България се сбогува със Славеят на Странджа - народната певица Янка Рупкина
Днес се сбогуваме с Янка Рупкина – един от най-великите гласове в българската национална музика. “Славеят на Странджа ”, международен феномен и притежател на премия “Грами ” – гласът, който десетилетия наред разнасяше магията на Странджа по света.
В 11:00 часа стартира поклонението в катедралния храм “Св. Св. Кирил и Методий ” в Бургас, където стотици я изпращат в последния ѝ земен път.
Отиде си певицата, вдъхновителят и индивидът, който трансформира българския фолклор в мост към света. Остават нейните десетки странджански песни, измежду които “Калиманку Денку “, които популяризираха България надалеч отвън границите ѝ.
Като част от незабравимото трио " Българка ", тя покори международната аудитория и се трансформира в един от най-разпознаваемите знаци на българската национална музика.
Родена в странджанското село Богданово, тя носеше в себе си духа на този край и го предаваше посредством всяка ария – с дълбочина, болежка и мощ, които остават неподражаеми. Но гласът ѝ няма да замлъкне – той ще продължи да звучи във времето, като част от паметта на България.
Митра Михайлова, сестра на Янка Рупкина: “Обичам я доста! Искрено скърбя, че си отиде, само че подобен е животът. Аз бях до нея до последния миг, снаха ѝ беше, сестричката ѝ дребната. Почина в ръцете ни. ”
Илиян Янчев, кмет на Община Малко Търново: “Искаше да споделя неща, които да се запомнят и един ден като през днешния ден, когато я няма, да описваме ние за нея. Беше най-свежият, най-светлият глас на Странджа. Да почива в мир! ”
Таня, племенница на Янка Рупкина: “Прославя България по целия свят! С това ще я запомним, а като родственик беше превъзходна, обичлива, помагаше на близки и другари! ”
Инфо: Българска национална телевизия




