Днес почитаме Светите София, Вяра, Надежда и Любов! На 17

...
Днес почитаме Светите София, Вяра, Надежда и Любов! На 17
Коментари Харесай

Почитаме Светите София, Вяра, Надежда и Любов! Празнични изненади готвят в столицата

Днес почитаме Светите София, Вяра, Надежда и Любов! На 17 септември православната черква уважава паметта на Светите мъченици – отдава се респект на добродетелите, които ни крепят – вярата, вярата, любовта и мъдростта.

На този ден и столицата на България празнува за следващ път своя празник – на Света София и нейните дъщери.

Преданието споделя, че през втората половина на І в. в Рим живяла една благочестива жена, християнка. Тя се казвала София и имала три дъщери, които носели имената на християнски добродетели — Вяра, Надежда и Любов. Тя ги възпитавала в обич към Господа Иисус Христос. Майката и дъщерите й не скривали своята религия в Христа и я изповядвали намерено. Наместникът на Антиох донесъл за това на император Адриан (117-138), който заповядал да ги доведат незабавно при императора.
Когато застанали пред него, всички присъстващи се изумили от спокойствието им: като че ли са ги повикали на ярко празненство, а не на мъчение. Адриан се опитал да ги убеди да принесат жертва на богинята Артемида, само че младите девойки (Вяра била на 12 години, Надежда — на 10 и Любов — на 9 години) останали непреклонни, тогава императорът заповядал да ги изтезават грубо. А майката била принудена да гледа нечовешките изтезания и страданията на децата си. Но тя показала невероятна мощ от самото начало. Не издържали на изтезанията девойките умират, а императорът разрешил на София да вземе телата на дъщерите си и да ги погребе.

Три дни след кончината на децата умира и майка им, която също била заровена при тях.

Църквата уважава и света София като мъченица, тъй като като майка тя изживяла със сърцето си ужасните мъчения за Христа на своите възлюбени дъщери.

Мощите на светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов почиват от 777 година в Елзас, Франция.
На празника именниците посрещат посетители, като в доста къщи на този ден се месят пресни питки и се раздават с грозде или с други плодове за здраве, благополучие и обич. Пеят се песни и се играят хора. Празникът се уважава най-тържествено от именниците – Вяра, Верка, Надежда, Надя, Любов, Люба, Любен, Любомир, Любомира, Любомил, София, Софка.

Денят е разгласен и за празник на столицата ни – София, чието име на гръцки значи „ премъдрост “.

Мъдрост, която не приказва, тъй като знае, вижда и оказва помощ. Тя черпи силата си от вярата, вярата и любовта. И ги подарява на света. Мъдростта има своите многочислени превъплъщения в антични и модерни философии и религии.

Редица събития ще се проведат навън, ще има изложения, музикални и танцови събития, махленски спектакъл, книжни фестивали, литературни и исторически направления, спортни събития, детски стратегии. В общинските културни институти, както и Столичната библиотека, също има събития, отдадени на празника.

Ето каква е празничната стратегия на града, планувана за през днешния ден:

От 10:00 ч. в наличието на кмета Васил Терзиев ще се организира тържественото съвещание на Столичния общински съвет, на което изявени персони ще бъдат удостоени със званията почетен жители на София – „ Почетен знак на Столичната община “ и „ Значка на София “.

От 11:30 ч. пред храм „ Света София “ по традиция ще се организира тържествена гала по издигане на знамето на София. Тържествен водосвет ще отслужи Негово Светейшество българския патриарх Даниил.

Приветствено слово във връзка празника на града ще изнесе кметът Васил Терзиев. В Софийска градска художествена изложба ще бъдат връчени Наградите на Столична община за ярки достижения в региона на културата.

От 17:30 ч. в парк „ Заимов “ ще се организира празничен танцов театър.

От 19:00 ч. на сцена на ул. „ Алабин “ № 39 – Фестивалът New Kids from the Block показва концерт и огнен театър. В същия час общинският културен институт Дом на културата „ Красно село “ показва концерт на Галина Апостолова (пиано) и Раиса Запрянова (виола), част от цикъла „ Музикални вторници “ с вход свободен. А от 20:30 ч. в Археологическият парк „ Западна врата на Сердика “ ще се организира образен танцов пърформанс „ Граници на действителността “ на „ Дерида Денс Център “.

На 17 септември с вход свободен за гости ще работят –

Регионалният исторически музей – София – непрекъсната експозиция и краткотрайни изложения в постройката на пл. „ Бански “ № 1, Античният културно-комуникационен комплекс „ Сердика “, Археологическото равнище на храм „ Света София “, Археологическият парк „ Западна врата на Сердика “, Гробницата на княз Александър I, Експозицията за национално помиряване, Триъгълната кула на Сердика, Софийската градска художествена изложба и филиали: галерията музей „ Дечко Узунов “ и галерията „ Васка Емануилова “.

 

Източник – БГНЕС

Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР