Днес НАСА и Lockheed Martin показаха за първи път експерименталния

...
Днес НАСА и Lockheed Martin показаха за първи път експерименталния
Коментари Харесай

НАСА представи „безшумния“ свръхзвуков самолет X-59 за гражданската авиация

Днес НАСА и Lockheed Martin демонстрираха за първи път пробния свръхзвуков аероплан от плана X-59. Самолетът бе показан в бяла разцветка с червени линии на крилата и емблемата на НАСА. Този аероплан ще бъде изпитателен полигон за спокоен полет със свръхзвукова скорост, проправяйки пътя за гражданска свръхзвукова авиация, която не основава звуково замърсяване над градовете.

Първият полет на X-59 ще се състои по-късно през тази година. Преди това самолетът ще премине през задълбочени проби на бордовите системи и съвместимостта му с наземното съоръжение. След това ще рулира по пистата и едвам в края на пролетта или началото на лятото ще се реализира първият полет. В края на тестванията ще бъдат определени няколко американски града, над които Х-59 ще извърши тестови полети. Специалистите на НАСА ще слагат шумови датчици на земята и след ще интервюират локалното население за чувствата, изпитани по време на полетите на Х-59.

Събраните данни ще бъдат предоставени на регулаторните органи. Смята се, че свръхзвуковата гражданска авиация не е съумяла да се развие, наред с други аргументи заради високото равнище на шума, генериран от моторите при превъзмогване на звуковата преграда и хвърчене със свръхзвукова скорост. Звукът от превъзмогването на звуковата преграда от X-59 няма да е по-силен от затръшването на врата на автомобил, оповестяват от НАСА. Бъдещите свръхзвукови цивилен самолети не би трябвало да повреждат слуха на хората, даже когато прелитат над главите им.

Почти една трета от 30,4-метровия фюзелаж на X-59 е заета от носа. Поради тази причина кабината е съвсем в средата на самолета, което прави невероятно да се вижда по курса. Поради тази причина пилотската кабина даже не е остъклена. Пилотът се ориентира благодарение на външни камери с висока разграничителна дарба. При оптималната скорост X-59 ще доближава 1,4 Mach (1715 км/ч). Това е съществено закъснение от крейсерската скорост на Ту-144 и Конкорд, само че въпреки всичко е повече от два пъти по-бързо от крейсерската скорост на актуалните самолети.

Някои от приложенията на свръхзвуковия полет, упоменати по време на днешното показване, включват бърза здравна помощ, по-кратко време за доставка и, несъмнено, по-бързо пътешестване.

НАСА и Lockheed Martin не са единствените, които се стремят към търговски полети със скорост над звуковата преграда. Базираната в Колорадо компания Boom Supersonic също създава търговски свръхзвуков пътнически аероплан, наименуван XB-1, който компанията се надява да издигне във въздуха през 2027 година.

Източник: kaldata.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР