Днес е премиерата на филма за Централни хали на Регионален исторически музей
Днес от 19 часа на „ Сцена Централни хали “ ще бъде излъчен премиерно кино лентата на Регионалния исторически музей (РИМ), отдаден на Централни хали. Той е част от видео поредицата „ Сградите описват “, показваща неразказаните истории, скрити зад фасадите на емблематични здания в центъра на столицата ни. Във всеки епизод феновете научат за живота на постройките и техните архитекти, като се подчертава върху смисъла на опазването на недвижимото културно завещание на София.
Новият епизод от поредицата е отдаден на Централни хали и ще бъде излъчен премиерно през днешния ден 2 дни преди да стане наличен в платформата YouTube. Прожекцията на кино лентата ще бъде последвана от къса полемика с специалисти от РИМ - София. Събитието е с вход безвъзмезден.
Филмът за Централни хали ще върне гостите на премиерата обратно във времето и ще опише цялата невероятна история на постройката до наши дни. Тази архитектурна перла, ситуирана в сърцето на столицата, е освен знак на напредъка в следосвобожденска България, само че и място, където се усеща ритъма на времето. Идеята за построяването на затрупан пазар в центъра на остаряла София се заражда още в края на ХIХ в., когато е подложен въпроса за хигиената на обособените пазарни пространства в центъра на София. Преди построяването на покрития пазар на това място е построен огромен дъсчен цирк-театър. Сградата на Централните хали е построена в интервала 1909-1911 година по план на надарения проектант Наум Торбов. Тя сплотява стиловете сецесион и неовизантика. Наум Торбов е представител на първото потомство архитекти в следосвобожденска България. Повлиян е от романтизма, сецесиона и стила ар нуво. Това архитектурно знамение не е просто търговски център – то е удостоверение за упоритостта на едно младо общество да сътвори съвременна столица, която съчетава хубост, функционалност и история. .
Проектът „ Сградите споделя “ стъпва на дългогодишната работа на РИМ-София, който е част от цифровата изследователска платформа CLaDA-BG. През последните пет години екипът организира теренни обходи, архивни изследвания, изявленията и снимане на настоящото положение на постройките. Резултатът от тези старания са исторически информации, градски обиколки и към този момент известната графа „ Сградите описват “.
В допълнение към поредицата, музеят провежда градски обиколки, в това число „ Изчезналата улица Търговска “ и тематичен маршрут „ Сградите описват “. Тези начинания също са част от напъните на Регионалния исторически музей – София да запази и разпространява културната памет на столицата.
Линк към поредицата https://youtube.com/playlist?list=PL-eqoklq4KVDT0t0tjh50RRejJW0JRwVO
Допълнителна информация за културната стратегия на „ Сцена Централни хали “, както и елементи за предварителна регистрация и билети за обособените събития ще бъде регулярно оповестена на www.sofia-hali.bg. и в обществените мрежи.
За Централни хали
Централни хали отвори още веднъж порти на 23 май 2024 година след огромни ремонтни действия по възобновяване на истинския тип и функционалности на емблематичната постройка, направени от Kaufland България. Реставрираният " затрупан пазар " на София работи всеки ден с богат избор от 15 000 качествени и преференциални артикули, като по-голяма част са български. Обновените Хали започнаха нов живот и с интерактивна зона за история и археология на София и ново градско пространство за просвета, изкуства и просвета. Непосредствено до римските археологически разкопки и историческите експозиции в сутерена е обособена мултифункционалната „ Сцена Централни хали&

