Днес се навършват 110 години от кончината на Пейо Яворов

...
Днес се навършват 110 години от кончината на Пейо Яворов
Коментари Харесай

110 години от кончината на Пейо Яворов

Днес се навършват 110 години от кончината на Пейо Яворов (1878-1914) - български стихотворец символист и бунтовник, създател на творби като „ Молитва “, „ Две хубави очи “, „ На Лора “, биографичната книга „ Гоце Делчев “ и други
Прекъсва образованието си поради липса на средства
Пейо Крачолов Яворов (псевдоним на Пейо Тотев Крачолов) е роден в Чирпан на 13 януари 1878 година Учи в Пловдив, само че заради липса на средства прекъсва образованието си. В интервала 1893 – 1900 година е пощенски чиновник в Чирпан, Стара Загора, Сливен, Стралджа, Анхиало (днес Поморие). От 1900 до 1901 година е завеждащ ІV телеграфо-пощенски клон в София.
 Участва в четите на Гоце Делчев и Яне Сандански
През 1897 година Пейо Яворов се включва във Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМРО), до момента в който работи в Сливен. През февруари 1902 година отпътува за Македония, с цел да взе участие в националноосвободителните битки на българите останали в рамките на Османската империя. През януари 1903 година става част от четата на Гоце Делчев, а след убийството му минава в четата на Яне Сандански. През юли 1903 година се връща в София и работи за в. „ Илинден “.

От септември 1904 година Пейо Яворов е библиотекар в Софийската обществена библиотека (дн. Национална библиотека „ Св. св. Кирил и Методий “), а от началото на 1905 година е неин подуправител. През 1906– 1907 година е командирован в Нанси, Франция, където се среща от близко с модерната френска лирика. 

През 1908 година той е определен за дописен член на Задграничното посланичество на Вътрешна македонска революционна организация. От 1908 до 1913 година е артистичен секретар (драматург) на Народния спектакъл в София, където слага няколко пиеси, измежду които „ В полите на Витоша “ (1910) и „ Когато гръм удари, по какъв начин ехото заглъхва “ (1912).
Остава полусляп след опит за самоубийство
През 1909 година Яворов посещава Женева, Виена и Париж. През 1910 година той е командирован в Париж, „ с цел да учи от близко театралното дело “. По това време там умира неговата обичана – Мина Тодорова (сестра на Петко Ю. Тодоров). През септември 1912 година, два месеца преди още веднъж да замине с чета за Македония в помощ на Българската войска по време на Балканската война, Пейо Яворов се венчава за Лора Каравелова (дъщеря на Петко Каравелов). На 29 ноември 1913 година Лора се самоубива. След това и той прави опит да постави завършек на живота си, прострелва се и остава полусляп. Обвинен в убийството на брачната половинка си, засегнат и притеснен от правосъдните следствия Пейо Яворов се прострелва и умира на 29 октомври 1914 година

На 29 октомври през 1914 година от земния свят си отива един от ярките поети на предишния век - Пейо К. Яворов.
— News Agency BGNES (@BGNES) Родоначалник на символизма в българската литература
Яворов е един от най-големите майстори на българския стих. Първата му оповестена творба е стихотворението „ Напред!… “, (в. „ Глас македонский “, 17 август 1895 г.). За пръв път поетът се подписва с псевдоним П. К. Яворов, даден му от Пенчо Славейков, под стихотворението „ Свърнах стадо, либе Радо... “ (сп. „ Мисъл “, 1899). Той написа изпълнена с драматизъм и психична дълбочина обществена лирика – стихотворенията „ На равнищата “, „ Градушка “, „ Арменци “ (1900) и други

Яворов е основоположник на символизма в българската литература. Той утвърждава философската проблематика, тематиката за отчуждението на индивида, за гибелта – сборниците „ Безсъници “ (1907), „ Подир сенките на облаците “ (1910). Създава любовна поезия, която е връх в българската интимна лирика с достиженията в музикалността и виртуозността на стиха – стихотворенията „ Калиопа “, „ Обичам те “, „ Пръстен с опал “, „ Молитва “, „ Две хубави очи “, „ Вълшебница “, „ На Лора “ и други До 1909 година Яворов се изявява най-вече като създател на обществена, романтическа, декадентска, символистична поезия. 
 Негови произведение са преведени на 25 езика
През 1910 година е уверен, че драмата е най-адекватният род, който би могъл пълноценно да изрази вътрешния му свят. В мемоарните му произведения и журналистика се демонстрира творчеството му, тясно обвързвано с Македоно-одринското революционно придвижване, което е и скъпо за историографията. Той е един от най-дейните сподвижници на Гоце Делчев и негов пръв биограф – „ Гоце Делчев “ (1904). Автор е и на записките „ Хайдушки копнения “ (1908), разказващи за премеждията на четниците в Македония.

Редактор е в издания, свързани с Вътрешна македонска революционна организация, измежду които в. „ Дело “, законен печатен орган на организацията (1901-1902), незаконния „ Свобода или гибел “, „ Илинден “ и „ Автономия “. Автор е и на литературна рецензия и преводи. Негови творби са преведени на 25 езика.

Заедно с доктор Кръстьо Кръстев, Пенчо Славейков и Петко Ю. Тодоров основава литературния кръг „ Мисъл “, образуван към сп. „ Мисъл “ (1892-1907). Мисията на идейния кръг е да отвори българската литература към европейското културно пространство.
Признание
В памет на Пейо Яворов са издигнати голям брой монументи в цялата страна, обособени са музеи в Чирпан и София, както и разнообразни културни прояви на негово име. Ежегодно в родния град на Яворов - Чирпан, от 1968 година до в този момент се организират така наречен „ Яворови януарски дни “, отдадени на рождението на поета (13 януари 1878).

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР