дребна част от неговите правила за по-добър живот, които са част от книгата, която е налична на българския пазар.
1. Стойте изправени.
Обърнете задоволително внимание на стойката си. Престанете да ходите приведени и прегърбени. Казвайте, каквото мислите. Извадете нескрито желанията си, като че ли имате право на тях – най-малко същото право като другите хора. Ходете изправени и гледайте право напред. Хората, в това число и самите вие, ще стартират да позволяват, че сте способен и кадърен (или най-малко няма незабавно да доближават до противоположното заключение). Окуражени от позитивните отговори, които получавате, ще започнете да се тревожите по-малко.
2. Отнасяйте се към себе си като към човек, за който сте виновен
Да се отнасяте към себе, като че ли сте човек, за който сте виновен, значи да се замислите какво фактически би било положително за вас. Не става дума за " това, което желаете ". Нито пък за " това, което би ви направило щастливи ". Трябва да помислите за бъдещето и да се запитате: Как би могъл да наподобява животът ми, в случай че полагах подобаващите грижи за себе си? Каква кариера би ме провокирала и би отключила продуктивността и полезността ми, тъй че да мога да поема своя дял от товара и да се веселя на следствията? Какво би трябвало да върша, когато имам известна независимост, с цел да подобря здравето си, да разширя познанията си и да укрепя тялото си?
3. Сравнявайте се с индивида, който сте били през вчерашния ден, а не с различен човек през днешния ден
Бъдете деликатни, когато се сравнявате с други. Веднъж достигнали пълноправие, вие сте неповторими. Вие имате свои лични характерни проблеми – финансови, интимни, психически и други Тези проблеми са част от неповторимия подтекст на вашето битие. Не се сравнявайте с другите.
4. Подредете личната си къща, преди да критикувате света
Замислете се за събитията, в които се намирате. Започнете с дребните неща. Възползвали ли сте оптимално от предоставените ви благоприятни условия? Полагате ли старания в кариерата или даже в работата си или позволявате на огорчението и възмущението да ви стопират и да ви теглят надолу?
5. Преследвайте единствено това, което ви носи чувство за смисъл
По-добре да имате смисъл в живота си, в сравнение с да имате това, което желаете, тъй като е допустимо да не знаете нито какво желаете, нито от какво фактически се нуждаете. Смисълът е нещо, което ви намира по лично убеждение. Вие можете да създадете предпоставките, можете да последвате смисъла, когато той се покаже, само че няма по какъв начин да го създадете по лична воля. Смисълът значи, че сте на вярното място в вярното време, че сте намерили верния баланс сред ред и безпорядък, където всичко се подрежда по допустимо най-хубавия за момента метод.
6. Подбирайте деликатно думите си
Защо отказвате да бъдете съответни, когато конкретизирането на казуса ще направи допустимо намирането на решение? Защото с цел да бъдете точни в идентифицирането на казуса, би трябвало да признаете неговото битие.